BENADERING Langs die weg kunt u ook een be nadering maken van de ontvangsten, welke u in de toekomst nog kunt verwachten en u kunt op die manier afwegen of dat tot de mogelijkheden behoort. Bij deze berekeningen heb ik tot nu toe gemakshalve aangenomen, dat het gaat om een bioscoop zonder meer en om een renovatie zonder meer. De ge dachten gaan tegenwoordig hoe lan ger hoe meer uit naar een combinatie in een groter geheel, daar kan nog altijd de bioscoop zelfstandig een onderdeel van uitmaken, maar men kan ook denken aan renovaties die zich uitstrekken tot geheel andere ac tiviteiten naast de activiteit van de bioscoop. De activiteit in het Horeca bedrijf, omdat we wel weten, dat in het Horecabedrijf ook niet alles even rooskleurig is, verdient het natuurlijk aanbeveling, dat als u een nevenacti viteit zoekt, u er wel één neemt, waar aan in de huidige tijd nog wat aan te verdienen valt. Wat het ook moge zijn en waar u het in moge zoeken, de to tale gevolgen van de investering zullen moeten worden bezien. De vraagstukken zoals ik ze nu ge steld heb, veronderstellen eigenlijk stilzwijgend, dat de bioscopen waar het om gaat eigendom zijn van de bioscoopexploitant. Dat is een belang rijk element in het hele vraagstuk. Het gaat namelijk om het vernieuwen van een gebouw, inhoud van het gebouw, en daarbij is het eigenlijk een onmo gelijkheid te onderscheiden datgene wat de eigenaar van het gebouw aan u heeft opgeleverd en datgene wat u zelf daarin hebt aangebracht. Alles wordt na enige tijd (of eigenlijk direct van meet af aan) een ondeel baar geheel. U zit dus met de moeilijk heid, dat u als huurder van een ge bouw ervoor moet zorgen, dat de in vesteringen die u daarin aanbrengt ook werkelijk te uwen eigen nutte ko men en niet verdwijnen (op meestal indirecte wijze in de zakken van de huiseigenaar). Dit is een vraagstuk, dat ik zou haast zeggen niet alleen be drijfseconomische, maar ook juridi sche kanten heeft. ZEKERHEID Hoe kan ik de zekerheid verkrijgen, dat het pand mij niet ontnomen wordt, hoe kom ik uit met langjarige huur contracten. Dat is op zichzelf niet zo moeilijk, dat is maar een kwestie van welk getal je invult in het huurcontract, maar met name wat is dan het huur bedrag. En dat huurbedrag pleegt ook in de tegenwoordige tijd wel de gevolgen van de algemene prijsstijging te on dervinden. Als u met lange termijn contracten gaat werken, komt u hoe langer hoe meer in de moeilijkheid, dat u die huur eigenlijk niet meer kunt bepalen. Ik wil hier niet te diep op ingaan, maar er komt hier een facet van het vraagstuk naar voren, dat niet zo verschrikkelijk eenvoudig is. Ik wil u wel eerlijk zeggen, dat het voor de huurbedrijven een gecompliceerde zaak is om tot een renovatie over te gaan, waarvan de revenuen ook aan de bioscoopexploitant ten goede zul len komen. Waar ik met name nog eens met u over wil spreken en wat een heel be langrijk onderdeel is van het geheel, dat is de financiering. Want als u er in slaagt om een zo danig renovatieproject te vinden, dat u ervan overtuigd bent dat dat zijn De afdeling voorlichting had een kleine zithoek ingericht met een fantasie-advertentiecam pagne. Een luchtige toets die veel belangstelling trok. geld zal opbrengen, dan zult u nog over het geld moeten beschikken om die investering te financieren. In dit opzicht liggen niet alle bedrijven ge lijk. Gaat het om grotere bedrijven, met name bioscopen die deel uitmaken van een concern, dat de bioscopen exploiteert, hetzij op verschillende plaatsen in dezelfde stad, hetzij in verschillende plaatsen in het land (in ieder geval met een aantal bioscopen de winst probeert binnen te halen) dan ligt het financieringsvraagstuk in beginsel eenvoudiger dan bij de een manszaak om het andere uiterste te nemen: de eenling die één bioscoop ergens exploiteert. In beginsel ligt het in het groot ge makkelijker, ofschoon vele overwegin gen bij dit financieren eigenlijk voor beide groepen wel in gelijke mate gelden. Wellicht zult u, over dit onderwerp na denkende, bij u zelf in de eerste plaats denken aan leningen. Waar kan ik het geld lenen. Daar moet u niet in de eerste plaats aan denken. In de eerste plaats moet u denken: heb ik zélf het vermogen, heb ik zélf het geld om deze investering, zo niet geheel dan toch wel grotendeels, te bekostigen. Het is namelijk zo, dat nu eenmaal het eigen vermogen verreweg de voor keur verdient boven elke andere finan- cieringsvorm en dit betekent dus ook, dat als u zich maar steeds voor ogen houdt dat een renovatie maar één schakel in een keten van renovaties is, dat u ook met het oog op die her haalde financiering zorgt voor het op bouwen van voldoende financierings middelen gedurende die jaren. Een van de grote problemen, die trou wens in het gehele bedrijfsleven gel den voor de financiering, is dat men nog altijd veel te veel geneigd is om een financieringsvraagstuk als een in cidenteel vraagstuk te zien, als een vraagstuk van vandaag, omdat ik van daag ga investeren. Men moet niet alleen al voorbereid zijn op de financiering, maar uw mo gelijkheden om geld waar dan ook te verwerven worden vergroot naarmate u dat beter hebt voorbereid ik kom daar later in bijzonderheden nog wel op terug. RIJP MAKEN Het is de kwestie hoe de vermogens verschaffers rijp te maken u in de financiering te helpen. In dit verband wil ik even wijzen op een actueel ding in uw bedrijfstak, namelijk de op handen zijnde afschaf fing van de vermakelijkheidsbelasting, die uiteraard een slok op een borrel scheelt en die ook al er toe geleid heeft, dat in de twee nu vrijwel ver streken jaren 1969 en 1970, het samen gaan dus van vermakelijkheidsbelas ting en omzetbelasting, voor de ge hele bedrijfstak in elk van de jaren tien miljoen gulden beschikbaar is ge komen. 14

Film | 1970 | | pagina 13