De toekomst is al aangebroken Het Bondscongres is geslaagd. Bedrijfsgenoten en publiek de inleiders spraken vanuit die sector hebben elkaar de spiegel voorgehouden. Soms was het een lachspiegel, soms ook een onthullend glas. Ook was het af en toe een kristal, dat een beetje toeliet in de toekomst te kijken. Een ding was bij het spiegeltje, spiegeltje aan de wand-spel duidelijk: niemand is er van overtuigd, dat „het bedrijf" a priori de schoonste in het land is, al trekt het van het uitgaansleven verreweg de meeste belangstelling. Het congres was vrij van eigendunk en vastgeworteldheid in historische routines. Incidenteel zullen de gedachten daarbij hebben verwijld. Degenen, die zich hebben uitgesproken, vrij en onbekommerd, gaven er gelukkig geen blijk van. En juist omdat men zo vrij kon spreken was het verfrissend te ervaren, dat niet alleen wij ons bedrijf kunnen verbeteren (en ook willen verbeteren!). De problematiek is waarlijk universeel. Dat maakt het ondergaan van kritiek wat lichter en de moed om er wat aan te doen aanmerkelijk groter. Wat de inleiders naar voren hebben gebracht spreekt voor zichzelf. Wij hebben hun integrale voordrachten in dit bondsorgaan voor u vastgelegd. Van de forum discussie maakten wij een overzicht. Velen van de ca. 350 congresdeelnemers hebben graag aan de discussies deel genomen. Zij vooral hebben samen de nuttige factor van het congresinitiatief aangetoond. Er blijkt behoefte aan communicatie, zij het dat een deel van de leden door weg te blijven laat weten dat het klaarblijkelijk die behoefte nog mist. Men zou willen weten waarom. Hoe kan het dat er ondernemers bestaan, die niet uit zijn op oriëntatie, die niet in één dag van intensief luisteren en samen praten de trend van een heel jaar bedrijfsvoering efficiënt willen ondergaan. Zij zullen misschien denken 'de toekomst moet nog komen.' Voor hen is op het congres één zin gesproken welke wij alle afwezigen willen toeroepen: ,,Die toekomst is er al". Er wordt in ons bedrijf creatief gedacht. Een congres blijkt de gelegenheid bij uitstek deze denkactiviteit onder de oppervlakte vrij baan te geven. Het blijkt dan ook dat wij minder op de tocht staan als buitenstaanders soms betogen. De fut is er niet uit. Integendeel!

Film | 1970 | | pagina 3