■/.-. ■■:;'■:$-:■■ g: Ten slotte besteedde hij nog aandacht aan de zakelijke kant van het métier, omdat zoals hij met een citaat van een lid van de Académie Francaise uiteenzette, de welvaart, zijnde een florerende commercie, onontbeerlijk is voor het welzijn van de kunst. Hij hoopte dan ook dat de studenten van de academie dat voor ogen hou dende, zich niet alleen voor de ar tistieke kant van de zaak zullen in teresseren, maar dat tevens, ook in het leerprogramma, het belang zal worden ingezien van een zakelijk beheer der werkzaamheden, gepaard aan een grondig kostenbesef. Dit on danks het droeve feit, dat de indertijd bestaande leergang „Filmhandel", waarmede de studenten speciaal met deze kant van de zaak werden gecon fronteerd, niet van de grond is ge komen. Hierna werd het gebouw van de Ne derlandse Filmacademie door hem officieel voor geopend verklaard. Namens oud-leerlingen, die daartoe een comité hadden gevormd, sprak vervolgens de voorzitter van dit co mité, de heer J. v. d. Wal, zelf een van de studenten van het eerste uur, zoals hij het noemde. Hij gaf een schets van het wel zeer primitieve begin, waarbij het in vergelijking met het heden, aan alles heeft ontbroken. Niettemin zijn de oud-leerlingen nog steeds dankbaar voor hetgeen hen toen is geleerd en willen zij via hem getuigen van hun bewondering voor hetgeen sedertdien in de academie is gebeurd en verbeterd. Er is nu sprake van een zeer degelijke scho ling en een zodanige outillage, dat een vergelijking met buitenlandse filmscholen glansrijk kan wotden doorstaan. Het comité heeft een fonds willen vormen om daaruit nog ont brekende onderdelen van de inrich ting, die niet op andere wijze bekos tigd kunnen worden, te verwerven en hij wekte de aanwezigen op daartoe op een bepaald gironummer hun bij dragen te storten. De heer J. Nijland, penningmeester van de Nederlandse Bioscoopbond, was de volgende spreker, die naast zijn gelukwensen ter gelegenheid van de officiële ODening van het school gebouw, deed weten dat ook hij aan de wieg van de academie had ge staan. Hij kon dan ook uit eigen waar neming constateren, dat de baby, die de fraaie naam Nederlandse Filmaca demie had gekregen, na de nodige groeistuipen en enige onvermijdelijke bloedtransfusies, was uitgegroeid tot een gezond kind. In aansluiting op de woorden van de heer Van der Wal meende hij zelfs de directie te kunnen toewensen, dat dit kind zou uitgroeien tot een van de belangrijkste film scholen van Europa. Hij bood vervolgens aan de heer Van der Wal ten behoeve van de actie van diens comité namens de Neder landse Bioscoopbond een cheque aan ter grootte van 10.000,waar aan hij de wens verbond dat dit geld zou worden besteed aan een werk stuk van de academie, dat een zeer groot publiek kan bereiken en tevens een goed doel zal dienen, te weten aan de vervaardiging van een korte film over het revalidatiecentrum in Arnhem van de Stichting Bio-Vacan- tieoord, welke film, mits kwalitatief voldoende, in alle bioscopen zal wor den vertoond. Als laatste spreker voerde de direc teur van de academie, de heer A. Koolhaas, het woord. In een geestige toespraak schetste hij het wel en wee van de school, gevolgd door een lofzang op het „ver rukkelijke nieuwe huis", dat thans officieel open is. Hij sprak daarbij zijn dank uit aan allen die dit moge lijk hadden gemaakt, waarbij hij spe ciaal de heren Bosman, Prof. Dr. Iden- burg en Dr. Peters noemde, die het reeds een aantal jaren geleden op dit, thans fraaie, gebouw hadden aan gestuurd. Zijn medewerkers Mevrouw Van Ros- sum en de heer Van der Groep, die al eerder zijn genoemd, zwaaide hij i I extra lof toe voor hun waardevolle bijdragen in de totstandkoming van wat er nu is. Na nog te hebben stilgestaan bij de grote mate van medewerking die ook van de zijde van de overheid en van andere instellingen en instituten is verkregen, stelde hij vast, dat de Ne derlandse Filmacademie een school in beweging is en nu het audio visuele middel zijn geweldige opmars begint, ook een school met toekomst. De be doeling van de academie was en is het vak te verheffen en de studenten die het beoefenen, behalve kennis van de praktijk ook een zo groot mogelijke geestelijke inhoud en on dergrond mee te geven. Dit laatste moet in de huidige tijd van veel be lang worden geacht. Hij besloot hiermede het formele ge deelte van deze plechtigheid en stel de de talrijke aanwezigen in de ge legenheid het gebouw en deszelfs inhoud naar hartelust te bezichtigen. Hiervan werd op ruime schaal gebruik gemaakt. De heer J. Nijland aan het woord. De heer A. Koolhaas, directeur van de academie, vindt het een verruk kelijk gebouw. 17

Film | 1971 | | pagina 17