EVR Cassettes are here. Come and get em. CASSETTE ONTWIKKELINGEN (VI) 21 Sedert ons vorige artikel in deze serie in oktober jl. is de publiciteit rondom de beeldcassettes sterk toegenomen. Men kan praktisch geen vaktijdschrift meer openslaan of er wordt over dit nieuwe medium geschreven. Soms juichend, soms sceptisch en in de an dere gevallen ergens daar tussenin. De algemene trend is wel, dat de beeldcassette binnen afzienbare tijd beschikbaar zal zijn, maar dat het nog wel een poosje zal duren, voordat dit nieuwe en kostbare speelgoed in enige omvang zijn intrede in de huis kamers zal doen. Zoals wij reeds eerder veronderstel den, zal het gebruik voor educatieve doeleinden waarschijnlijk eerder ko men. In Variety van 6 januari jl., schrijft Herm. Schoenfeld over de gang van zaken in het laatste jaar terecht: „Big talk, little action". Met dit laatste wordt dan bedoeld, dat de verwachting dat de wereldmarkt in 1970 overstroomd zou worden met apparatuur en cas settes, niet is bewaarheid. Wel blijft het allerwege gonzen van de aan kondigingen, dat „het" spoedig komt. Het heeft ons inziens weinig zin om in deze artikelenreeks allerlei uitspra ken te gaan citeren, omdat de meeste daarvan een advertising-karakter dra gen. Hoe de feiten liggen is een niet zo eenvoudig te traceren kwestie. Bovengenoemde scribent schrijft in Variety onder andere, dat het thans in hoofdzaak gaat om standaardisering, aangezien de jongste berichten erop wijzen, dat er voor een bepaald sys teem nu al drie of vier apparaten worden aangeboden, respectievelijk ontwikkeld, waarvoor de software niet onderling uitwisselbaar zal zijn! Philips heeft reeds laten weten, dat dit een geweldige stap terug zal betekenen in de softwaremogelijkheden. Het ziet er naar uit, dat er in tegenstelling tot de oorspronkelijke bedoelingen van een aantal wereldindustrieën een strijd om de systemen op komst is. Voor financiers is dit geen aantrekke lijk vooruitzicht, gezien de remmende werking die daarvan ongetwijfeld zal uitgaan. Wanneer wij dan verder uit Ameri kaanse vakbladen lezen, dat er voor een uitgebreide programmering, die een universele kopersmarkt moet kun nen verleiden tot de aanschaffing van de nodige weergave-apparatuur, een bedrag van circa 100 miljoen dollar nodig zal zijn en als wij weten dat de prijs van de afspeler nog steeds wordt getaxeerd tussen 400 dollar en 800 dollar, de prijs voor een kleuren-TV- toestel hier, terwijl de cassettes voor kleurenbeelden circa 20,— moeten gaan kosten, afgezien van huurmoge- lijkheden, dan ligt de conclusie voor de hand, dat het allemaal nog wel even zal duren. Niettemin zal ons bedrijf zowel als talloze andere bedrijven, attent dienen te zijn op de verdere ontwikkelingen. Martin Quigley Jr., de redacteur van de Motion Picture Herald, schrijft in het nummer van 16 december 1970 onder andere:de bioscopen heb ben begrepen dat zij kunnen blijven bestaan, ondanks de dreiging van de vrije televisie. Pay-TV is nooit van de grond gekomen en is niet langer een bron. van ernstige zorg. De profeten van vandaag houden het op kabel televisie en cassettes als nieuwe krachten die het theaterleven zullen vernietigen. De nuchterlingen in pro- duktie, distributie en exploitatie weten echter dat zowel de kabeltelevisie, als cassettes ten slotte hun eigen plaats in de vermaaksindustrie zullen weten te vinden en dat de bioscopen daar naast zullen blijven bestaan. Aan nemende dat de show op het doek de moeite waard is, dan zal een bio- Een voorbeeld van de talloze advertenties die op dit terrein de laatste tijd speciaal in Amerikaanse bladen verschijnen. scoop die met de tijd is meegegaan, steeds in het voordeel blijven tegen over enig' bestaand of komend amuse ment, dat men zichzelf in de huis kamer kan bieden". Dit alles neemt niet weg, dat een zekere zelfbescherming, speciaal op het gebied van auteursrechten, een belangrijke zaak is en de internatio nale exploitanten- en verhuurders organisaties hebben in de loop van het vorig jaar dan ook een tweetal moties op dit terrein aangenomen, waarvan wij de teksten hieronder laten volgen. MOTIE U.I.E.C. DD. 2 EN 3 APRIL 1970 Het probleem van de filmverspreiding door middel van cassettes of andere audio-visuele systemen was een van de belangrijkte agendapunten van de Jaarlijkse Algemene Vergadering van

Film | 1971 | | pagina 21