Fotokina 1970 De Fotokina 1970, die al weer enige maanden achter ons ligt (3-10 okto ber), leverde op het gebied van de bioscoopoutillage ditmaal geen bij zonder nieuws op, zulks met uitzonde ring van de hierbij afgebeelde Bauer- projector. Deze machine, die in prototype aan wezig was, zou men een verdere uit werking van het non rewind-systeem van Philips kunnen noemen. Het totale filmprogramma vormt namelijk een eindeloze lus, waardoor niet behoeft te worden teruggespoeld en evenmin na afloop van de voorstelling, opnieuw behoeft te worden ingelegd. Door een vibrerende rollenconstructie onder de „filmvoorraad", een con structie die enigszins trechtervormig is geplaatst, worden de filmlagen als het ware naar binnen geschud. Dit zou zonder speciale maatregelen na tuurlijk tot filmbeschadiging leiden. Derhalve wordt bij dit systeem een dunne plastic folie tussen de filmlagen gevoerd (zie foto), waardoor deze el kaar niet kunnen raken. De gehele filmtafel is verrijdbaar, hetgeen onder andere bij de montage van het pro gramma zijn nut kan hebben. Er was een 35mm- en een 16mm-uitvoering in werking te zien. Wanneer dit systeem aan de markt zal komen en wat de prijs zal worden, kon ons nog niet worden medege deeld. De overige reeds bekende, al dan niet geautomatiseerde projectie-installaties waren ook dit jaar in Keulen aanwezig, zomede allerlei toebehoren, waar onder automatische diaprojectoren, gelijkrichters, gordijnmotoren en bij voorbeeld fraaie bioscoopstoelen uit Spanje. Philips toonde een in bedrijf zijnde non rewind-installatie voor 70mm- films, alsook de reeds bekende voor 35mm-materiaal. De Mechanische Weberei bracht een oprolbaar zeer breed projectiescherm 15 m), dat via een meervoudige verende schaarconstructie uit de vloer naar boven komt. Het scherm is daarbij op een rol met een diameter van circa 50 cm gewonden, zodat geen kreuken kunnen ontstaan. Voor bioscopen waar het (grote) scherm niet naar boven of opzij verwijderd kan worden en waar men toch de toneelruimte moet kunnen gebruiken, zou dit systeem een fraaie oplossing kunnen vormen. De verwachting dat op de Kina allerlei nieuws op het terrein van de video cassettes te zien zou zijn, werd niet be waarheid. Geen van de drie reeds in „Film" besproken apparaten was aan wezig en bij voordrachten over het onderwerp audio-visuele hulpmidde len, moest men zich beperken tot dia's en uiteenzettingen. Wel waren vele soorten video-recorders te be wonderen. Trouwens op het gebied van de filmproduktie was er qua opname-, bewerkings- en laborato- riumapparatuur zeer veel te zien. Dit is echter een gebied voor specialisten. De fotografische industrie was weder om op overweldigende wijze vertegen woordigd. Wanneer wij het geheel met enig cijfermateriaal illustreren, dan blijkt dat in 1950 de eerste Fotokina 300 exposanten telde, een totale vloer oppervlakte besloeg van 26.000 nr en dat er 75.000 bezoekers waren. In 1960 waren deze aantallen reeds ge stegen tot respectievelijk 550, 72.000 nr' en 215.000 bezoekers en in 1970 tot 732 exposanten, 100.000 nr en 232.700 bezoekers uit 114 landen. De volgende Fotokina is geprogram meerd voor het najaar 1972. 27

Film | 1971 | | pagina 27