Stockholm Filmhuset, enige impressie's ■-—- m n- Van het lid van de Technische Com missie, de heer O. P. Besseling, ont vingen wij de volgende impressie. Een gelukkig toeval was het, dat ik juist in Stockholm verbleef toen het nieuwe Zweedse filminstituut aan de pers werd voorgesteld en ik ben mijn gastheer nog steeds dankbaar dat hij mij in de gelegenheid stelde het nieuwe „Filmhuset" te bezoeken. Nu dient u dit „Huset" niet mis te ver staan. Men zou het beter een paleis kunnen noemen met ongeveer de omvang van ons Congresgebouw in Den Haag. Het gebouw heeft dan ook 60.000.000 Zw. kr. gekost en herbergt het Instituut voor theater en film wetenschap, het Zweedse filminsti tuut, de Staatsdansschool, het drama tisch instituut, musea en bibliotheken voor de onderwerpen film, theater en dans en huisvest tevens dat gedeelte van de Stockholmse universiteit, dat zich met bovengenoemde onderwer pen bezighoudt. De oppervlakte is maar liefst 115.000 rrf verdeeld over vijf verdiepingen. Bij mijn bezoek ben ik van de ene verbazing in de andere gevallen, le dere tien meter was er iets te be wonderen. Doelmatigheid, eenvoud, esthetische vormgeving en kleurstel- ling maken dit gebouw tot iets heel bijzonders. De technische inrichting is degelijk, op het luxueuze af. U zult begrijpen dat ik in dit artikeltje alleen grepen kan doen uit alles wat ik gezien heb, en dat ik me hoofdzakelijk zal bepalen tot de technische as pecten. Het gebouw bevat vijf opnamestudio's waarvan twee direct in verbinding staan met de TV-cabine. Fernseh GmbH zorgden voor de zwart/wit- installatie, Philips voor de kleuren-TV. Spijtig genoeg was men nog aan het monteren en bijzonderheden kon ik daar ook nog niet gewaar worden. Het gebouw bezit vier projectie- ruimtes. De grote zaal met 364 zit plaatsen is tevens uitgerust met ver- taalinstallaties. Verder is er een zaal met 133 zitplaatsen, een showroom met 20 zitplaatsen en een ruimte voor het beoordelen van het geluid, ook met ca. 20 plaatsen. De zalen zijn zo gegroepeerd, dat de projectie verzorgd kan worden vanuit één cabine. Hierin zijn opgesteld 2 Favorit 70, voor 70 mm filmprojectie, 2 Erneman 1X voor 35mm projectie, 2 Aga Baltic 35mm projectoren en een Erneman IX dubbelband projector. Verder staat er in de cabine een aan tal Albrecht perfotape recorders, die aangesloten kunnen worden op alle projectie-apparaten. Opvallend was het grote aantal kamer tjes, ingericht voor filmmontage. Deze 30 zijn voor een behoorlijk deel in ge bruik door filmclubs. Tot mijn grote spijt was het technische filmmuseum nog niet geopend. De bibliotheek, daarentegen, was wel in vol bedrijf en bevat een grote boekerij op het ge bied van de film. Een uitstekende lunch, ook weer in een uiterst smaakvolle omgeving be sloot dit uiterst interessante bezoek. Een gelukwens aan de gehele Zweed se filmwereld is wel op zijn plaats. Moge dit gebouw nog jarenlang aan haar veelzijdig doel beantwoorden.

Film | 1971 | | pagina 30