Buitenlandse berichten U.S.A. De voorzitter van de Amerikaanse or ganisatie van bioscoopexploitanten (NATO), Eugene Pieker, heeft op een onlangs gehouden conventie in Flori- da gepleit voor meer research inzake mogelijkheden om het verloren ge- gane publiek van boven 30 jaar en ook families, naar de bioscoop te krijgen. Hij constateerde, dat het bezoek per week in 1953 ongeveer 46 miljoen be droeg, welk getal in 1969 was gedaald tot circa 20 miljoen. Hij geloofde niet, dat deze sterke daling alleen aan TV- invloeden kan worden toegeschreven. Mogelijk zijn de entreeprijzen te hoog geworden? Zijn er andere uitgaans- gewoonten ontstaan? Is er misschien vooral de laatste tijd te veel nadruk gelegd op de jongeren, wier smaak zo snel pleegt te wisselen, dat er nauwelijks peil op valt te trekken, waardoor het publiek van 30 jaar en ouder vormende nog steeds de meerderheid in de Amerikaanse con sumentenmarkt ernstig is verwaar loosd? Op al deze vragen zou een gedegen research mogelijk antwoorden kunnen leveren, die het bioscoopbezoek een nieuwe impuls kunnen bezorgen. FRANKRIJK De Franse TV zendt sedert enige tijd trailers van films uit die een gunstige invloed op het bioscoopbezoek ple gen te hebben. Men verwacht derhalve voor 1971 betere bedrijfsresultaten. Er zijn in Frankrijk per 1 januari 1971 nog 4599 bioscopen in bedrijf; in 1970 werden 257 bioscopen gesloten. Het bezoek over de eerste zes maanden van 1970 was 92.871 miljoen, tegen 93.840 miljoen in de overeenkomstige periode van 1969. Over het gehele jaar is het bezoek echter t.o.v. 1969 met 0,9% gestegen. De recettes ste gen met 10%. Er zijn in Frankrijk op 16 miljoen gezinnen 11 miljoen TV-ontvangers in gebruik. Aldus ge gevens uit vaktijdschriften. U.S.A. Leeftijdsaanduidingen gewijzigd. Per 1 maart 1971 zullen in de V.S. de leeftijdsaanduidingen uniform als volgt worden gewijzigd: G alle leeftijden. GP alle leeftijden; begeleiding ouders aanbevolen. R beperkt (restricted) beneden 17 jaar alleen onder begeleiding van ou ders of volwassen voogd. X geen toegang beneden 17 jaar (deze leeftijdsgrens kan in de diverse staten verschillen). Deze aanduidingen zullen in het ver volg in advertenties en andere publi- katies worden gebezigd en zullen ook in de bioscopen, bijvoorbeeld aan de kassa's te zien zijn. Nog een opname uit de Nederlands-Belgische speelfilm „Mira". De mannelijke hoofdrolspeler Lander (Jan Declair) in benarde omstandigheden. Aan deze wijziging en unificatie van het toelatingssysteem, dat op vrijwil lige keuring is gebaseerd, zijn uitge breide opinie-onderzoekingen vooraf gegaan. Aldus een gezamenlijke verklaring van vooraanstaande ver tegenwoordigers van exploitanten, verhuurders en de voorzitter van de Motion Picture Association of Ame rica. COLUMBIA IN CASSETTES Volgens berichten in de vakpers is er bij Columbia U.S.A. een nieuwe af deling gesticht voor de produktie, ac quisitie en distributie van video cassettes. De naam van de nieuwe afdeling gaat luiden: Columbia Pic- tures Cassettes. ITALIË Bioscoop/televisie/Fellini ,.Het filmbedrijf had gelijk en de TV en ik hadden ongelijk", bekende Fel- lini onlangs ten aanzien van zijn expe riment met de voor de televisie ge maakte kleurenfilm ,,The clowns". Deze film werd namelijk op Kerst avond in zwart/wit door de Italiaanse TV uitgezonden er is nog geen kleurentelevisie en ging twee da gen later in kleur in de bioscopen in roulatie. Het verwachte succes bleef uit. Fellini concludeert: „Het publiek is niet bereid voor perfectie te betalen twee dagen nadat het de film onder ongunstige omstandigheden thuis heeft kunnen zien". Voorts verklaarde hij zich nu te realiseren, dat hij zich zelf als filmmaker binnen het kader van de TV-mogelijkheden niet in vol doende mate kan uitdrukken. Zijn plan cm nog enige films voor de TV te maken, is hierdoor op losse schroeven geraakt. Aldus een bericht in Variety van 20 januari. DUITSLAND Nationale produktie stijgt In West-Duitsland zijn in 1970 niet minder dan 79 nationale films in pre mière gegaan, benevens 26 co- produkten. In 1965 waren dit 21 Duitse films, in 1966: 26: 1967: 39; 1968: 54 en 1969: 70. Er is dus sprake van een constante stijging waarin duidelijk het effect merkbaar is van de zgn. steun- wet voor het filmbedrijf. 31

Film | 1971 | | pagina 31