Een nieuw projectiesysteem Cinespacial Afbeelding 4 Blijkens een aantal vaktijdschriften is er in Brazilië door de architect Dr. E. C. Pinto een nieuw projectiesysteem gelanceerd, waarbij tevens op revolu tionaire wijze is ingegrepen in de gangbare vorm van een bioscoopzaal. Onder andere in het blad Bild und Ton van Zeiss Ikon zijn daarover de nodi ge details gepubliceerd en wij ontle nen daaraan het navolgende. Volgens de hierbij afgedrukte tekenin gen is er sprake van een ronde zaal, waarin de stoelen in de vorm van een amfitheater zijn opgesteld. Het stce- lenplan is in drie sectoren ingedeeld en elke sector heeft zijn eigen projec tiescherm (fig. 1). Voor de projectie op deze drie schermen wordt gebruik ge maakt van één projector, die met be hulp van een voor het objectief aange bracht optisch systeem, een zoge naamde stralendeler, het middelste projectiescherm, gezien vanaf de pro jector, rechtstreeks bedient en de bei de andere via afbuigspiegels (fig. 2). Behalve voor wat het optische sy steem betreft kan dus van een norma le projector gebruik worden gemaakt, waarvan echter de lichtbron wel moet zijn berekend op de verlichting van drie schermen. Het stoelenplan is zodanig opgesteld, dat iedere sector een projectiescherm recht tegenover zich heeft. Aangezien de schermen aan de buitenomtrek van de cirkel zijn geplaatst, levert dit het voordeel op, dat de toeschouwer al tijd op een goede afstand van het scherm zit en dat ook de zichtlijnen op alle plaatsen bijzonder gunstig kunnen zijn. In het Braziliaanse voorbeeld be draagt de afstand tussen de eerste i/- Aibeelding 3 stoelenrij en het scherm 20 m, terwijl de maximale gezichtsafstand 29 m. is. De projectiecabine bevindt zich boven en in het midden van de cirkel, waar door horizontale projectie mogelijk wordt gemaakt. Opdat iedere toeschouwer slechts zijn eigen projectiescherm zal zien en hij niet wordt gehinderd door de beide andere schermen, is op een bepaalde hoogte in de zaal een eveneens ring vormig plateau aangebracht (fig. 3), dat voor iedere sector het zicht op slechts één scherm, namelijk het te genoverliggende, mogelijk maakt. De constructie van dit nieuwe zaal type is van belang, omdat het aanwe zige vloeroppervlak veel efficiënter kan worden benut dan bij de conven tionele min of meer rechthoekige zaal- typen. Berekeninaen wijzen uit, dat op een gegeven vloeroppervlak tenminste 20 meer goede zitplaatsen aange bracht kunnen worden. Als bijkomend voordeel kan nog wor den genoemd, dat desgewenst in de centrale ruimte van de zaal men zou kunnen spreken over de arena cabaretvoorstellingen of een andere vorm van life show gebracht kunnen worden. Afbeelding 1 Afbeelding 2 De volgens onze gegevens voorlopig enige bioscoop van dit type bevindt zich in het vermaakcentrum van de hoofdstad van Brazilië en is reeds se dert april 1970 in bedrijf. Het theater bevat 900 plaatsen, is uitgerust met een Ernemann IX-projector, die werkt op een projectie-afstand van 14,5 m. Deze installatie is tevens uitgerust voor Cinemascope-projectie. Het ge heel is te beschouwen als een zeer speciale attractie op bioscoopgebied. 19

Film | 1972 | | pagina 19