Kontrasten op de Nieuwendijk Ter gelegenheid van de officiële inge bruikstelling van de Amsterdamse Nieuwendijk als voetgangersdomein, in oktober van dit jaar, heeft Amsterdams oudste nog bestaande bioscoop, de Pa- risien Cinema (uit 1910), een opvallende bijdrage tot de festiviteiten geleverd. Gedurende twee dagen keerde de bio scoop terug naar het jaar 1912 en pre senteerde Jean Desmet weer „leevende phctcgraphie door middel van den cine- matcgraaf". De portier en de ouvreu- ses gingen gekleed in de nog bewaard gebleven uniformen van die tijd, terwijl de gevel in oude stijl werd aangekleed. In de hal van het theater brachten tien tallen oude foto's en filmaffiches de bezoeker terug in de sfeer van toen. Per dag werden twaalf voorstellingen gegeven, elk van één uur, terwijl de en treeprijzen voor de twee rangen slechts 15 resp. 25 ets. bedroegen „voor alle scènes". De films die vertoond werden waren grotendeels afkomstig uit de nalaten schap van Jean Desmet, de stichter van deze bioscoop en de ernaast gelegen Centraal. De historische werkjes dra gen fraaie titels als „Rosalie en haar phonograaf", „Een gewond hart" en „Polyte en het consigne". Mede dankzij de levendige pianobegeleiding en een op de band opgenomen explicatie wer den zij door jong en oud enhousiast ontvangen. Het publiek droeg er door zijn grote opkomst en zijn voorbeeldig gedrag toe bij, dat dit initiatief van de bioscoop directie een volledig succes werd. De naast Parisien gelegen Centraal Bioscoop, uit 1912, is inmiddels een van de modernste van Europa. Naast de volledig geautomatiseerde filmcabine bezit de bioscoop als enige in Neder land een plaatskaartenautomaat (rechts op de foto). Voorts kan de bezoeker via een paneel met signaallampjes (linksboven op de foto) in één oogop slag zien welke plaatsen in de bioscoop nog vrij zijn en welke bezet. In feite heef! men dus in deze bioscoop noch een operateur, noch een cassière, noch een portier, noch een ouvreuse nodig. In de praktijk wordt zoals U ziet de portiersfunktie gehandhaafd, al was het maar om in voorkomende gevallen geld te wisselen

Film | 1972 | | pagina 10