Bio trouwens een erkend categoraal ziekenhuis), onderwijs en psycho-pedagogische begeleiding in de ruimste zin. Hiervoor is uiteraard een team van specialisten nodig: artsen, psychologen, pedagogen, fysisch therapeuten, ar- beidstherapeuten, logopedisten en vele anderen. Daarnaast moet men beschikken over een veelheid van outillage, zoals het aangepast zwembad en de orthopedische werkplaats. Maar nogmaals: dit is in andere revalidatiecentra precies zo. Bio onderscheidt zich hiervan slechts gradueel door zijn extra-nadruk op het psycho-pedagogische aspect en door zijn specialisatie ten aanzien van dubbel gehandicapte (motorisch èn gehoorgestoorde) kinderen en kinderen met kontaktstoornissen. Vanzelfsprekend is het steeds de be doeling de kinderen zo goed mogelijk voor te bereiden op een terugkeer naar hun ouderlijk gezin. Behalve gesubsidieerd revalidatiecentrum financieel en organisatorisch het leeuwedeel van zijn activiteit streeft Bio ernaar zich verder te ontwikkelen tot een landelijk researchcentrum voor gehandicapte kinderen in algemene zin. Het is met name op dit terrein, dat de collectegelden van de bioscopen besteed worden. RESEARCH Niet alle voorzieningen in een revalidatiecentrum worden voetstoots door de Overheid gesubsidieerd. Dit is bijvoor beeld niet het geval met de prachtige overdekte manege van Bio (met een stuk of acht paarden en pony's) en met de kinderenboerderij (een mini-dierentuin met pedagogische en therapeutische bedoelingen). Een aantal daarvan kan bij aantoonbaar nut echter in de toekomst wèl aanspraak maken op subsidie. Een deel van de research is dan ook gericht op het aantonen van dit nut. Van de vele onderzoekingen die worden verricht in sa menwerking met Universiteiten, hogescholen, ziekenhuizen en specialisten kunnen in dit bestek slechts de belang rijkste kort genoemd worden: Een onderzoek naar de therapeutische waarde van paardrijden voor gehandicapten (met o.a. Universiteit Nijmegen). Fundamenteel onderzoek naar het meetbaar maken van de diverse spierfuncties en van de consequenties hier van voor de gehandicapte mens, mede mogelijk gemaakt door een startsubsidie van het Prinses Beatrixfonds (met V.U., Amsterdam, Universiteit Nijmegen en T. H. Eindhoven). Een project wetenschappelijk filmen. Het is de bedoeling ook dit medium verder in te schakelen bij de analyse en het opsporen van de oorzaken (cerebraal dan wel spon taan) van spierbewegingen (met V.U. Amsterdam en de Stichting Film en Wetenschap). Onderzoek naar de individualisering van orthopedische apparatuur (samen met de V.U. Amsterdam, het Goois Kinderziekenhuis, een orthopedisch chirurg te Arnhem, de T. H. Eindhoven en de eigen orthopedische werk plaats). Aparte vermelding verdient nog het Ouder-instructie-cen- trum dat binnenkort geopend wordt. Het is de bedoeling in dit centrum de ouders van een gehandicapt kind onder be geleiding voor te bereiden op de terugkeer van dit kind in hun gezin en wel door het herenigde gezin enkele dagen lang in het instructiecentrum te laten wonen. Voor dit pro ject wordt gedacht aan samenwerking met de Universiteit van Nijmegen en met een aantal direct betrokken overheids instanties. U ziet: het bestuur en de directie van de Stichting Bio- Vacantieoord zitten niet stil. Het is goed te weten, dat al het geld dat de leden-bioscoopexploitanten dankzij de vrij gevigheid van het publiek jaarlijks met liefde verzamelen efficiënt en selectief (en met niet minder liefde) besteed wordt aan een buitengewoon sympathiek doel. Deze weten schap kan het enthousiasme waarmee gecollecteerd wordt slechts vergroten. 10

Film | 1973 | | pagina 10