10 zoek veroorzaakt worden door een derde factor: belangstelling voor de film en de bioscoop. b. Beeld en voorkeur van het filmaanbod De ondervraagden hebben meege deeld welke films er naar hun me ning het meest in de bioscopen draaien: hun beeld van het filmaan bod. Voorts is hun gevraagd welke typen films zij het plezierigst vin den om te zien: hun voorkeur ten aanzien van het filmaanbod. In bei de gevallen konden de ondervraag den gebruik maken van een hun verstrekt lijstje met 23 filmtypen er op, variërend van „sexfilm" en „western" tot „bekroonde film" en „politieke film", in willekeurige volgorde.1) De komische film is in theorie het meest geliefde filmgenre. Overigens blijken de filmvoor- keuren op een zeer groot aantal filmgenres betrekking te heb- ben. In grafiek 6 zijn het beeld en de voorkeur ten aanzien van het film aanbod beide weergegeven. Slechts die filmvoorkeuren zijn op genomen die door meer dan 10% resp. 15% van de ondervraagden zijn genoemd. Het gaat niet alleen om het werke lijke filmaanbod. Zeker zo belang rijk is de subjectieve werkelijkheid: hoe denkt men dat het filmaanbod is. Evenmin wil het aanduiden van een voorkeur voor bepaalde typen films zeggen, dat men deze films ook werkelijk zou bezoeken als de gelegenheid zich voordeed. Maar toch: uit grafiek 6 blijkt dui delijk, dat er een groot verschil be staat tussen de films waarvan men denkt dat ze veel vertoond worden en de films waarvoor men zelf een voorkeur heeft. Men mocht maximaal vijf soorten films noemen. Grafiek 6 Beeld en voorkeur van het filmaanbod (in 20% beeld voorkeur sexfilm liefdesfilm, romantische film spionagefilm thriller, detective oorlogsfilm komische film, lachfilm Amerikaanse film avonturenfilm tekenfilm musical, operette realistische film historische film Nederlandse speelfilm biografische film natuurfilm Slechts die soorten films zijn opgenomen, die door meer dan 10% resp. 15% van de ondervraagden zijn genoemd.

Film | 1973 | | pagina 30