BONDSRAAD 22 APRIL 1974 Hef Hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond tijdens de jaarlijkse vergadering van de Bondsraad op 22 april 1974. Van links naar rechts: de heren G. F. de Clerck, Mr. P. A. Meerburg, P. 1. N. R. Ooms. J. van Willigen. I. Nijland (Voorzitter), J. Th. van Taalingen (Secretaris en Bondsdirecteur), H. W. Hagenberg (Directeur van het Bondsbureau), J. P. M. A. Smulders (lid van het Presidium), Drs. J. P/i. Wo.'rf, P. Silvius en J. Arkenbout. Alleen het lid van het Presidium, de heer M. Gerschtanowitz, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Op maandag 22 april 1974 werd in Hotel Casa 400 de jaarvergadering van de Bondsraad van de Nederlandse Bioscoopbond gehouden. Naast de le den van de Raad was een aantal toe hoorders aanwezig, waaronder de ere- leden J. G. J. Bosman, J. Miedema en A. F. Wolff. Tevens richtte de Bondsvoorzitter, de heer J. Nijland, een speciaal woord van welkom tot het nieuwe lid van de Bondsraad, de heer H. Berg, alsmede tot de heren Ch. Huguenot van der Linden en C. Treffers, die als plaats vervangers van de leden Y. Brusse en A. W. H. Kommer de vergadering bij woonden. Aan de jaarrede van de voorzitter ont lenen wij voorts de volgende passages: „Sinds de vorige vergadering maakt van de Bondsraad geen deel meer uit de heer C. van Liere, die zich uit het bioscoopbedrijf heeft teruggetrokken. In de gehele naoorlogse periode heeft de heer Van Liere functies in onze organisatie vervuld. Hij timmerde daar bij niet aan de weg, maar hij werd ge waardeerd om zijn gezond oordeel en bereidheid om zich in te zetten voor zijn organisatie en de behartiging van algemene bedrijfsbelangen. Wij zijn hem hiervoor veel dank ver schuldigd. Leden van de Bondsraad, wanneer wij de statistieken van onze bedrijfsresul taten in 1973 bekijken, dan is er alles zins aanleiding tot tevredenheid. Een stijging van het bioscoopbezoek met 6,2 en een toeneming van de bruto- recettes met 13,6% zÜn stellig posi tieve ontwikkelingen in ons filmklimaat. Persoonlijk ben ik van mening, dat het percentage van de bezoekerstoeneming een juister inzicht geeft in de expansie van onze bedrijfstak dan het percen tage van de recettestijging. Deze stij ging moge dan indrukwekkender zijn, aan haar waarde als autonoom gegeven wordt veel afbreuk gedaan door de onverminderd voortdurende enorme kostenstijgingen. De toeneming van het totale aantal be zoekers in het afgelopen jaar biedt een betere beoordelingsmaatstaf, al doet men er verstandig aan hieraan geen consequenties te verbinden voor de toekomst. Onze bedrijven zijn nu een maal zeer gevoelig voor allerlei facto ren, zoals weersomstandigheden, alge meen economische, politieke en maat schappelijke ontwikkelingen en last but not least de beschikbare films. Jaarlijks worden door onze onderne mingen enige honderden nieuwe films uitgebracht. Deze films vormen de grondslag voor de economie van onze bedrijven en zijn onontbeerlijk voor een goede functionering van onze biosco pen als massamedium, dat wil zeggen als brengers van een zo gevarieerd mogelijke programmering. De marge van, laat ik zeggen, 10% boven of 10% beneden de bedrijfsuitkomsten van het vorige jaar wordt evenwel be paald door de mate van succes van enkele films. Vandaar, dat ik mij liever niet waag aan prognoses omtrent ons statistische toekomstbeeld. Dat toekomstbeeld wordt natuurlijk ook door andere factoren beïnvloed. De vestiging van nieuwe bioscopen, vaak door splitsing van of inbouw in bestaan de theaters, is een ontwikkeling die gaande is en die getuigt van vertrou wen in ons métier. De vernieuwing van ons bioscooppark is mede van grote betekenis wegens het gunstige psy chologische effect ten opzichte van ons publiek. Een ander groot voordeel be staat hierin, dat de nieuwe vestigin gen de mogelijkheid bieden voor een grotere variatie in de programmering". Nederlandse films „Wanneer wij het hebben over onze toekomst, dan ben ik ervan overtuigd, dat de Nederlandse film daarin een positieve factor zal vormen. Wij mo gen niet verwachten, dat de nationale film permanent het in 1973 bereikte- aandeel van circa 20 van onze om- 15

Film | 1974 | | pagina 15