Afscheid van H. W. Hagenberg Op donderdag 12 september 1974 nam de heer H. W. Hagenberg, na een dienstverband van drieënveertig jaar, afscheid van zijn functie aan het Bonds bureau. Talloze bedrijfsgenoïen en an dere vrienden en relaties bezochten de geanimeerde receptie, die het Hoofd bestuur de heer Hagenberg heeft aan geboden. Tijdens deze receptie hield de Bondsvoorzitter, de heer J. Nijland. namens het erecomité, de volgende toespraak: telligentie bezat, maar vooral ook om uw enorme werkijver en het vermogen U zeer snel in te werken in de proble men die zich in een centrale organisa- name door uw werkzaamheid voor het Hoofdbestuur en de Commissie van Ge schillen al in de vooroorlogse jaren een van de belangrijkste medewerkers van de toenmalige Bondsdirecteur, de heer De Hoop. Het was in die jaren, dat U de basis legde voor een kennis van za ken omtrent het film- en bioscoopwe zen en de bedrijfsverhoudingen, die U tot een man van gezag maakte, tot een De Bondsvoorzitter, de heer J. Nijland, overhandigt de heer Hagenberg namens het erecomité het afscheidscadeau. ,,Na ruim 43 jaar in het moment geko men, waarop een einde komt aan uw eigenlijke Bondscarrière. Er zullen hier slechts weinigen zijn die U vier decen nia geleden bij de Bond hebben zien komen. Dat betekent, dat U in onze kring tot de senioren bent gaan beho ren. Ik denk, dat deze constatering op zichzelf nauwelijks geloofwaardig klinkt. Uw vitaliteit en uw geestelijke elastici teit, zo kenmerkend voor U, zijn na al deze jaren niet veranderd. En deze eigenschappen zeggen heel wat meer omtrent de mens dan het statistische gegeven dat wij leeftijd noemen. Toen U in dienst trad van de Bond, was U nog maar nauwelijks meerder jarig, maar U kreeg al zeer spoedig ver antwoordelijke taken te vervullen, niet alleen omdat U een hoge mate van in- vraagbaak voor tallozen: voorde Bonds colleges, voor directie en medewerkers tie als de onze in steeds weer wisse lende vormen manifesteren. U was met van het Bondsbureau, voor de bedrijfs- genoten individueel en voor al die vele anderen die zich tot U wendden voor het verkrijgen van inlichtingen. Functies De veelomvattendheid van uw arbeid moge blijken uit de secretariaatsfunc ties die U na de oorlog kreeg te vervul len: Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, Commissie van Geschillen, Gemengde Commissie van Geschillen, Technische Commissie, Commissie Beroep Nieuwe Zaken, Stichting Instituut voor Oplei ding van Technisch Bioscooppersoneel, Sociale Commissie voor het Bioscoop bedrijf, Filmbeurscommissie en Film- huurschuld-Commissie. U had een be langrijk aandeel in de secretariaats- werkzaamheden voor Ledenraad en la ter Bondsraad. U werd lid van het Be stuur van de Stichting Bedrijfspensioen fonds voor het Film- en Bioscoopbe drijf. U werd Secretaris van de Neder landse Vereniging van Bioscooprecla me-Exploitanten en van de meeste col leges van deze vereniging. Ik vrees, dat deze vermelding niet vol ledig is en U moet het mij niet kwalijk nemen, als ik een functie heb wegge laten. Naast deze specifieke functies hebt U tal van taken van algemene aard ver richt in het kader van de functionering van het Bondsbureau en de assistentie van de Bondsdirecteur. Ik denk hierbij vooral aan de enorme arbeid die na de oorlog bij de wederopbouw van het be drijf en het Bondsapparaat moest wor den verricht. U was voor de heer Bos man in die moeilijke jaren een krach tige steun. Uw aandeel in de voorbe reiding van het naoorlogse reglemen taire stelsel was groot. Ik zou zo wel kunnen doorgaan, maar ik wil niet vervallen in een eindeloze, droge opsomming van functies. Het grote aantal taken is echter demonstra tief voor uw persoon: geen werk is U te veel, geen probleem is U te zwaar. Het beeld dat men van U krijgt in de persoonlijke contacten is dat van ie mand die duidelijk formuleer!:, die zijn standpunt snel en gemotiveerd weet te bepalen, die een grote eruditie paart aan warm menselijk gevoel, die een scherp juridisch inzicht heeft, iets waar van U bij de Bondsarbitrage veel nut hebt gehad. Sommigen vinden, dat U wel eens te snel klaar staat met uw conclusies. Goed, dat is mogelijk een défaut de vos qualités, maar ik vind bovendien, dat U als mens er recht op hebt ook nog een enkele tekortkoming te bezitten. Persoonlijke titel Mijnheer Hagenberg, U hebt in uw lange loopbaan bij de Bond veel be langrijk werk verricht. De waardering hiervoor is door het Hoofdbestuur tot uiting gebracht door U eerst te benoe men tot adjunct-directeur en U later de persoonlijke titel van directeur te ver lenen. Ongetwijfeld zult U deze waar dering op prijs hebben gesteld. Maar het moet daarnaast voor U een grote voldoening zijn, dat U in dit bedrijf zeer veel vrienden hebt gemaakt en dat tal lozen U dankbaar zijn voor de nuttige adviezen die U hebt verstrekt. En trou wens niet alleen in dit bedrijf, maar ook daarbuiten bent U een zeer gewaar- 11

Film | 1974 | | pagina 11