ér enkel krediet meer mogen verstrekken. Met ingang van 1975 is er echter weer een bedrag van 6 miljard lire beschikbaar, hetgeen de Italiaanse producenten als een lichtpuntje be schouwen, hoewel zij weten dat de Italiaanse filmindustrie jaarlijks 90 miljard lire investeert. Ook verwacht men ver betering van de situatie door het optreden van de Nationale Filmraad, onder voorzitterschap van de nieuwe Minister van Vermaak (jawel), Adolfo Sarti. U.S.A. In de Verenigde Staten hebben in 1974 rond één miljard bio scoopbezoeken plaatsgevonden, een toeneming met 17 pro cent ten opzichte van 1973. De omzet bereikte met 1,9 mil jard dollar een recordhoogte, hetgeen overigens mede aan de inflatie moet worden toegeschreven. De grote produktiebedrijven (de leden van de Motion Picture Association of America) brachten in 1974 een aantal van 124 nieuwe films en 32 re-issues uit, in totaal 156 films. In 1973 waren dat er nog 175. In de lijst van de twintig meest bezochte films in de U.S.A. en Canada komen wederom noch buitenlandse films voor, noch films van de zogeheten inde pendent production companies: 1. The sting (CIC) 2. The exorcist (WC) 3. Papillon (WC) 4. Magnum force (WC) 5. Herbie rides again (Fox/MGM) 6. Blazing saddles (WC) 7. Trial of Billy Jack (WC) 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. The great Gatsby (CIC) Serpico (CIC) Butch Cassidy and the Sundance Kid (Fox/MGM) re-issue Billy Jack (WC) re-issue Airport 1975 (CIC) Dirty Mary, Crazy Larry (Fox/MGM) That's entertainment (Fox/MGM) The three Musketeers (Cinerama) The mean machine (CIC) Jeremiah Johnson (WC) re-issue Robin Hood (Fox/MGM) re-issue For Pete's sake (WC) Thunderbolt and Lightfoot (UA) Uit deze lijst blijkt duidelijk, hoezeer de Amerikanen de voor keur geven aan hun nationale filmproduktie. Een enkele En gelse film weet tot de toplijst door te dringen, maar de eer ste film van het Europese vasteland, de ook in ons land zeer succesvolle film ,,My name is nobody", haalde in de Verenigde Staten en Canada minder dan één miljoen toe schouwers, hetgeen goed was voor een vijfenzestigste plaats. „Scènes of a marriage" van Bergman komt, met ruim een half miljoen bezoekers, pas na de tachtigste plaats. De meest bezochte film aller tijden is ,,The Godfather", ge volgd door „The sound of music", „Gone with the wind" en nu al „The sting" en „The exocist". H.M. Koningin Juliana onderhield zich na afloop van de première ,,Kind van de zon" met regisseur/producent René van Nie (r en hoofdrolspeelster Josée Ruiter. 12

Film | 1975 | | pagina 12