smaak van het publiek appelleren. Nie mand kan voorspellen hoc nieuwe ont wikkelingen op audio-visueel terrein onze exploitaties zullen beïnvloeden, oen beïnvloeding die zich zal kunnen manifesteren zowel door een tech nische aanpassing van onze theaters als door een gewijzigde belangstelling voor de bioscoop. De BTW-kwestie Het is in het licht van de onzekerheden van de toekomst, van de voortdurende investeringsbehoeften van al onze za ken van groot tot klein, van een grotere continuïteit van de Nederlandse film- produktie en van evenwichtige verhou dingen op het gebied van de ontspan ning, dat wij de regering hebben ver zocht de diensten in de film- en bios coopsector in het lage B.T.W.-tarief te plaatsen. Ik geloof, dat het van weinig realiteitszin zou getuigen, indien wij op korte termijn succes zouden verwach ten. De houding in B.T.W.-aangelegen heden van de Minister en de Staats secretaris van Financiën wijst bepaald niet op soepelheid. Een amendement vanwege de grootste regeringspartij met als strekking sportwedstrijden on der het tijdelijke 4%-tarief te laten vallen, vond geen genade in de ogen van de bewindslieden. De bevordering van cultuur en recreatie vinden zij wel gewenst, maar dat wil volgens hen niet zeggen, dat deze bevordering het scheppen van fiscale faciliteiten op het gebied van de B.T.W. moet meebren gen. Ik moet er daarbij op wijzen, dat de sport niet alleen met het 16%-tarief B.T.W. wordt belast, doch ook nog met vermakelijkheidsbelasting. De Tweede Kamer heeft het amendement verwor pen, met uitsluitend de stemmen van Partij van de Arbeid, C.P.N, en enkele K.V.P.-leden voor. Ook van een tege moetkoming aan de Horecasector op grond van de moeilijkheden in deze bedrijfstak moesten de Minister en de Staatssecretaris niets hebben. De om zetbelasting, zo zeggen zij, is geen be lasting van ondernemers, doch een be lasting drukkende op het verbruik door consumenten. De economische positie van een bedrijfstak mag dan ook naar hun mening geen rol spelen bij de ta riefindeling van de omzetbelasting. Met dergelijke uitspraken kan men praktisch iedere B.T.W.-exceptie tegen houden. Het is trouwens bekend, dat het Ministerie van Financiën uit vrees voor erger zo weinig mogelijk uitzon deringen wil toestaan. Het feit is er echter, dat er uitzonderingen zijn ge maakt en dat een willekeurige behan deling onbillijk werkt. De toenemende betekenis van cultuur en recreatie maakt een meer positieve benadering vanwege de overheid noodzakelijk dan die blijkende uit de geijkte fiscale ar gumenten van „Financiën". Het komt mij voor, dat op het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de belangrijkste taak rust om de oplossingen aan te geven voor het grote vraagstuk van de vrijetijdspas sering en dan niet uitsluitend vanuit een hooggestemd cultureel ideaal, maar mede vanuit de behoefte van de man in the street. Doorkruising De audio-visuele ontwikkeling waar ik heb zojuist over heb gehad, komt tot uiting in aspecten zoals kabeltelevisie, beeldplaat en hoteltelevisie. Deze ont wikkeling is niet tegen te houden. Haar effecten op het bioscoopbezoek zijn moeilijk te bepalen, doch het is wel zeker, dat het effect des te nadeliger zal zijn naarmate er meer en vooral meer nieuwe speelfilms via de genoem de media worden vertoond. De daaruit voortvloeiende minderopbrengsten van de bioscoopexploitatie worden abso luut niet goedgemaakt door de op brengsten van de televisie- of video-

Film | 1975 | | pagina 4