De Bondsvoorzitter wenst de echtgenotes van de ereleden geluk. Van rechts naar links: de dames Gerschtanowitz, Blad en Smulders. aan de orde komen, met grote liefde voor het métier en met de wil om uit de doolhof van tegengestelde belangen die in onze organisatie samenkomen als gevolg van haar verticale structuur, te allen tijde de weg te kiezen die leidt naar ons statutaire doel: de beharti ging van de algemene belangen van het Nederlandse film- en bioscoopbe drijf. U hebt daarbij altijd de objectivi teit in acht willen nemen; U hebt altijd het compromis willen aanvaarden. Wanneer ik de draden zie die U drieën van jongsaf hebben verbonden, dan is het nauwelijks meer toevallig te noe men, dat U gelijktijdig het merendeel van Uw Bondsfuncties neerlegt en dat U gelijktijdig in deze vergadering voor hetgeen U ten dienste van de Bond hebt gedaan, wordt geëerd. Elk Uwer is begiftigd met stijl en esprit. Elk Uwer is omstreeks veertig jaar in het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf werkzaam geweest. Elk Uwer heeft een prachtige staat van dienst in onze or ganisatie. Uw afscheid is tevens de af sluiting van een tijdperk, ik zou bijna willen zeggen van een regeringstijd perk. Een jongere generatie die zich nog moet waarmaken, staat klaar om Uw taken over te nemen en bedrijf en organisatie door een onzekere toe komst te leiden. Mogen zij aan het einde van hun carrière dezelfde lof en waardering oogsten voor hun zakelijke en organisatorische werkzaamheden als U ten deel is gevallen." C. J. Blad „Ik zou mij thans speciaal willen rich ten tot U, mijnheer Blad, die een in drukwekkende hoeveelheid Bondsfunc ties hebt vervuld. Als organisatieman hebt U een grote reputatie, niet slechts in de afdelingen van bioscoopexploi tanten, maar ook in de overkoepelende organen waarvan U hebt deel uitge maakt. Omtrent aangelegenheden de bioscoopexploitatie betreffende was U een scherp onderhandelaar die echter altijd tot een billijke oplossing bereid was. Zij die U in de Commissie Nieuwe Zaken en de Bondsarbitrage hebben meegemaakt, hebben U leren kennen als iemand met een wijs oordeel. U bezat het vermogen om op onnavolg bare wijze leiding te geven aan verga deringen. Uw verdiensten gedurende veertig jaar in het film- en bioscoopbedrijf zijn ook buiten onze kring niet ongemerkt ge bleven. Wij verheugen ons met U over de koninklijke onderscheiding die U juist hedenochtend mocht ontvangen. Wij feliciteren U met deze eervolle be noeming van ganser harte." Nadat deze is voorgelezen overhan digt de heer Nijland onder hartelijk ap plaus de oorkonde aan de heer Blad. M. Gerschtanowitz Vervolgens richt de Voorzitter zich speciaal tot de heer M. Gerschtanowitz: „Mijnheer Gerschtanowitz, de vooraan staande plaats die U in onze bedrijfs tak hebt ingenomen aan het hoofd van ons grootste concern, Uw grote kennis van zaken en Uw inzicht in de bedrijfs- verhoudingen hebben U een zodanig gezag, een zodanige autoriteit ver leend, dat U direct en indirect een uitermate grote invloed hebt uitge oefend op de gang van zaken in onze organisatie. Vooral na de herstructure ring van de Bond hebt U bij het be palen van het Bondsbeleid een uiterst belangrijke rol gespeeld. Als voorzitter van de Bedrijfsafdeling Bioscoopexploi tanten hebt U de belangen der afde- lingsleden op eminente wiize behartigd, zonder daarbij redelijke verlangens van de andere groeperingen te negeren. U hebt in sterke mate oplossingen bevor derd die voor onze bedrijven van grote betekenis zijn. U had in onze vergade ringen het gehoor, U wist op het juiste moment het juiste woord te zeggen." Ook aan de heer Gerschtanowitz wordt onder applaus de oorkonde overhan digd. J. P. M. A. Smulders Tenslotte richt de heer Nijland zich speciaal tot de heer J. P. M. A. Smul ders: „Mijnheer Smulders, ook voor U geldt, dat U in een grote hoeveelheid van Bondsfuncties en op de hoogste posten vaak een beslissende invloed hebt uit geoefend op het Bondsbeleid. Ook voor U geldt, dat U steeds krachtig op de bres hebt gestaan voor de aan U toevertrouwde belangen, in dit geval de belangen van de leden-filmverhuur- ders, wier voorzitter U bent geweest en tot morgen nog zult zijn. Het spreekt welhaast vanzelf, dat U als goed Bondsman nooit star die belangen hebt behartigd, doch steeds in het licht van het streven tot voor allen aan vaardbare oplossingen te geraken. Een- tienjarig hoofdbestuurslidmaatschap bewijst, dat U dat streven naar de me ning van de Bondsleden naar volle te vredenheid hebt verricht. Als lid van tal van commissies hebt U eveneens een groot aandeel gehad in een zo goed mogelijke functionering van de organisatie." De heer Smulders neemt onder ap plaus zijn oorkonde in ontvangst. In zijn dankwoord verklaart de heer C. J. Blad, dat de waarde van een onderscheiding afhangt van de per soon of instantie die hem toekent. Met het oog daarop is spreker bijzonder ingenomen met de beide onderschei dingen die hij vandaag mocht ontvan gen. Ook sprak de heer Blad zijn ver trouwen uit in de ondernemingsgeest van de jongere generatie in het film en bioscoopbedrijf. Spreker toonde zich zeer erkentelijk voor de steun die hij in al zijn functies steeds van de zijde van het Bondsbureau heeft onder vonden. De heer M. Gerschtanowitz noemt zijn benoeming tot erelid een hoogtepunt in zijn carrière en zijn leven. Hij wijst op het unieke karakter van de Bios coopbond, waarin, ondanks een aantal op zichzelf vruchtbare belangentegen-

Film | 1975 | | pagina 8