NIEUWE BIOSCOPE 1 uur voldoende moet worden geacht, hetgeen ook strookt met andere voorschriften op veiligheidsgebied, zal in het vervolg met een brandduur van 1 uur kunnen worden vol staan. Minimumverlichting In artikel 29 van de richtlijnen wordt de aanwezigheid van een minimumverlichting voorgeschreven „die overal een redelijke oriëntering mogelijk maakt". Aangezien in vele gevallen met behulp van de transparant en de eventuele tredenverlichting tijdens de voorstellingen reeds een rede lijke oriëntering is gewaarborgd, kan dan de minimumver lichting achterwege blijven. In de praktijk gebeurde dit reeds in een aantal gevallen na overleg met de competente brand weerfunctionarissen. Ook nu blijft het aanbeveling verdie nen om bij het weglaten van de minimumverlichting tevoren overleg te plegen over de uitvoering respectievelijk licht sterkte van de overige verlichtingen die tijdens de voor stelling blijven branden. Wanneer de brandweer dit achteraf niet voldoende zou vinden zou dit immers tot kostbare extra installatiewerkzaamheden kunnen leiden. —0—0—0—0— Afgezien van het vorenstaande is ook nog gesproken over de breedte van gangpaden en over het aantal zitplaatsen dat per rij mag worden geplaatst. Deze onderwerpen wor den echter niet in de onderhavige richtlijnen behandeld, maar zijn opgenomen in de Algemene Richtlijnen Ontvluch ting en Redding (A.R.O.R.). Ons bezwaar richtte zich in hoofdzaak tegen de bepaling dac wanneer slechts aan één kant een gangpad beschikbaar is er ten hoogste 8 stoelen op een rij geplaatst mogen worden, ook al is er tussen de stoelenrijen meer ruimte dan normaliter gebruikelijk is. Wij achtten dit niet in overeen stemming met de bepaling, dat wanneer er ter weerszijden van de stoelenrijen gangpaden zijn, de vrije ruimte tussen de stoelenrijen een factor vormt voor het aantal stoelen, dat per rij geplaatst mag worden. Er wordt naar gestreefd hierin alsnog verandering te brengen, ook al is bekend dat in praktijkgevallen door middel van tijdig vooroverleg met de brandweer niet altijd strikt aan hot maximum van 8 stoe len per rij wordt vastgehouden. Uiteraard spelen hierbij dan ook de breedte van het gangpad, de ligging en het aantal uitgangen een voorname rol. De veiligheid in bioscopen is en blijft een zeer belangrijke zaak, zodat het steeds aanbeveling verdient om in geval van twijfel of moeilijkheden in een zo vroeg mogelijk sta dium de Technische Commissie, waarvan het secretariaat op het Bondsbureau is gevestigd, te consulteren. In de afgelopen maanden is wederom een groot aantal nieuwe bioscopen in Nederland geopend, terwijl voorts enige andere theaters grondig zijn verbouwd en verbeterd. De hierna volgende opsomming maakt geen aanspraak op volledigheid wat dit laatste betreft. Op het moment waarop wij dit schrijven staat al vast, dat nog in 1975 een aantal andere projecten gerealiseerd zal worden, zoais het Euro- Cinema-complex in 's-Hertogenbosch, Tuschinski 4 in Am sterdam en Casino 2 en 3 in Breda. In onze volgende uit gave komen wij daar nog op terug. Echt Op donderdag 23 oktober is in Echt, in Limburg, de derde bioscoop in één pand geopend, Triroyal geheten. Deze is gesitueerd op het balkon van de grote concertzaal, waarvan hij door een schuifwand is afgescheiden, zodat bij speciale gelegenheden de honderd zitplaatsen (met draaibare stoe len) weer bij de grote zaal gevoegd kunnen worden. De drie bioscopen, Royal, Microyal en Triroyal, tellen samen 446 plaatsen en worden vanuit één centrale cabine met zes projectoren bediend. In de drie theaters worden op alle avonden, behalve op woensdag, films vertoond. Het complex is eigendom van de Firma Royal Amusements- bedrijven van de heer S. J. J. M. L Fonke en mevrouw M. H. J. Fonke-Weeda. Amersfoort In het complex aan de Stadsring 30 te Amersfoort, waar reeds de bioscopen Cinema 1 en 2 gevestigd waren, is in juli een derde bioscoop in gebruik genomen, namelijk Euro Cinema. Het theater, dat 146 zitplaatsen telt, heeft een aparte ingang en een eigen hall, die overdag geopend is als koffie-shop, alsmede een aparte cabine. Het is het zesde Euro Cinema te Amersfoort theaier dat Jogchem's Theaters B.V. in Amersfoort exploi teert. Enschede Op 21 augustus werd in Enschede aan de Stadsgravenstraat als derde theater in het complex de bioscoop Alpha officieel in gebruik genomen. Het geheel bestaat nu uit de in 1974 geheel vernieuwde Alhambra (382 plaatsen), Studio A (132) en Alpha (173). Het Alhambra-theater, gebouwd in 1913, is een van de oudste nog bestaande bioscopen in het land. In 1974 heeft het een complete facelift ondergaan. De cabine werd toen uitgerust met een Philips FP 20 met no-rewind systeem. Er is een beeld- en geluidcontrole door middel van televisie 29

Film | 1975 | | pagina 29