Selectiecommissie Kunstzinnige Films BUITENLAND (wanden) interieur. Het scherm heeft de vorm van een lig gende langwerpige zeshoek. De cabine is uitgerust met Xenon-projectoren. Odeon 2 wordt geëxploiteerd door City Exploitatie Maat schappij B.V. Eindhoven Reeds op 11 juni van dit jaar werd in Eindhoven Saskia geopend, een fonkelnieuwe inbouwbioscoop in het gebouw van de Chicago bioscoop. De ruim opgezette bioscoop telt 102 zitplaatsen. De verbouwing van de voormalige show room vond plaats volgens ontwerp van architekt J. D. M. Joossen uit Rotterdam. De basiskleuren van het interieur zijn blauw en oranje. De cabine beschikt over Bauer U4 projectie met filmwagen, geschikt voor 4500 meter film, en een Sitradyn versterker. De bioscoop wordt geëxploiteerd door de Bioscoop Exploi tatie Maatschappij. Rotterdam Op 2 oktober werd in Rotterdam het tweeëntwintigste bio scooptheater van die stad geopend, Cinema Oscar aan de Meent. Oscar is gevestigd in een deel van het grote beurs gebouw, op de hoek van de Meent en de Coolsingel, en het is ontworpen door de architect O Wirtz. Het theater telt 215 zitplaatsen; de groene stoelen contras teren fraai met de bruine en paarse wanden. Het zeer brede wandelpad aan de rechterzijde van de zaal leidt naar een ruime, modern ingerichte foyer. De cabine bevat twee Bauer U4R projectoren met film wagen; capaciteit: 4500 meter. Voor de geluidsweergave is in de kast van de automaat een versterker van het type Sitradyn S700 ondergebracht. Per gesloten televisiecircuit kan het filmbeeld in de zaal en de situatie bij de entree op een afstand worden waargenomen. Cinema Oscar wordt geëxploiteerd door Cineac Rotterdam N.V., welke vennootschap hiermede haar vierde theater in Rotterdam heeft verworven. Overige plaatsen Verder werden er in de afgelopen maanden nog nieuwe bioscopen geopend in Roermond (Royaline), Heerlen (H5: vijf bioscopen in één complex; wij komen daar in een volgend nummer op terug), Amsterdam (Tuschinski 3) en Lochem (Schouwburgbioscoop). Ook de komende maanden zullen op dit gebied nog heel wat activiteit te zien geven. Sederi de vorige publikatie in dit blad heeft de Selectie commissie Kunstzinnige Films wederom aan enige films een uübrengsubsidie toegekend. He; gaat hierbij orn Numero deux" van Jean-Luc Godard. „Kenka Ereji" van S. Soezoeki en ,,Koroshi no rakuin", eveneens van S. Soezoeki De drie films worden in Neder land uitgebracht door Cupido Films B.V. De films „Numero deux" en „Kenka Ereji" (Elegie voor een ruzie) zijn tijdens de afgelopen FÜmweek Arnhem in het theater Luxe vertoond. Elegie voor een ruzie Japan We staan er niet dagelijks bij stil, maar Japan is nog steeds één van de belangrijkste cinema-ianden ter wereld. Weliswaar is het aantal bezoekers ook daar sterk terugge lopen, namelijk van 1,1 miljard in 1959 tot slechts 185,3 miljoen in 1973, maar het lijkt eroo dat er nu een lichte kentering optreedt. Voor het eerst sinds 20 jaar is in 1974 het aantal bezoekers (185,5 miljoen) groter dan in het voor afgaande jaar. Wel is het aantal theaters ook in 1974 ver der afgenomen. Er zijn er nu 2.467 (tegen 7.400 in 1959) waarvan er en dat schijnt een typisch Japans verschijnsel te zijn 1.297 uitsluitend inheemse films vertonen (tegen 4.880 in 1959). In 1974 werden er in Japan 574 films uitgebracht (657 in 1973), waarvan 333 Japanse (405 in 1973) en .241 geïmpor teerde (252 in 1973). Van de geïmporteerde films kwamen er 104 uit de U.S.A., 33 uit Frankrijk, 32 uit Italië, 14 uit Enge land en 13 uit de Duitse Bondesrepubliek. Het tot stilstand komen van de daling van het aantal be zoekers wordt in Japan hoofdzakelijk toegeschreven aan de inheemse films, die in aantal weliswaar afnemen, maar die qua budget en aantrekkingkracht op het publiek gemiddeld zijn gegroeid. Ook in de Japanse filmproduktie blijkt het tekort aan goede scenarioschrijvers hèt grote probleem te zijn. 31

Film | 1975 | | pagina 31