Onderzoek in Apeldoorn Het Samenwerkingsorgaan Oost-Ve- luwe heeft onder de titel „Bioscopen in Apeldoorn" een sociologisch rap port laten verschijnen, waarin verslag wordt uitgebracht over een uitgebreid onderzoek naar de filmvoorziening, het bioscoopbezoek en de wensen van het bioscooppubliek in Apeldoorn. Zowel door het Bureau van de Bio scoopbond als door de betrokken bio scoopexploitanten is assistentie ver leend bij dit onderzoek, in de eerste plaats, omdat het vergaren van ge geven over de wensen en de menin gen van het (potentiële) bioscooppu bliek op zichzelf van belang is, en voorts, omdat Apeldoorn in menig opzicht representatief te achten is voor de bioscoopexploitatie in een bepaalde categorie van provincieste den. Het onderzoek is uitgevoerd door de heren W. J. van Diggele en H. W. J. Kloosterhof van de Afdeling Sociolo gisch Onderzoek en het is zeker de moeite waard er in dit blad aandacht aan te besteden. Daarbij is niet onze bedoeling al te diep in te gaan op de resultaten van dit onderzoek voorzo ver ze specifiek betrekking hebben op de Apeldoornse situatie. Een van de conclusies van het onderzoek is, dat het bioscoopbezoek in Apeldoorn relatief ver achterblijft bij dat van ver gelijkbare steden en dat dit onder meer een gevolg is van de verouderde accomodatie van de vier bestaande theaters (als we ze gemakshalve even over één kam scheren). Het renoveren van theaters en het inbouwen van kleine zaaltjes vergt echter aanzienlijke investeringen en het rapport zelf maakt eigenlijk al duidelijk, dat, landelijk gezien, Apel doorn niet het meest geschikte bio scoopklimaat heeft om de daarbij be horende financiële risico's lichtvaar dig op de koop toe te nemen. Het onderzoek als geheel bestaat uit drie gedeelten: de bezoekscijfers in Apeldoorn (vergeleken met die van negen andere gemeenten), het film- aanbod in Apeldoorn (eveneens in vergelijking met die negen gemeen ten) en de opinies en de wensen van het Apeldoornse publiek. Bezoekscijfers in Apeldoorn Voor dit hoofdstuk werd uitgegaan van negen vrij bekende films die in de eerste helft van 1974 in tien ste den, waaronder Apeldoorn, vertoond zijn en die samen een representatief beeld geven van het "main stream" aanbod in de Nederlandse bioscopen. De betreffende steden zijn: Apel doorn, Arnhem, Breda, Den Bosch, Nijmegen, Dordrecht, Enschede, Ede, Deventer en Zutphen, samen met 1.027.000 inwoners, waarvan 128.600 in Apeldoorn. De genoemde negen films trokken in de tien steden sa men gemiddeld 83 bezoekers per 1000 inwoners, maar in Apeldoorn slechts 43 bezoekers per 1000 in woners. Dit resultaat was uiteraard te voor spellen. Immers, in Apeldoorn bedroeg het jaarlijkse bioscoopbezoek (in 1974), 1,8 per hoofd van de bevol king, tegen 3,0 in de tien genoemde steden samen, zoals uit de cijfers van het Bondsjaarverslag 1974 berekend kan worden. Hoewel het Apeldoornse filmbezoek lager ligt dan het bezoek in de tien genoemde gemeenten samen en vooral lager dan in Arnhem, Nijmegen en 's-Hertogenbosch heeft de ont wikkeling van dit bezoekscijfer sedert 1964 wel precies de landelijke trend gevolgd. De onderzoekers constate ren dit feit wel, maar zij sluiten er geen gevolgtrekkingen uit. Eén gevolgtrek king zou namelijk kunnen zijn, dat va riabelen op landelijk niveau (welvaart, vrije tijd, filmaanbod, televisieverza aantal doeken, maatgevend geacht, en in plaatsen waar het bioscooppark gemoderniseerd is, is het gemiddeld aantal zitplaatsen per bioscoop aan zienlijk lager dan waar dit nog niet gebeurd is. In ons onderzoek Publiek en bio scoop" (zie „Film, november 1973) werd reeds geconstateerd, dat veel bioscoopbezoekers na afloop van de voorstelling een horeca-gelegenheid bezoeken. Er is hier natuurlijk niet sprake van een oorzakelijk verband (als er veel café's zijn dan gaat men ook wel naar de bioscoop)maar van een gezamen lijke oorzaak: als er een uitgaans- minded publiek is (de gemeente heeft een centrum-funktie, er zijn veel stu denten e.d.) dan zijn er zowel veel café's als veel bioscoopbezoek. In verband hiermee is de onderstaande tabel illustratief. Zij geeft aan de rangorde in het aan tal café's per 10.000 inwoners en het bioscoopbezoek per hoofd van de be volking (1974). 1Breda 2. Den Bosch 3. Nijmegen 4. Arnhem 5. Deventer 6. Enschede 7. Ede 8. Dordrecht 9. Zutphen 10. Apeldoorn Gemiddeld diging) ook in Apeldoorn belangrijker zijn voor de verklaring van de fluc tuatie in het bioscoopbezoek dan va riabelen op lokaal niveau. De onderzoekers hebben een aantal variabelen op lokaal niveau in hun studie opgenomen. Het gemiddelde aantal draaiweken per film overi gens eerder een symptoom voor dan een oorzaak van belangstelling voor een bepaalde film hangt met zo veel andere faktoren samen (o.m. het aantal zitplaatsen en de vereiste be zettingsgraad van een bioscoop, en de hoogte van de filmhuur), dat we dit gegeven maar beter kunnen ver geten. Het aantal zitplaatsen per 1000 in woners was vroeger, toen de biosco pen nog vaak vol zaten, een relevant gegeven, ook al was het toen reeds de vraag of hier met het oog op de omvang van het bioscoopbezoek sprake was van een oorzaak dan wel een gevolg. Tegenwoordig wordt het aantal bioscopen, dat wil zeggen het Café's per 10.000 inwoners 25,2 Bioscoop bezoek per hoofd v. d. bevolking (1074) 3,5 20,7 3,1 15,2 4,5 12,7 5,1 12,7 2,7 12,2 2,1 12,2 0,5 11,9 2,3 10,1 2,3 7,2 1,3 14,2 3,0 Het is opvallend, dat de drie steden met een méér dan gemiddeld aantal café's per 10.000 inwoners ook alle drie een hoger dan gemiddeld bio scoopbezoek per hoofd van de bevol king hebben. De bijzondere positie van Arnhem (als enige van de tien gemeenten in het bezit van tien bioscopen) en Ede (één in een zeer uitgestrekte gemeente) behoeft in het kader van dit artikel geen nadere bespreking. Ook hebben de onderzoekers bekeken hoe groot het aantal van de ongehuw den en de gehuwd geweest zijnden, in de totale bevolking van de tien steden was, uitgaande van het be kende gegeven, dat ongehuwden ver antwoordelijk zijn voor het merendeel van de bioscoopbezoeken. Gemiddeld was het 25,4 van het inwonersaan tal. Wederom waren de vier gemeen ten die boven het gemiddelde scoren: Nijmegen (28,1%), Arnhem 28%), Breda (26,1 en Den Bosch (25,8%). Apeldoorn scoorde 24,4% 11

Film | 1976 | | pagina 11