FESTIVALS Oostland zullen wij rijden. Uit Oostland moeten wij onze nieuwe welvaart halen. Dat is voor ieder, die met open ogen in deze tijd staat, duidelijk. Maar die nieuwe welvaart wordt ons niet cadeau gegeven, we zullen er voor moeten vechten, zoals onze vaders gevochten hebben, in Oost en West, te water en te land. Daarom kunnen we niet anders dan grote eerbied hebben voor de mannen, die naar het Oosten zijn getrokken met de wapens in de hand, om naast de bloedverbonden Duitse soldaten te strijden voor Europa en voor de nieuwe welvaart van ons eigen land. Uit hun offers ontstaat Nederlands nieuwe grootheid, Neerlands stralende toe komst. Dit mogen wij bedenken en daaruit dienen wij de les ie trekken, dat wij hier alles hebben te doen wat mogelijk is om onze mannen aan het front hun taak te verlichten." Het slot van dit fraais luidt als volgt: "Wij gaan nu deze middag in kameraadschap doorbrengen, omdat plichtsvervulling uit kame raadschap groeit, omdat een gezellige onderbreking van het werk, daarna het werk stimuleert. Kameraad Sikkens zal ons nu meerder? staaltjes van zijn kunnen laten zien en tenslotte zullen wij van hem als arbeidskameraad afscheid nemen. Wij allen wensen hem grote voldoening in zijn nieuwe verantwoordelijke werkkring en wij geven hem nu graag de gelegenheid voor het tonen van zijn kunst." Hiermee is ongeveer het begrip kunst en cultuur omlijnd, zoals deze heren dat in hun hoofd hadden en de sfeer getekend, waarin het organisatiewerk werd verricht. Vermelden wij tenslotte nog een passage uit een vlugschrift van de hand van deze Teunissen, verschenen bij "De Schouw" in mei 1942: "Er is veel veranderd sinds David van Staveren, de Joodse vriend van de Joodse leiding van de vroegere Bioscoopbond, praktisch gesproken de filmkeuring voor het hele land in handen had en bijna oppermachtig bepalen kon wat ons Germaanse volk aan films mocht zien volgens de raadsbesluiten van de Joodse filmmagnaten. Want de mannen, die met hem de centrale com missie voor de filmkeuring uitmaakten, waren van zulk een geze gende leeftijd, dat zij niet veel tegenwicht konden bieden tegen Davids machtsspreuk..." En voorts: "Men bedenke, dat de Jood zijn stempel had gedrukt op heel de filmwereld en in het maat schappelijke en zakenleven zijn opvattingen van moraal had weten door te drukken. Van deze moraal zal de nieuwe tijd ons ver lossen." Terwille van de waarheid zij deze karakterschets van een overigens onbenullig filmer aan het onnodig "in memoriam" in het N.B.F.-bul letin toegevoegd. In januari vond in Den Haag de première plaats van een in opdracht van het Ministerie van Justitie, op initiatief van de Adviescommissie Voorlichtingsmateriaal Rechtspleging, ver vaardigde film, getiteld ,,Uitspraak over 14 dagen". De film werd ingeleid door Minister Mr. A. A. M. van Agt en was ge produceerd door Pan Film B.V., regie Boud Smit. Er wordt een beeld gegeven van het ontstaan, het verloop en de gevolgen van een eenvoudige strafzaak. De film is be doeld voor gebruik o.a. bij het onderwijs. Op de foto o.a. Jan Winter, Margriet de Groot en Jaap van de Merwe. 515 augustus: Locarno (internationaal filmfestival) 22 augustus4 september: Edinburgh (internationaal filmfestival) 24 augustus5 september: Venetië (internationaal filmfestival) 1016 september: Photokina Keulen 1122 september: San Sebastian (internationaal filmfestival) 1522 september: Pesaro (nieuwe cinema) 24 september3 oktober Thessaloniki (internationaal filmfestival) 27 september1 oktober Londen (internationaal industrieel filmfestival) 1—16 oktober: New York (internationaal filmfestival) 6—11 oktober: Mannheim (internationaal filmfestival) 8—16 oktober: Barcelona (internationaal filmfestival) 13—24 oktober: San Francisco (Film Festival) 28—24 oktober: Nyon (Zwitserland): korte films. 27 oktober3 november: CINEMANIFESTATIE UTRECHT 31 oktober7 november: Teheran (kinderfilms) oktober: MIFED Milaan 16 november1 december: Londen (Film Festival) 21 november5 december: Teheran (internationaal filmfestival) 21

Film | 1976 | | pagina 21