Bioscoopreclamedag JAWS in het Brinkman-projectcomplex aan de Grote Markt te Haarlem; City Exploitatie Maatschappij B.V., tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A in een neven ruimte van het Lumière Theater aan de Lijnbaan te Rotter dam; De heer W. A. R. Cattoir, tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A op het balkongedeelte van de bioscoop de Koning van Engeland aan de Houtmarkt 2 te Hulst; Jogchem's Theaters B.V., tot het gaan exploiteren van vier nieuwe permanente bioscopen-A, zijnde Grand 1, 2, 4 en 5 in het daartoe te verbouwen Grand Théatre aan de Snouckaertlaan 4 te Amersfoort; Mevr. A. van den Bergh-Martens, tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A op het balkonge deelte van de Forum Bioscoop, Engelenkampstraat 68 te Sittard; Lido Theaters B.V. te Leiden, tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A in het aan het Lido Theater grenzende pand Steenstraat 37 te Leiden; Jogchem's Theaters B.V. te Amersfoort, tot het gaan ex ploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A in het Complex Euro Cinema te Den Bosch; Jogchem's Theaters B.V. te Amersfoort, tot het gaan ex ploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A in het City Theater aan de Herenstraat 12 te Hilversum; Tuschinski Theaters B.V. te Amsterdam, tot het gaan ex ploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A en wel Tuschinski 5 in de daartoe te verbouwen kantoorruimte van het Tuschinski Theater aan de Reguliersbreestraat 26-28 te Amsterdam; Euro-Centrafilm B.V. te Dordrecht, tot het gaan exploi teren van een nieuwe permanente bioscoop-A in de daar toe te verbouwen boven-foyer van Bioscoop Catharijne in het Radboudkwartier 19 te Utrecht; Euro-Centrafilm B.V. te Dordrecht, tot het gaan exploi teren van een nieuwe permanente bioscoop-A (Cinode) in een nevenzaal van gebouw Kunstmin aan de Sint Jorisweg 76 te Dordrecht; De Commissie Beroep Nieuwe Zaken heeft behandeld een beroep van Jogchem's Theaters B.V. tegen een beslissing van de Commissie Nieuwe Zaken, verzonden op 25 juni 1975 waarbij aan haar de gevraagde toestemming tot het gaan exploiteren van twee nieuwe permanente bioscopen-A in nevenruimten van het City Theater te Hilversum werd geweigerd. De Beroepscommissie vernietigde deze beslissing en be sloot aan Jogchem's Theaters B.V. de gevraagde toestem ming alsnog te verlenen. Het is een goed gebruik geworden, dat de Contactcommis sie van de Bond van Adverteerders en de Nederlandse Ver eniging van Bioscoopreclame-Exploitanten in het voorjaar een vertoning organiseert van recente, in de Nederlandse bioscoop vertoonde, reclamefilms ten behoeve van groot adverteerders, die daarvoor interesse hebben. Ditmaal werd deze show gehouden op 14 april 1976 in de kleine intieme bioscoop "Oscar", onderdeel van het Cul tureel Centrum in Amstelveen. De opkomst van belangstellenden was zeer verheugend. Onder hen bevond zich bijvoorbeeld vertegenwoordigers van: Akzo, Algemene Bank Nederland, Organon, Heineken, Max Factor, Ed. Laurens, Turmac, Rijksvoorlichtingsdienst, Seven Up, Unox, Verkade en hierna genoemde ondernemin gen. Na de ontvangst van de deelnemers in de foyer van het Cultureel Centrum werd de bijeenkomst des ochtends om tien uur ingeleid door de heer A. van Heijst (Unilever), Voorzitter der Contactcommissie. Vervolgens werd een overzicht gegeven van de recent ver toonde, respectievelijk nog in vertoning zijnde reclame films. Daarna hield de heer H. W. Belt, reclamedeskundige van Philips Nederland, een filosoferende voordracht over de produktiekosten van reclamefilms, welke met interesse werd gevolgd. De bijeenkomst werd besloten met de aanbieding van een aperitief. Tijdens dit informele slot van de demonstratie bleek uit de geanimeerde discussie duidelijk, hoe vrucht baar zuike periodieke bijeenkomsten zijn voor het medium bioscoop-reclame. Een commercial over de film Jaws kortstondig op het televisiescherm Een op zichzelf al vrij uniek verschijnsel, een promotie van een film via een televisiecommercial heeft nog een staartje gekregen. Het betreft hier de commercial voor Jaws, gemaakt in op dracht van Cinema International Corporation. De heer W. de Vries uit Utrecht diende een klacht in bij het College van Bijstand van de Reclameraad, omdat hij vindt dat de film sensationeel en suggestief de dood vertoont van een zwemster door de vraatzucht van een haai. Bovendien werd de spot uitgezonden in het eerste STER-blok vóór 19.00 uur volgend op een kinderprogramma. Een en ander is volgens de heer De Vries in strijd met de goede smaak, bedreigt de geestelijke volksgezondheid en appelleert aan angstgevoelens. Het verweer, dat de dood van de zwemster, hoogstens voor een goed verstaander, in dit geval kijker, wordt gesugge reerd en dat het misleidend zou zijn de gruwelijkheid van de bioscoopfilm niet tot uitdrukking te brengen het vormt uiteindelijk een belangrijke aantrekkingskracht terwijl tevens werd gememoreerd dat op het tijdstip van uitzending door de adverteerder geen invloed kan worden uitgeoefend, kon het College niet overtuigen. De klacht van de heer De Vries werd dan ook gegrond verklaard onder meer omdat de makers van de film rekening hadden moeten houden met het „algemeen bekende feit dat tele visiereclame veelvuldig door kinderen wordt bekeken en beluisterd". De reclamespot is inmiddels van het scherm verdwenen. 26

Film | 1976 | | pagina 26