Nieuwe bioscopen In Memoriam VIJF THEATERS IN EEN FILMPALEIS Precies 55 jaar nadat Abraham Tu- schinski zijn inmiddels over de hele wereld bekende theater aan de Am sterdamse Reguliersbreestraat open stelde voor zijn publiek, werd een dezer weken het vierde in-bouw thea tertje Tuschinski 5 geopend. Hier door werd Tuschinski de eerste Am sterdamse bioscoop met onder één dak vijf verschillende zalen en zaaltjes. De totale capaciteit aan zitplaatsen in het Tuschinski-complex kwam nu op 2196, waarvan voor de vier in-bouw theatertjes telkens 247, 186, 117 en 107. De projektie geschiedt in al de vijf zalen automatisch. Sedert 1 juli 1976 wordtin Dordrecht geëxploiteerd de nieuwe Cinode bio scoop. De zaal is ingebouwd in Ge bouw Kunstmin, waarin reeds sedert jaren een bioscoop geëxploiteerd wordt. Cinode heeft 117 zitplaatsen. Het is de eerste kleine bioscoop in Dordrecht. De andere drie bioscopen, inclusief Bioscoop Kunstmin hebben alle een capaciteit van boven 500 zit plaatsen. De zaal werd voorzien van Spaanse stoelen, geleverd door de firma Kage- naar. De hoofdkleuren in de zaal zijn groen en bruin. De stoelen zijn bruin, zo ook de linkerwand waarop muur schilderingen zijn aangebracht. De rechterwand is groen. Hierop zijn fraaie droogboeketten geplaatst. De ioscoop Cinode in Dordrecht vloer is bruin op het middenpad en beige onder de stoelen. Het midden pad loopt diagonaal van links achter naar rechts voor. Het voordeel hiervan is, dat de helling van het looppad ge ringer wordt, terwijl het aanzien speel ser wordt. De stoelenrijen zijn op dit pad langs de vloer groen verlicht, zo dat ook tijdens de voorstellingen deze gemakkelijk te vinden zijn. De spot- lichten aan het plafond worden via een weerstand vanuit de cabine auto matisch bediend, hetgeen ook geldt voor de kleurenbelichting op het pro jectiedoek. Boven de bioscoop Cinode en de ernaast liggende foyer, toiletten, enz. werd een nieuwe toneelzaal gebouwd, welke door de gemeente wordt ge ëxploiteerd. De architect was de heer Schamhart uit Den Haag. De fraaie oude schouwburgzaal, waarin Bio scoop Kunstmin wordt geëxploiteerd, werd gehandhaafd in de oorspronke lijke stijl. Het beeldformaat is 4,50 x 2,55 m. bij wide screen en 6 x 2,55 m bij cine mascope. De automatische no-rewind, Victoria 9-installatie werd geplaatst door Pretec Precisie Techniek. De spoe- lentoren werd haaks naast de projector opgesteld en de film wordt via geleide rollen naar de projector gevoerd. Het lampenhuis wordt voorzien van 1600 Watt Xenon licht. A. van Santen Op 8 juli overleed, 79 jaar oud, de heer A. van Santen, die voorheen een rol van betekenis heeft gespeeld in het film- en bioscoopbedrijf. Vóór de oorlog was bij betrokken bij het bestuur van het toenmalige Tuschinski concern. Na de oorlog was hij vele jaren lang directeur van het Lido Theater te Haarlem en betrokken bij de oprichting van het Kriterion Theater te Amster dam. Hij heeft vóór de oorlog zitting ge had in de Commissie van Geschil len en de Raad van Beroep. De heer van Santen is voor zijn vele andere activiteiten op maatschap pelijk gebied enige malen onder scheiden. E. Hirschberg Op 10 augustus overleed in de leef tijd van 76 jaar de heer Erwin Hirschberg, na een ruim vijftigjarige succesvolle carrière als bioscoop ondernemer. De heer Hirschberg week in 1933 uit naar Nederland en begon hier na verlies van zijn uitgebreid theater bedrijf in Duitsland, opnieuw een loopbaan als bioscoopexploitant. Hij exploiteerde een grote verschei denheid aan zaken in 's Gravenhage, Heerlen, Helmond en Hoensbroek. Omstreeks 1970 tot 1972 deed hij zijn bioscopen successievelijk van de hand om een zeer werkzaam le ven als bioscoopexploitant te ver wisselen voor de beoefening van zijn vele hobby's. Mevrouw M.A.C, van Laar-de Winter Op 12 augustus ging van ons heen Mevr. van Laar-de Winter, die in 1948 plotseling voor de taak stond de bioscoopexploitaties van haar plotseling overleden echtgenoot, J.M. Lureman in Tiel, voort te zet ten. Daarin slaagde zij uitstekend, in latere jaren bijgestaan door haar nieuwe levenspartner, de heer H. van Laar. Mevrouw van Laar was een aller aardigste, charmante vrouw, wier heengaan door vele bedrijfsgenoten diep wordt betreurd. Bij de begrafenis op 17 augustus bewees o.a. de heer A.H.W. Schuur man uit "s Heerenberg haar de laat ste eer, mede namens de Besturen van de Afdelingen C en D. Hun nagedachtenis blijft bij ons in hoge ere.

Film | 1976 | | pagina 5