PRODUCTIE DRUGPROBLEEM IN 'SHE' VAN ANTON KOTHUYS STICHTING BIO- VAKANTIEOORD AANPASSING lijk het is uit te maken wat 'aanstote lijk is voor de eerbaarheidin de zin van artikel 240 W.v.S., dan houden wij helemaal ons hart vast voor de intro ductie in dit artikel van 'geweld' en 'sadisme'. Er moet met de wet ook nog te wer ken zijn, zij moet naar alle kanten rechtszekerheid bieden. Wij geloven, dat een acceptabele oplossing kan worden bereikt, indien de Strafwet zou worden gewijzigd conform de aan bevelingen van de Adviescommissie Zedelijkheidswetgeving in haar rapport van augustus 1973. Deze commissie, onder voorzitterschap van Prof. Mr. A.L. Melai, is indertijd ingesteld door de toenmalige Ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Volgens de Commissie-Melai zou de zedelijkheidswetgeving moeten worden bepaald door twee hoofddoelen, te we ten het tegengaan van onverhoedse confrontatie en de bescherming van jeugdige personen. Ten aanzien van de vertoning aan volwassenen van films in de bioscoop was de commissie van oordeel, dat deze vertoning niet een onverhoedse confrontatie oplevert en dus ook niet strafbaar kan zijn. De commissie zegt hierover: "Iemand die naar een film gaat die niet toegankelijk is voor personen beneden 16 jaar moet kunnen verwachten, dat hij dingen te zien kan krijgen welke hij aanstotelijk acht. Wie deze aanstoot wil vermijden dient niet naar een bioscoop te gaan, althans niet naar een film die niet vrij geven is voor vertoning aan jeugdigen." Het is ons inziens de verdienste van de Commissie-Melai, dat zij een oplossing aangeeft voor een herziening van de zedelijkheidswetgeving op zodanige wijze, dat er met de wet te leven en te werken valt. Met een wijziging van de Strafwet die nieuwe problemen en nieuwe onzekerheden schept, is nie mand gebaat. Met een aanpassing van de Strafwet in de door de Commissie-Melai aanbevo len zin is overigens wel spoed geboden. De nieuwe Wet op de Filmvertoningen is intussen ondertekend en zal, naar wij mogen aannemen, omstreeks 1 juli a.s. van kracht worden. Er is dan wet telijk uitsluitend voorzien in een jeugd filmkeuring. Nochtans zal een vorm van filmkeuring voor volwassenen blijven bestaan, zolang de Minister van Justitie zijn standpunt handhaaft met betrekking tot de hantering van arti kel 240 W.v.S. Wij hebben weinig hoop op een veran dering van de ministeriële zienswijze. Als uitvloeisel van de politieke con stellatie vrezen wij, dat de Minister zich door aandrang vanuit het parle ment evenmin zal laten beïnvloeden. Het is natuurlijk mogelijk dat de straf rechter een reëler en realistischer standpunt zal innemen omtrent de huidige betekenis van artikel 240 W.v.S. dan de Minister. Een spoedige herziening van het artikel blijft hoe dan ook, geboden. v.T. Werkfoto uit de CRM-film 'She' ge maakt onder regie van Anton Kot- huys met aan de camera Jan de Bont. Produktie: Sigma Films B.V.; distri butie: Concorde Film. Een experimen tele film met Willeke van Ammelrooy, waarin tijdens de vertoningslengte van 14 minuten een momentopname wordt gegeven uit het leven van een aan drugs verslaafde vrouw. Mede in verband met een statutenwij ziging besloot het Bestuur van de Stichting Bio-Vakantieoord eind 1976 in zijn geheel af te treden. Het Hoofd bestuur heeft thans voorzien in de samenstelling van een nieuw bestuur, waarin zijn benoemd mevrouw A.M. Janssens-Martens en de heren J. Nij- land, G.F. de Clerck, M. Gerschtano- witz, P.J.N.R. Ooms en Drs. J. Ph. Wolff. Aan de scheidende bestuursleden, me vrouw W. Edelenbos en de heren J.G.J. Bosman, C.J. Blad, S. Barnstijn, Joh. Miedema, W.K.G. van Royen, J.P.M.A. Smulders en J. van Willigen, betuigde het Hoofdbestuur zijn er kentelijkheid voor de diensten die zij ten behoeve van het werk en de doel stellingen van Bio, dat voortaan Stichting Bio-Kinderrevalidatie zal heten, hebben verricht.

Film | 1977 | | pagina 6