J.J.ABELN80JAAR INTERNATIONALE FILMWEEK ARNHEM 1977 UNIEKE NON-REWIND het moment van ons bezoek werd koortsachtig de laatste hand aan de hall en het bedrijfsleiderskantoor ge legd. Van Dommelen: "In de cabine moest natuurlijk ook het nodige veranderen. We hebben daar weinig plaats. Het ge heel meet niet meer dan 2.80 x 2.80 m. Vandaar ook dat we een uniek vier- plaats non-rewindysteem hebben toe gepast. Daarmee worden dus de twee machines voor beide theaters 'gevoed'. Dat zijn een Philips DP-75 en een Philips FP-20 in kombinatie met K-4 versterkers en Matrix-programmeurs". De eigentijdse gevel en lichtbak tonen 4. In de compacte cabine toont be drijfsleider Van Kolfschooten het hoe en waarom van de unieke vier-plaats non-rewind installatie. overduidelijk dat Amersfoort twee nieuwe theaters heeft. Overigens heeft men bij Jogchem's nog meer plannen op stapel staan. Van Dommelen: "Na het toneelsei zoen hebben we vergevorderde plan nen voor een ingrijpende verbouwing van het Grand Theater in Amersfoort. Dat zou dan een complex van 5 thea ters worden, waarvan het grootste 350 en het kleinste 55 plaatsen gaat tel len." Maandag 31 januari jl. is de heer J.J. Abeln uit Klazienaveen tachtigjaar geworden. Hij heeft deze feestdag inmiddels in uitstekende gezondheid in familiekring gevierd Menigeen, die dit blad leest, zal deze verjaardag niet zo aanspreken, maar voor de 'ouderen' onder ons, die al zoveel decennia contact met de heer Abeln hebben gehad, is dit een gebeurtenis, waarbij even wordt stilgestaan met een terugblik op wat de 'jongeren' nu geschiedenis zouden kunnen noemen. Daarom hier wat summiere feiten: de heer Abeln is omstreeks 1925 met het vertonen van films begonnen in de café-zaal van zijn vader in Emmercompascuum, waar een Duitser een filmvoorstelling had gegeven. Hierdoor gefascineerd begon hij toen zelf een reisexploitatie, voornamelijk in gehuurde café-zalen in zuidoost- Drente en oost-Groningen. Omstreeks 1938 werden in opdracht van 'defensie' veel voorstellingen gegeven in kazernes, tot in Soesterberg toe. De oorlog maakte hieraan een einde. Direkt na de oorlog werd vanuit Em mercompascuum weer opnieuw met de reisexploitatie begonnen. Er wer den nu films vertoond niet alleen in Groningen en Drente, maar ook in Friesland (o.m. Dokkum) en Noord- Holland (o.a. Alkmaar, Egmond en Bergen aan Zee). In 1948 werd de eerste permanente bioscoop 'De IJzeren Klap' in Mussel- kanaal, in gebruik genomen. In 1953 volgde de verbouwing van de café-zaal in Emmercompascuum tot het huidige Rex-theater. Het aantal reisexploitaties nam inmiddels af. In 1958 werd het Astra-theater in Klazienaveen gebouwd; waarheen de familie Abeln in 1964 verhuisde. Naast bovengenoemde drie theaters wordt ook de Luxor in Stadskanaal door de familie Abeln geëxploiteerd. Tevens zijn in het bedrijf nog drie slijterijen en een café-restaurant op genomen. Door zijn goede gezondheid is de heer Abeln nog steeds aktief bij zijn onderneming betrokken. En bij elke voorstelling in het Astra-theater is hij in de kassa te vinden. Dit was voor de jonge generatie een stukje 'geschiedenis'. Voor ons een herinnering en weer beleven van het levenswerk van een tachtigjarige vriend, een eerlijk en gastvrij man, die altijd zo veel voor anderen heeft overgehad. G.A.P. Bovendeert De elfde Internationale Filmweek Arnhem zal worden gehouden van 13 t/m 19 oktober 1977. Ook dit jaar wordt er naar gestreefd om naast de presentatie van een aantal kwalitatief opmerkelijke films uit het aanbod van de Nederlandse filmverhuurkantoren in het Rembrandt Theater en een reeks wat moeilijker toegankelijke films te introduceren in Luxe. Het verantwoordelijke Stichtingsbe stuur bestaat uit de heren J.Th. van Taalingen, voorzitter, Ch. Boost, vice- voorzitter, Dr. J.A. Hes, secretaris/ penningmeester, J. de Vaal en RA.M. Verheul. De selectie van de films voor het Rembrandt Theater zal weer in handen zijn van een speciale commis sie, bestaande uit de heren R.H.Gersch- tanowitz, J. Nijland, Drs. W.J.A. van Roosmalen, H. Saaltink en J.Th van Taalingen. De programmering van Luxe wordt ook dit jaar toevertrouwd aan Hans Saaltink.

Film | 1977 | | pagina 9