DE VITUSDANS HOLLANDS RESERVAAT NIEUWS VAN POLYGOON Onlangs gingen twee films vervaardigd met subsidie van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in première. De St. Vitusdans (chorea) is oorspronkelijk een ziekte van de hersenen, die gekenmerkt wordt door opmerkelijk gedrag (onrust, hysterische aanvallen) en door 'abnormale onrustige bewegingen (schudden met het lichaam, dansen, hollen tot volledige uitputting volgt) die opgeroepen worden bij sterke emoties. In de Middeleeuwen kwam de ziekte in epidemieën voor; tallozen dansten zich dood. De slachtoffers van de St. Vitusdans reageren, evenals de slachtoffers van een beet van de Tarantellaspin, op opzwepende muziek met het maken van dansbewegingen. Bestaande dansvormen als de Tarantella (Italië) en de Czardas (Oost-Europa) worden op die ma>\ier met de St. Vitusdans in verband gebracht. De Vitusdans is een film van Ben Verbong (scenario en regie) naar het verhaal De danser van Mr. Kraykowski'van Witold Gombrowicz. Produktie: Chris Brouwer; camera vertoningsduur: 30 minuten. Theo van de Sande; De film speelt zich af op en rond eengroot kamp in de provincie en gaat over: slagbomen en prikklokken, centraal antennesysteem. Kunnen woonwagenmensen wel naar de gewone school? Is een wagen met kamerbreedtapijt een ananchronisme of juist erg up-to-date? Stropen met de lichtbak, een moeilijke brief van de overheid, 'zoals het vroeger was', een toekomst naast de recreatieboeren van Den Uyl?,groot kamp, klein kamp, 'wat is reizen nog tegenwoordig afvalstoffen enz. Holland Reservaat haakt in op een merkbare behoefte aan emancipatie van woonwagenbewoners zelf en toont daarnaast bekende vormen van culturele inpoldering. De film is gemaakt in opdracht van het ministerie van C.R.M, en de Vereniging 'Humanitas'. Samenstelling en regie: Jan van den Brink; camera: Jan Kijser en Albert van der Wildtproduktie: Tom Burghard; vertoningsduur: 34 minuten. Het Polygoon Journaal nummer 29 schenkt aandacht aan de grote vloot- schouw die t.g.v. het 25-jarig regerings jubileum van Koningin Elizabeth van Engeland voor de Engelse Zuidkust werd gehouden en aan het bezoek dat de Hongaarse President onlangs bracht aan enkele Zuid-Amerikaanse landen, w.o. Peru en Venezuela. Verder in deze editie een uitgebreid verslag van de Nederlandse Atletiek- kampioenschappen voor senioren in Sittard. Voorts een reportage over het werk van de Explosieven Opruimings Dienst (E.O.D.). Nog dagehjks worden in ons land pro jectielen uit de Tweede Wereldoorlog gevonden, doordat men de daaraan verbonden gevaren niet kent, vallen er elk jaar talloze slachtoffers. De Dienst heeft tot taak deze voorwer pen onschadelijk te maken, en als dat niet kan, deze op te blazen.

Film | 1977 | | pagina 9