De heer CS. Roem, 80 jaar IN MEMORIAM FILMPRIJZEN NIEUWS VAN POLYGOON van het advies dit, dat de eersten het beheer van de fondsgelden in handen wensten te zien van Vertrou wensmannen' die zo min mogelijk rechtstreeks bij de fïlmproduktie betrokken zijn, terwijl de tweeden het beheer juist in handen wensen te geven van de betrok kenen. Dit is een zo principieel verschil, dat degenen die voor stellen radicaal het roer om te gooien en tot het andere principe over te gaan op zijn minst zullen moeten aan tonen, dat de huidige praktijk niet in het belang van de Nederlandse filmproduktie is en hun voorstellen daarin een verbetering zouden kunnen brengen. Over ondergeschikte punten, zoals het vervallen van de 'eis', dat de distributeur van een Nederlandse speelfilm lid van de Nederlandse Bioscoopbond is, zou met het bestuur van het Productiefonds overleg kunnen worden gepleegd, ook zonder dat voorstellen tot totale struc tuurveranderingen worden gedaan. Overigens is het niet een eis van het Productiefonds, dat de distributeur lid is van de Nederlandse Bioscoopbond; gezien de constel latie is dit wel de praktijk. Ook de kwestie van de open baarheid van de toegekende bedragen is voor overleg vatbaar; dit is echter een zaak die niet alleen het Pro ductiefonds, maar ook de belanghebbenden aangaat. Conclusies en samenvatting 13a.Het bestuur van het Productiefonds staat volstrekt af wijzend tegenover het voorstel de subsidiëring van de korte film en die van de speelfilms in e'e'n fonds te ver enigen. Voornaamste motieven: de subsidiëring van de korte film is een zaak van het ministerie van C.R.M.. dat zich bij de uitvoering van deze taak doet bijstaan door de Raad voor de Kunst. Deze omvangrijke taak, die thans wordt uitgevoerd door een uitgebreide com missie van deskundigen en een aantal ambtenaren, die bovendien de beschikking hebben over twee omvangrij ke administratieve apparaten (en de bijstand van de Rijksvoorlichtingsdienst), te doen overnemen door het (hervormde) Productiefonds lijkt ons een volstrekt overbodige en voor de produktie van Nederlandse korte films zeer schadelijke operatie. Het nieuwe Productie fonds zou worden belast met een geweldige taak, die de schepping van een omvangrijk en uiterst kostbaar appa raat zou vergen, aangezien niet mag worden aangeno men dat de Nederlandse Bioscoopbond op dezelfde wij ze als hij thans voor het Productiefonds doet, hier een taak zou zien. b.Tegen wijzigingen in de samenstelling van het Fondsbe stuur staat dit bestuur in beginsel niet afwijzend, maar deze zouden een statutenwijziging nodig maken, waar voor de instemming van de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en van het Hoofdbe stuur van de Nederlandse Bioscoopbond vereist is. Wanneer bij de Nederlandse filmproduktie betrokken instanties redelijke denkbeelden hebben met betrek king tot de werkzaamheid van het Productiefonds, dan zal het bestuur daarvan met belangstelling kennis ne men en zich daarover gaarne beraden." Op 19 oktober jl. vierde het erelid de heer CS. Roem zijn tachtigste verjaar dag. De werkzaamheden van de heer Roem begonnen eind twintiger jaren in de N.V. The Liro Film Corporation met de heer J. van Lier. Zij exploiteer den bioscopen in Rotterdam en Gouda. In 1931 werd de heer Roem bestuurs lid van de toenmalige afdeling Rotter dam. Vanaf 1936 heeft hij deel uitge maakt van het bestuur van de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders in verschil lende kwaliteiten. Vanaf dezelfde tijd heeft de heer Roem deel uitgemaakt van het Hoofdbestuur. In 1952 werd hij tevens voorzitter van de Bedrijfsaf deling Filmfabrikanten en Filmprodu centen. In 1958 herdacht de heer Roem het feit dat hij 25 jaar directeur was van de N.V. Filmfabriek Profilti. Tot in 1973 heeft de heer Roem deel uitgemaakt van diverse arbitragecolleges binnen de Nederlandse Bioscoopbond. De heer Roem is bovendien nog een aantal jaren lid van het bestuur van de Stichting Film week Arnhem geweest. Ook op sportief terrein is hij jarenlang actief geweest o.a. als keeper van de voetbalvereniging Sparta, daarna heeft hij zich als bestuurder van voetbalclubs bezig gehouden met de financiële kant van de juniorenafdeling. Bij Koninklijk Besluit werd de heer Roem in 1967 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vanaf deze plaats wensen wij de heer Roem nog van harte proficiat met het bereiken van de leeftijd der zeer ster ken en spreken de hoop uit dat hij nog vele jaren in goede gezondheid de acti viteiten van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf zal mogen volgen. Op 25 oktober overleed na een kort stondige ziekte mevrouw L. Meijer- Schimmerling, exploitante van het filmverhuurkantoor Victoria Films te Amsterdam, welk kantoor omstreeks 1932/1933 werd gevestigd. Mevrouw Meijer dreef de zaak na de oorlog als erfgename van hen die als exploitanten van deze zaak in de oorlogsjaren door de Duitse bezetters werden geliqui deerd. De activiteiten van het bedrijf waren de laatste jaren beperkt. De crematie heeft in alle stilte plaats gevonden. Tijdens het 18e Internationale Indu striële Filmfestival dat van 26 - 30 sep tember 1977 in Berlijn is gehouden, vielen de volgende prijzen ten deel aan Nederlandse films: 2e prijs in de categorie E, 'Gijs van Groenestein, straatveger'; Ideële Filmproduktie in opdracht van de Gemeente Amsterdam; 3e prijs in de categorie A, 'Someti- mes a little help'; Carillon Au- diovisual Media B.V. in opdracht van N.V. Philips, Eindhoven; 3e prijs in de categorie B, 'Amphi- dredge'; Bob Kommer Studio's B.V. in opdracht van I.H.C. Holland te Rotterdam. Indien men weet dat naar dit festival jaarlijks meer dan honderd films uit de gehele wereld worden ingezonden, dan kan dit voor ons land een goed resul taat worden geoemd. Polygoonjournaal nr. 45 toont beel den van de Boroboedoer, het in verval geraakte Boedhistische monument op Midden-Java, dat o.a. met Nederlandse hulp, gerestaureerd wordt. Het supersonische verkeersvliegtuig 'Concorde' heeft officieel toestemming gekregen om New York's luchthaven 'Kennedy Airport' aan te doen. Verder in dit journaal opnamen van het orkest van James Last tijdens zijn recente tournee door Nederland. In Papendal trainen jonge Nederlandse turnsters o.l.v. de Russische trainer Asarjan en zijn vrouw, die hen voorbe reiden op de Nationale turnkampioen- schappen voor meisjes in Ridderkerk. Voorts een reportage in kleuren ge maakt in het 'Pantser-Infanterie Rij- en Opleidingscentrum 'PIROC' in Veldho ven, waar militairen o.a. leren terrein rijden met behulp van een rij-simulator. In de komende weken kunnen o.m. re portages verwacht worden omtrent de grootste kunstskibaan van Nederland in Soesterberg, de 80ste verjaardag van beeldhouwer Mari Andriessen, en over de verfilming van 'Doctor Vlimmen'.

Film | 1977 | | pagina 12