VERSLAG SELECTIECOMMISSIE FRANSE EN ITALIAANSE FILMPRIJZEN NIEUWS VAN POLYGOON Het is de selectiecommissie een genoegen u verslag uit te brengen van haar keuze uit de korte films, die werden aan gemeld om mee te dingen naar de Franse en Italiaanse film prijzen 1978. In vergelijking met het vorig jaar vertoonde het aantal inge zonden films 37 tegen 26 in 1976 opnieuw een sterke stijging. Voor Italië werden 36 aangemeld, voor Frankrijk 20. De commissie heeft deze films op 6 en 7 december ge zien, waarna op 9 december de keuze werd bepaald. Tevo ren was advies ingewonnen van de heren Cl. Jean en B. Rigutto, cultureel attaché's van respectievelijk de Franse en de Italiaanse ambassade en A. Dirkse van het ministerie van Buitenlandse Zaken (Directie Culturele samenwerking en voorlichting buitenland) Het onderling overleg resulteerde in de volgende selectie (in willekeurige volgorde). voor Frankrijk 'Habitat', Einan Cohen/Karel Schmeink TDe Vitusdans', Ben Verbong/Chris Brouwer 'Killing of an egg', Paul Driessen/Nico Crama T)e Radiodroom', Flip Jansen/Willum Thijssen 'Mensenwerk', R. Hock/Govert Veldt TDavid', Paul Driessen/An Hoogenboom voor Italië 'Anne" Jan Wiegel 'Killing of an egg' 'Gijs van Groenestein, straatveger', Fons Grasveld David' T)e Radiodroom' 'Gouden Jaren', Hans Verhagen/Sigma Films BV 'It's Me', Frans Zwartjes/Nico Crama Een aantal films kon, los van hun kwaliteiten, niet worden voorgedragen omdat zij in een bewerking voor het buiten land hun karakteristieken zouden verliezen. De commissie is van oordeel, dat het aanbeveling verdient om in het vervolg in de door de Werkgroep aan de producenten te richten cir culaire nog duidelijker aan te geven, aan welke normen de in te zenden films moeten voldoen. Evenals op recente festivals viel het bij deze selectie op, dat de Nederlandse animatiefilm kwantitatief en kwalitatief een duidelijke opleving vertoont. De in opdracht gemaakt docu mentaires onderscheiden zich door gedegen vakmanschap, maar bleken door hun doelstelling niet zozeer te passen bin nen de criteria, waarvan de commissie moest uitgaan. Met betrekking tot de korte speelfilms moest worden geconsta teerd, dat het de makers veelal moeite kost om hun drama tische gegeven adequaat te visualiseren. Ondanks de lengte en de ongebruikelijke uitwerking van een ook al ongewoon gegeven, die een bioscooproulement wel licht problematisch maken, heeft de commissie gemeend 'It's Me' van Frans Zwartjes voor te moeten dragen als be langwekkend facet van het filmen in Nederland, dat naar haar neming internationale erkenning verdient. De selectiecommissie, W.F. van Raab van Canstein F.A. Raadman W.K. van der Velde 10 december 1977 Op de foto het gezelschap voor het vertrek van Schiphol Meer dan 1 miljoen bezoekers bij 'Soldaat van Oranje'. Ter gelegenheid van het feit dat 1 miljoen mensen de film 'Soldaat van Oranje' hebben bezocht, bood de producent, Rob Houwer Film aan 17 bezoekers in evenzovele grote steden in ons land een reisje aan naar Londen waar een klein deel van de opnamen van deze produktie werd gedraaid. Vergezeld van 19 jour nalisten, officials van de distributeur, Tuschinski Film Distribution en enkele speciale genodigden ging het gezelschap op zaterdag 19 november jl. per gechar terde Fokker Friendship naar Gatwick. 'Soldaat' Rutger Hauer trad min of meer als gastheer op en vertelde nadere bijzonderheden op de plaats waar in Londen de opnamen hadden plaatsgevonden. Een overladen programma werd de gasten aangeboden hetgeen buitengewoon in de smaak viel. Door tijdgebrek was men niet eens in staat om alle aangekondigde programma onderdelen af te werken. Rob Houwer kondigde nog aan dat hij van plan is de twee miljoenste bezoeker een reisje naar Hawai' aan te bieden waar de schrijver van het gelijknamige boek, Erik Hazelhoff Roelfzema op het ogenblik woont. Polygoon Journaal nr. 3 opent met beelden van President Carter's reis door Europa, waarbij hij Brussel en Pa rijs aandeed. Verder in dit journaal uit Engeland een imposante demonstratie keurturnen door een groep Chinese gymnasten. De zware storm, waarmee het nieuwe jaar is begonnen, was aanleiding voor een terugblik op de strenge winters van vroeger, waarin o.m. beelden zijn opge nomen van de barre Elfstedentoch van 1963, met Reinier Paping als winnaar. In kleuren deze week de verbetering van het wereldrecord Varen met een skiër door een brandende tunnel': Chris van den Berg en Maarten Smelik brachten dit record op 72 meter. Voor de komende weken kunnen re portages verwacht worden over het op zetten van dieren, en de bouwvan een miljoenenjacht voor Koning Chaled van Saoedi-Arabië.

Film | 1978 | | pagina 7