ALHAMBRA, ENSCHEDE aan iedere vinger een bioscoop Op donderdag 23 februari jl. vond voor de bedrijfsgenoten de offici ële opening plaats van het tot een vijfling uitgebreide Alhambra Theater in Enschede. Het Alhambra complex wordt thans geëxploi teerd door de Bioscoopexploitatiemaatschappij Cinex B.V. onder di rectie van het energieke echtpaar Nieuwendijk-Lievenboom en Jogchem's Theaters. Op een unieke plaats in het hartje van het oude Enschede is een schit terend geheel ontstaan dat aan de modernste eisen voldoet qua servi ce en accomodatie. GESCHIEDENIS AANZET TWEEDE STAP Het Alhambra Theater behoort tot één van de oudste theaters van ons land. In 1912 werd aan dezelfde Stadsgraven straat in een noodbioscoop begonnen met het geven van filmvoorstellingen. Tegelijkertijd nam de bouw van het eigenlijke theater een aanvang en die grote zaal in Moorse stijl bestaat nu nog in de vorm van Alhambra 3, een zaal met balkon en nu bijna 400 zit plaatsen. In de loop van de tijd hebben natuurlijk tal van moderniseringen plaatsgevonden, maar in het plafond zijn nog de oorspronkelijke motieven terug te vinden. In de loop van de vijf tiger jaren werd ook de entree ver plaatst naar de zijkant van het oor spronkelijke gebouw. Het middelpunt van het huidige complex is nog steeds de grote zaal, maar daar omheen heb ben in de loop van de tijd tal van uit breidingen plaatsgevonden. Belenden de bebouwing in de vorm van een fiet senstalling en een aantal huizen in slechte conditie is verdwenen, ook de tuin en de bedrijfsleiderswoning zijn opgeslokt in het huidige complex. De eerste uitbreiding vond plaats in de jaren '72/'73 toen er snel een nieuwe bioscoop moest komen ter vervanging van het door brand verwoeste Palace Theater. Op de grond van Palace rust te een bestemmingsplan en bovendien was het verzekeringstechnisch niet inte ressant om tot herbouw over te gaan. Toen werd besloten het Alhambra uit te breiden en Studio A te bouwen als art-house. Studio A is nu omgedoopt in Alhambra 1 en telt 132 vaste clubs, op 18 januari 1973 vond de opening plaats en de zaal ademt een geheel eigen sfeer en is befaamd om zijn uit stekende akoestiek, hetgeen bepaalde bedrijven deed besluiten de zaal regel matig in de ochtenden te gebruiken voor lezingen e.d. De kantoren die op de begane grond gelegen waren ver dwenen eveneens en werden naar bo ven verplaatst. Boven: Alhambra 4 in hoofdzakelijk geel en oranje tinten. Onder: Alhambra 5 uitsluitend in rood en zwart. De tweede stap vond plaats in 1975. Er was duidelijk behoefte gebleken aan een move-over theater dat qua aantal zitplaatsen en qua programmering een tussenpositie zou kunnen innemen tus sen Alhambra en Studio A en boven dien geschikt zou zijn voor de kleinere premières. De bouwvergunning was al rond en de financiering binnen Cinex eveneens toen zich plotseling de moge lijkheid voordeed om het complex aan

Film | 1978 | | pagina 12