"GROEP ZUID" WAT IS DAT? 10 JAAR FILMVERVOER DOOR VAN GEND LOOS BESLISSING COMMISSIE NIEUWE ZAKEN: Toen in mei 1976 de heer en mevrouw Caubo uit Venlo hun vernieuwde bio scoop toonden aan vrienden en rela ties, konden ze bepaald niet vermoe den dat die middag een initiatief gebo ren zou worden, dat zich inmiddels voorspoedig heeft ontwikkeld tot een gezond kind. Al pratend kwam een aantal bioscoop eigenaren van ongeveer gelijkwaardige exploitaties tot de conclusie dat ze allen met een aantal vrijwel identieke problemen werden geconfronteerd. Het lag dan ook voor de hand dat toen het idee werd opgevat eens met z'n allen om de tafel te gaan zitten. En omdat het niet bij die ene keer is ge bleven, ontstond de "groep Zuid" zoals de dames en heren zichzelf ge makshalve (met in het achterhoofd nog de herinnering aan de reeds jaar en dag verdwenen Afdeling Het Zuiden) noemen. Ze willen echter nadrukkelijk geen "club binnen een club" zijn. FILM besloot onlangs eens poolshoog te gaan nemen tijdens één van de maandelijkse (iedere tweede dinsdag) bijeenkomsten van de groep om zo iets meer te weten te komen van de opzet en zo men wil doelstellingen van deze "vergaderingen". In het algemeen komen de deelnemers voort uit de kringen van de- (kleinere) C- en D-ex- ploitanten, die zich door hun duidelijk plaatsgebonden bedrijven min of meer geïsoleerd voelden van hun collega's maar sterk de behoefte hadden dit iso lement op een of andere wijze te door breken. Naast de gastvrouw en -heer van deze middag, mevrouw en de heer Caubo, troffen wij in willekeurige volgorde aan de heren Vink uit Deurne, Van Bergen uit Baarlo, Eijkelberg uit Maas- bracht, de heer en mevrouw Lambe- rigts uit Weert en de heer Paquay uit Reuver. Daarnaast maken gewoonlijk ook de heren Fonke uit Echt en Luxembourg uit Oosterhout deel uit van het gezel schap. Zij echter ontbraken deze keer. Uitbreiding is natuurlijk altijd moge lijk, maar men moet dan wel behoren tot deze specifieke groep van exploi tanten. Ook moeten de huidige deel nemers er allen van overtuigd zijn dat de eventuele kandidaat ook binnen de groep past. Voorop staat en zal blijven staan het menselijk contact meer nog dan het (gemeenschappelijk) zakelijk belang. Naast het signaleren van zaken en pro blemen van wisselende aard en het ge zamenlijk zoeken naar oplossingen daarvoor vormt iedere keer een vast programmapunt het door iedereen uit te brengen verslag van de in de voorafgaande maand vertoonde films, de eigen indruk daarvan én van de re sultaten uitgedrukt in goed redelijk of slecht die deze films hebben op geleverd. Men verschaft elkaar zo een zinnig inzicht wat men kan verwach ten van de nog te programmeren films. Tevens attendeert men elkaar op het bestaan van films die tot dan aan de aandacht waren ontsnapt. Daarom ook wordt daarna voor zover al be kend een opsomming gegeven van het program voor de komende maand. Het is duidelijk dat het hier niet gaat om een ietwat ingekrompen "contact middagje", Uitgangspunt is echt wel het feit dat allen bioscoopexploitanten zijn, en dus allemaal hetzelfde produkt moeten verkopen, waaraan ook voor allen dezelfde voordelen verbonden zijn, maar vaak ook problemen aan vastkleven. Toch vallen de bijeenkom sten op door een sfeer van gezelligheid en kameraadschap. Volgens een bepaald schema ontvan gen de leden van de groep bij toerbeurt hun collega's. Hoewel de samenkom sten zich, zoals wij al opmerkten,' ken merken door een ongedwongen sfeer het instituut "voorzitter" wil men beslist in dit verband niet kennen en men is dus ook niet in het bezit van een voorzittershamer is er om rede nen van praktische aard toch een zekere lijn aangebracht. En dreigt soms toch een babylonische spraakverwar ring op te treden, dan kan in de toe komst misschien uitkomst worden ge bracht door een fors hanteren van de onlangs door de familie Caubo aange schafte tafelbel. Tot nu toe heeft de "groep Zuid" alle vertrouwen in het verdere voortbe staan. Zozeer zelfs dat men zich af vraagt waarom collega's in andere re gio's nog niet soortgelijke groepen in het leven hebben geroepen. De inmid dels doorgewinterde leden van deze groep zijn altijd bereid eventuele ini tiatieven daartoe met raad en daad te begeleiden. In Brabant en Limburg ziet men in middels al met verlangen uit naar de meidagen van 1981, wanneer het eerste lustrum met daverend feest gedruis zal worden gevierd. Op 1 juli was het tien jaar geleden dat het filmvervoer werd toevertrouwd aan het vervoersbedrijf Van Gend Loos via een collectieve regeling. Tot dan werd dit vervoer uitgevoerd door de Nederlandse Spoorwegen. Toen begin 1970 geruchten de ronde gingen doen dat de NS beperkingen wilde gaan invoeren ten aanzien van de verzending van expresgoederen, die zó ingrijpend zouden zijn, dat er grote risico's dreigden te gaan optreden voor de tijdige inzet van de nieuwe filmpro gramma's, besloot het Hoofdbestuur, gealarmeerd hierdoor, nadere inlichtin gen in te winnen bij de directie van de NS. En inderdaad bleken de geruchten op waarheid te berusten. Het was dus zaak dat op korte termijn een oplos sing voor dit voor het hele filmbedrijf zo uiterst essentiële probleem werd ge vonden. Besprekingen met verschillende ver voersbedrijven stuitten alle op de moeilijkheid om een sluitende lande lijke opzet tot stand te kunnen bren gen. Tenslotte werd overeenstemming bereikt met Van Gend Loos. Er wer den 13 speciale lijnen voor het film- vervoer ingezet, die alle uitmonden in Utrecht. Dit systeem wordt nog steeds gebruikt en naar volle tevredenheid. Natuurlijk zijn er in de loop van die tien jaar soms problemen opgetreden. De eertijds toegepaste verpakking in papier werkte uiteraard kopiebe schadiging in de hand. Nu worden de films dan ook in stevige dozen verpakt. Grote ellende bracht ook de nog vers in het geheugen liggende strenge win ter '78/'79. Toch vond ook toen het vervoer onder de extreme omstandig heden vrijwel altijd plaats. Alleen in de speelweek van 15 tot 22 februari was de toestand van de wegen zo slecht dat een aantal noodmaatregelen moesten worden getroffen. Voortdurend over leg tussen Van Gend Loos en het Bondsbureau resulteerde in een zo soe pel mogelijk oplossen van de moeilijk heden. In zijn algemeenheid kan worden geconstateerd dat deze tienjarige sa menwerking nog altijd tot volle tevre denheid stemt van beide kanten en dat een voortzetting daarvan dus zeker in de lijn der verwachtingen ligt. De commissie Nieuwe Zaken heeft toe stemming verleend aan: v.o.f. Phoenix Film tot het gaan ex ploiteren van een nieuwe permanente bioscoop-A (Molenstraattheater 2) te Wageningen.

Film | 1980 | | pagina 9