bedrijfsvoering heel wat last. De leeftijdsgrens van 18 jaar is een uitvloeisel van de in de strafwet opge nomen bepalingen omtrent de "vertoning" aan minderjarigen van pornografie, zulks in samenhang met het arrest van de Hoge Raad dd. 28 november 1978 in het door ons geëntameerde proefproces. Als het thans in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van bepalingen in de strafwet op het gebied van de zedelijkheid zal zijn aangenomen, zal de leeftijd van 16 jaar, die nu reeds als grens van de volwassenheid is vermeld in de Wet op de Filmver toningen, ook voor het pornografie-artikel van de strafwet gaan gelden. Het vraagstuk is dan automa tisch opgelost. Als men het verslag van de Filmkeuring leest, krijgt men een duidelijke indruk van de zeer serieuze wijze waarop zij de haar toevertrouwde taak be nadert. Opvallend is de vrees van de Filmkeuring voor verstarring. Op grond hiervan streeft zij naar een voortdurende aanpassing van de keuringsuit spraken en de wettelijke regeling aan de zich ver anderde samenleving. Met dit streven moet men, zoals wij hiervoor al hebben opgemerkt, voorzich tig zijn. De opvattingen binnen de samenleving ver anderen inderdaad, doch niet altijd in dezelfde richting. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat naar mate het keuringsbeleid en de wet sneller aan de wisselende opvattingen worden aangepast, de ver warring en de rechtsonzekerheid des te groter zul len worden. In België is de laatste tijd hard gewerkt aan de nieuwe Belgisch/Nederlandse co-produktie 'Vrijdag' naar het gelijknamige toneelstuk van Hugo Claus, die ook de regie heeft van deze produktie. Kunst en Kino in Brussel en Concept/Cinecentrum in Hil versum verzorgen de produktie. Nederlandse acteurs en actrices die meewerken zijn Kitty Courbois, Huib Broos, Mimi Kok, Jaap Hoog- stra en Fons Rademakers. Aan de crew-kant vinden we o.a. Tom Tholeii die verantwoordelijk is voor het directe geluid. Lily Rademakers treedt op als assistente regie. De mu ziek zal verzorgd worden door Louis Andriessen. De film zal naar alle waarschijnlijkheid op 11 de cember in België in première gaan. De Nederlandse distributie wordt verzorgd door Tuschinski Film Distribution. (rechts) Herbert Flack en Kitty Courbois als Erik en Jeanne (onder) Regisseur Hugo Claus met zijn crew (rechtsonder) Frank Aendenboom in zijn rol als Georges

Film | 1980 | | pagina 5