Vernieuwd Rijksf ilmarchief NIEUWBOUW CAPACITEIT Sinds 1955 is het Filmarchief van de Rijksvoorlichtingsdienst geves tigd in de Scheveningse duinen in een oude door de Duitse Wehr- macht gebouwde bunker. Vanzelfsprekend voldeed deze behuizing niet meer aan de eisen van de tijd. Bovendien verslechterde ook de kwaliteit van het opgeslagen materiaal. Tot ongeveer 1953 werd bioscoopfilm vervaardigd op het z.g. nitraat- cellulose. Dit is brandbaar materiaal dat tegenwoordig niet meer ge bruikt mag worden ook vertoningen van films vervaardigd op nitraat materiaal zijn niet toegestaan zonder speciale voorzieningen. In 1975 werd toen besloten om tot verbouwing van de oude bunker over te gaan. Historisch gezien werd de waarde van het reeds aanwezige mate riaal steeds groter. De conditie van de opgeslagen films steeds slechter, aange zien nitraatmateriaal vergankelijk is en langzaam maar zeker ontbindt. Onder bepaalde omstandigheden kan het zelfs explosief worden. Primair was het doel van de verbou wing om in de toekomst te kunnen be schikken over een verantwoorde op slagruimte voor grote hoeveelheden nitraatfilm. De bouwplannen omvat ten o.m. de volledige nieuwbouw van vier nieuwe kluizen voor de opslag van nitraatfilm, die aan specifieke klima tologische eisen moesten voldoen, ten einde het verval van het nitraatfilm- materiaal tegen te gaan. Bovendien moest optimale beveiliging geboden worden tegen explosie. Daarnaast waren de plannen gericht op modernisering van het bestaande com plex dat nu na een verbouwing van 3 jaar bestaat uit: een kantoor- en ontvangstruimte een filmzaaltje een videoruimte 4 kluizen voor de opslag van nitraat filmmateriaal 1 kluis voor de opslag van acetaat filmmateriaal. De capaciteit vn de vier nitraatklui- zen bedraagt 16.000 filmblikken en 1 acetaatkluis met een capaciteit van 4.000 blikken. Tesamen met de klui zen voor onbrandbare films in het hoofdgebouw aan de Haagse Anna Boven: Het vernieuwde filmarchief van de Rijksvoorlichtingsdienst diep verscho len in de Scheveningse duinen. Onder: Een foto van de oorspronkelijke Duitse Wehrmachtbunker, waar niet veel meer van terug te vinden is.

Film | 1980 | | pagina 8