ECHT NIET ALLEEN MAAR NIEUWBOUW... Hoewel uiteraard de resultaten van de bouwachtiviteiten ten behoeve van nieuwbouw en uitbreiding van complexen vaak meer de aandacht trekken, wil dat beslist niet zeggen, dat ze zich hiertoe beperken. Er zijn ook exploitanten die, hoewel ze een directe uitbreiding van hun bedrijf niet helemaal noodzakelijk vinden, toch wel menen dat een face-lift zeker op zijn plaats is. In dit nummer van Film willen wij wat meer aandacht juist aan dit soort renovaties besteden, overigens volgens een volstrekt willekeurige selectie. Ieder op hun eigen vaak zeer specifieke manier vormen de ze verbouwingen mede het bewijs dat overal in het land de bioscoop exploitanten steeds weer blijven trachten hun publiek een zo groot mogelijke service en vooral ook comfort te bieden. BIOSCOOP'HOLMAN' CITY INSCHIJNDEL RENOVATIES AUTOKINO IN LIMBURG Ongeveer een jaar geleden stelde de heer Holman uit Coevorden voor zich zelf vast dat juist zijn publiek mis schien wel méér wilde dan alleen maar een film zien. Hij trok deze conclusie onder andere uit het feit dat de opzet zoals hij die zich voor ogen stelde, al geruime tijd werd toegepast en met succes in het bedrijf van de familie Abeln. De grote truc bij deze vorm van bio scoopexploitatie is dat de bezoeker in staat is een drankje te bestellen tijdens de voorstelling zonder daarvoor uit zijn stoel op te staan en andere kijkers te hinderen. Hij heeft daartoe de be schikking over een afzetruimte vóór zijn stoel, waarin per twee stoelen een meldknop is aangebracht die via een lichtsignaal in de achter de zaal gesi tueerde omvangrijke bar aangeeft dat en waar een bestelling gewenst is. Dat een dergelijke installatie ingrij pende bouwactiviteiten teweegbracht, zal duidelijk zijn. Om te beginnen moest er een geheel nieuwe vloer wor den gelegd, waaronder het hele elek trische bedradingssysteem kon worden weggewerkt. De oorspronkelijke 260 stoelen werden teruggebracht tot een aantal van 140 en tegelijkertijd werd de gelegenheid aangegrepen om ook de entree maar meteen in een nieuw jasje te steken. Tenslotte besloot de heer Holman ook nog een stereo-installatie aan te schaffen om meer volume te kunnen geven aan de muziek tijdens het binnenkomen en de pauzes. Omdat een dergelijk project natuurlijk een behoorlijke investering vergt, be sloot de exploitant voorzichtigheids halve de vernieuwing van de stoelen nog even uit te stellen, totdat inder daad gebleken zou zijn dat dit experi ment levensvatbaar is. En dat moment is nu ook aangebroken, zodat binnen afzienbare tijd 140 comfortabele stoe len nog meer tot een bezoek aan Bio scoop 'Holman' zullen uitnodigen. Dit soort exploitaties zijn volgens de heer Holman echter wel duidelijk plaatsgebonden en naar zijn mening alleen te realiseren in kleinere gemeen ten; ook moet men zich daarbij reali seren dat dit een zeer arbeidsintensieve zaak is. Je kunt stellen dat er per 40 stoelen één man nodig is, die zich vooral op drukke weekendavonden be paald niet hoeft te vervelen. Volkomen andere uitgangspunten la gen ten grondslag aan de verbouwing van het City Theater in Schijndel. Hoewel in 1964 ook een renovatie was uitgevoerd, was deze bioscoop toch om in woorden van exploitant Wierda te spreken een 'ouderwetse bedoe ning'. Waar dan ook noodgedwongen alleen maar een zeer eenzijdige (sex)- programmering mogelijk was. Wilde dus het City Theater de aansluiting met deze tijd, waarin de vernieuwing van het Nederlandse bioscooppark toch al in een stroomversnelling was gekomen, niet geheel missen, dan moest er wel iets gaan gebeuren. Gekozen werd voor een renovatie in twee fasen. Natuurlijk werd eerst de zaal aangepakt. Al in 1977 was hier een totale metamorfose tot stand ge komen, die een bioscoop opleverde die geheel voldeed aan de eisen van de meest verwende bioscoopbezoeker. Vrijwel direct trad fase twee in wer king. Want het publiek had dan nu we wel de beschikking over een goed ge outilleerde zaal, maar van enige foyer ruimte was nog nauwelijks sprake en de toestand van de toiletten stond in schrille tegenstelling tot de verbouw de ruimte. Gelukkig was er voldoende ruimte in het gebouw aanwezig. Be sloten werd de toiletgroep naar de eerste verdieping te plaatsen, althans gedeeltelijk. De ruimte die zo vrij kwam werd benut voor een pantry, gelegen achter de nieuwe bar die zich over de hele breedte van de beneden- foyer uitstrekt. Op zich al een heel verschil met het krappe buffet dat er eerst was. Ook werd een gedeelte van het steegje dat naar de bioscoop leidde bij het gebouw getrokken. De foyer helemaal belegd net als de brede riante trap die naar de boven verdieping leidt met een vrolijk ge ruite vloerbedekking werd verder voor zien van gemakkelijke zithoeken. For se plantenbakken verhogen de gezel lige sfeer nog meer. En zo heeft Schijndel al weer geruime tijd de beschikking over een bioscoop die garant staat voor een comfortabele uitgaansavond. Met een gevarieerd pro gramma. Het oude publiek, dat kenne lijk alleen maar geïnteresseerd scheen in sexfilms, blijkt nu ook andere en betere films wel degelijk te apprecië ren. En een eventuele uitbreiding? "Ja, kijk", zegt de heer Wierda, "dat zou natuurlijk wel makkelijk kunnen; ruimte zat bijvoorbeeld op het balkon en we denken er ook wel eens over, maar aan de andere kant... je werkt om te leven nietwaar?" Zomaar twee verbouwingen uit waar schijnlijk een veel grotere reeks reno vaties die de laatste tijd hier en daar zullen zijn uitgevoerd. Sommige gingen met enig feestelijk vertoon opnieuw open, andere begonnen geruisloos aan hun nieuwe leven. De redactie van FILM zou het daarom op prijs stellen een klein berichtje hiervan te kunnen ontvangen, zodat ook daaraan in de toekomst aandacht kan worden besteed. hier komt: dehieuwste iltramo0erne Nog dit jaar zal Schaesberg een auto- kino rijk zijn. Het terrein, waarop in de nabije toekomst 410 auto's een plaats kunnen vinden vertoont nu nog het uiterlijk van een woestijn. Het project wordt gerealiseerd naast een draf- en renbaan en een ski-piste en zal geëploiteerd worden door Autokino Fonke.

Film | 1980 | | pagina 8