dit n ER Polyester 35mm-f ilmmateriaal op komst? Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 3 13 februari 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Polyester 35 mm-filmmateriaal op komst pagina 1 Produktie pagina 2 Buitenlands nieuws pagina 3 Nieuwe bioscopen pagina 4-5 Produktie pagina 6 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 Het is al weer vele jaren geleden dat wij in ons toenmalige bondsor gaan melding maakten van een zeer sterke nieuwe drager voor 35 mm- rïlm, bekend onder de naam mylar. Sedertdien werd daarvan nog vaak gehoord als polyester materiaal, dat werd gebruikt voor röntgen fotografie, microfilm en later ook 8 mm en enige toepassingen van 16 mm-filmmateriaal. Voor 35 mm-film bleef de toepassing achterwege ondanks de vele gunstige eigenschappen. Het polyester materiaal was namelijk té sterk en men vreesde zowel in het laboratorium- als in het bioscoopbe drijf, dat bij onverhoopt vastlopen van de film, de machinerie zwaar zou worden beschadigd en niet de film! Ergens is dit juist omdat de trekvastheid van de polyester film vele malen groter is dan die van het algemeen in gebruik zijnde tri-ace taatmateriaal. Het komt echter zelden voor dat de film bijvoorbeeld in een projector zodanig vastloopt dat wegens de sterkte van het filmmateriaal de transportrollen respectievelijk het aandrijfmecha- nisme ernstige schade zouden kunnen lijden. Toch werd dit risico sterk op de voorgrond geplaatst, waardoor de introductie in de 35 mm-sector aanzienlijk is vertraagd. Een bijkomend nadeel was destijds nog dat het polyester materiaal niet op de conventionele wijze gelast/geplakt kon worden. Daarvoor waren tapelassen of de hoog frequente lasmethode nodig. Tapelassen kwamen indertijd nog slechts weinig voor, doch zijn thans gemeengoed geworden. De hoogfrequente of thermische lasmethoden waren en zijn voorbehou den aan de laboratoria. Naarmate het euvel der filmbeschadigingen, o.a. door een toenemend gebrek aan vakbekwame operateurs en soms ook door het gebruik van ongeschikt kopiemateriaal, steeds ernstiger vormen ging aanne men, werd de belangstelling voor het sterke dragermateriaal groter vooral omdat het vrijwel uitgesloten was om de gevreesde perforatie beschadigingen te veroorzaken. De vooroordelen waren echter groot en ook de onbekendheid speelde een rol zodat pas enkele jaren geleden door Agfa Gevaert in de Verenigde Staten een grondig onderzoek naar de voor- en nadelen van de polyester film werd ingesteld met het doel ook op 35 min gebied het triacetaatmateriaal te vervangen door polyester. De Agfa Gevaert fabrieken in Mortsel, België zijn nl. de grootste producenten/ leveranciers ter wereld van dit materiaal. De resultaten van dit onderzoek waren positief ten opzichte van de polyester films. Dit heeft er klaarblijkelijk toe geleid dat de belangstelling voor polyester materiaal toeneemt en zo ook het internationale gebruik. Dit is zeker mede debet aan de voortschrijdende automatisering in het bioscoopbedrijf. In ons land zullen, naar wij vernemen, binnenkort ook proeven met kopieën van Nederlandse films worden genomen, waarbij de gebrui kers vanzelfsprekend nauwkeurig zullen worden geihformeerd. Het materiaal is niet duurder, nauwelijks dunner (vroeger wel) en véél sterker. De levensduur moet dan ook tenminste het dubbele van het huidige materiaal bedragen. Alleen de mogelijkheden van de zogehe ten beeldbeschadigingen bekabeling, beregening blijven onge wijzigd, aangezien ook de emulsie waarin deze beschadigingen onstaan dezelfde blijft. Perforatieschade is echter de ernstige vorm van filmschade en deze zal, zoals gezegd, vrijwel onmogelijk zijn. Wij zien de proefnemingen uiteraard met grote belangstelling tege moet en zullen U zeker op de hoogte houden. FILM ISSN 0166-1477 i NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Een fish-eye opname van de zaal van Metro 1 in Purmerend

Film | 1981 | | pagina 3