In dit BUITENGEWONE VERGADERING VAN DE BONDSRAAD Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 6 27 maart 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Ho o f dr e dacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Buitengewone vergadering van de Bondsraad pagina 1 - 3 Nieuwe bioscopen pagina 4-5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7 - 8 Rede van de Bondsvoorzitter, de heer J. Nijland, ter opening van de buitengewone vergadering van de Bondsraad d.d. 18 maart 1981 Mijne heren, Ik heet U hartelijk welkom op deze buitengewone vergadering van de Bondsraad. Wij zijn hier om de jongste structuurwijziging van de Ne derlandse Bioscoopbond af te ronden. Naar aanleiding hiervan lijkt het mij interessant een flashback te maken van de Bondsstructuur sedert de oprichting van de Bond op 11 februari 1918. De organisatie is toen gestart als Bond van Exploi tanten van Nederlandsche Bioscoop-Theaters. De filmverhuurders in ons land lieten dit niet op zich zitten en richt ten in januari 1919 de Vereeniging van Filmverhuurders op. Na aan vankelijk wat geharrewar werden de filmverhuurders eerst tot het donateurschap van de exploitantenbond toegelaten. Op 18 juli 1921 werd de Bond gereorganiseerd. Het lidmaatschap stond sedertdien open voor de filmverhuurders. Een vorm van fusie dus. Toen ook kreeg de organisatie haar huidige naam. Al gauw werd een Bedrijfs afdeling Filmverhuurders gevormd. Daarentegen was er geen bedrijfs afdeling van de bioscoopexploitanten; er waren alleen maar plaatse lijke en provinciale afdelingen. In 1932 werd het mogelijk gemaakt, dat filmfabrieken tot het lid maatschap konden toetreden. Daarvoor waren er ook wel filmfabrie ken lid, doch in de hoedanigheid van filmverhuurder. In 1935 werd de Afdelingsraad opgericht, een overkoepelend lichaam van vertegenwoordigers uit de exploitantenafdelingen. Deze raad kreeg een aantal bevoegdheden, doch kon noch als bestuur, noch als ledenraad van de bioscoopexploitanten worden aangemerkt. Er was immers geen bedrijfsafdeling van exploitanten. In 1937 kwam er naast de algemene ledenvergadering van de Bond een Ledenraad, die enige bevoegdheden van de algemene ledenver gadering overnam. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de regeling van de filmhuurcondities. In de Ledenraad waren bioscoopexploitan ten en filmverhuurders paritair vertegenwoordigd. De filmfabrieken en de filmproduktiezaken, welke laatste groepering sedert 1937 ook FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Een scène uit de nieuwe Nederlandse speelfilm 'De Pretenders' van Jos Stelling die deze maand in première ging

Film | 1981 | | pagina 3