VAN WOORD TOT BEELD: VAN BOEK NAAR FILM! TSJECHO-SLOWAAKSE FILMWEEK Onder dit motto organiseerde de Amsterdamse boekhandel Scheltema Holkema Vermeulen in samenwerking met de Arbeiderspers op 1 april in het kader van de Boekenweek een discussie over de Nederlandse film en dan meer in het bijzonder de Nederlandse film, gemaakt door een reeds be staand litterair gegeven. Aan de discussie namen deel Matthijs van Heyningen, Ate de Jong en Jeroen Krabbé (Een Vlucht Regenwulpen) en Frans Rasker, Wim Verstappen en Frederik de Groot (Het Verboden Bacchanaal) onder leiding van Volkskrant-film recensent Peter van Bueren. Gedurende de hele discussie viel van beide zijden het woord "integriteit" veelvuldig te beluisteren. Een conclusie werd echter niet getrokken, of het moest de uitspraak van Van In Arnhem wordt de laatste hand gelegd aan het nieuwe Euro Cinemacomplex aan de Rijnstraat. De grote roestvrijstalen constructie is een opvallende ver schijning in het stadsbeeld geworden. Op 15 april a.s. zal de officiële opening worden verricht door de burgemeester. Ter gelegenheid van de première van Martin Scorsese's film 'Raging Buil' brachten Cathy Moriarty (rechts) en Vickie La Motta een bezoek aan ons land. Cathy speelt in de film de rol van Vickie La Motta. De hoofdrol van Jake La Motta wordt gespeeld door Robert de Niro. Heyningen zijn, die al onmiddellijk na de inleiding van Van Bueren vaststelde, dat veelal Nederlandse films gemaakt worden naar Ütteraire werken omdat "de Nederlandse film makers zelf weinig te melden hebben", maar dit werd on middellijk weer tegengesproken door Verstappen: binnen zijn totale (omvangrijke) oeuvre zijn er slechts twee films gebaseerd op romans. Gedurende de avond vroeg Rasker zich nog af of het filmen naar een bestaand gegeven wel zo typisch Nederlands is; dit verschijnsel heeft zich gedurende de hele filmgeschiedenis overal gemanifesteerd. De vraag deed zich dus voor of de filmmaker in het algemeen gerang schikt moet worden onder de categorie uitvoerend kunste naar of dat hij als scheppend kunstenaar kan worden aange merkt. Ook hierop kwam geen duidelijk antwoord. Immers, er zijn filmers en filmers, vond het publiek en hun uitgangs punten zijn vaak totaal niet vergelijkbaar. Van 2-9 april jl. vond in Amsterdam, Utrecht en Eindhoven een Tsjecho-Slowaakse filmweek plaats. Ter gelegenheid hiervan was een delegatie uit Praag een kleine week in ons land. In het Amsterdamse Cinecenter- complex werd een uitvoerige persconferentie gegeven. Op de foto v.l.n.r. regisseur Jiri Menzel, wiens nieuwste film onder de titel 'Alles moet korter' is aangekocht voor ons land en binnenkort in roulatie komt; regisseur Vaclav Matejka en de heer Hlinicky, directeur van het Tsjecho- slowaakse filmcentrum, daarnaast mede-organisator Pieter van Lierop en de tolk. Ook het publiek kreeg de gelegenheid om met de gasten te discussiëren. Van deze unieke kans werd dan ook dankbaar gebruik gemaakt, zoals blijkt uit onze tweede foto. De organisatie was in handen van de B. V. Cinetol.

Film | 1981 | | pagina 10