'- im min DISCUSSIE OVER KABELTELEVISIE Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 7 10 april 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Ho o f dr e dacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Discussie over kabeltelevisie pagina 1 Produktie pagina 3 Renovaties pagina 4 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 Op 1 april werd in de RAI te Amsterdam een "informatieve discussie- dag over kabeltelevisie" gehouden. Het thema van deze dag luidde: "Kabeltelevisie: antennesysteem of sociale infrastructuur?", met als ondertitel: "antennesysteem voor de gemeenschap of gemeenschaps- gebruik van het systeem?". De organisatie was in handen van het Kabeltelevisie Adviesinstituut te Woerden en als voorzitter was Aad van den Heuvel ingehuurd. Als opening werd aan mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen, Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, het eerste exemplaar van het boek "Kabeltelevisie" aangeboden door de auteurs Peter Jelgersma en Chriet Titulaer. Een van de eerste sprekers was Mr. E.C. Jurgens, Voorzitter van de N.O.S., die begon met te wijzen op de ontstane wanverhouding tus- se de hoeveelheid geld welke wordt uitgegeven voor technische mid delen om de programma's bij de mensen in huis te krijgen en de hoe veelheid geld die er is om de programma's te maken. De wanverhou ding tussen "harde waar" en "zachte waar". De heer Jurgens stelde, dat deze situatie een steeds ernstiger bedreiging inhoudt voor de Nederlandse cultuur en zag als een van de oorzaken een falend over heidsbeleid. De voorzitter van de N.O.S. deelde zijn gehoor vervolgens mede, dat de N.O.S. met de B.B.C, en de B.R.T. onderzoekt, of alle program ma's van deze beide omroepen aan alle Nederlandse kabeltelevisienet ten kunnen worden doorgegeven. Zodra overeenstemming is bereikt over de financiële consequenties, waarbij met name de auteursrech ten zijn betrokken, kan de P.T.T. beginnen met het leggen van de "aanvoerlijnen". De heer Jurgens bekritiseerde ook de zijns inziens aanwezige mede plichtigheid van de kabeltelevisie-exploitanten op het gebied van de piraterij. Jurgens zei dat de kabeltelevisie-exploitanten medeplichtig waren aan dit illegale handelen, omdat zij het signaal van de piraten versterken en verspreiden. Hij zei dat op deze manier men bezig was het bioscoopbedrijf "de nek om te draaien". Ook sprak hij van een ernstig benadelen van de audiovisuele produktiesector, zeker daar waar de autuersrechten met voeten getreden worden. Later op de dag kondigde de directeur van de VNU-tijdschriftengroep de heer D. Hendriksen aan, dat de VNU zes videoprogramma's klaar heeft, die gratis aan de exploitanten van kabeltelevisienetten kunnen worden aangeboden ter uitzending. Op die manier wil de VNU onder zoeken, welke mogelijkheden er zijn voor kabeltelevisie los van de normale omroepen. Hendriksen wilde ook onderzoeken samen met de kabelexploitanten of er kansen in Nederland zijn voor de zoge naamde pay-TV, een systeem waar de televisiekijkers rechtstreeks hun programma bij de kabelexploitant kunnen bestellen en afreke nen. Vervolgens sprak Drs. Chriet Titulaer, een betoog waarvoor het be grip sluikreclame een understatement was. De vertegenwoordigers van Siemens konden tevreden zijn. Bij de afsluitende forumdiscussie was Mr. A. Kosto, lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A., eveneens van de partij. Kosto begon met te zeggen, dat de berichten in de kranten als zou hij een voorstander zijn van het legaliseren van piraten niet geheel juist waren. Hij is voor- FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Sissy Spacek en Robert De Niro met hun Oscar-onderscheiding

Film | 1981 | | pagina 5