!n M En CANNES '81 Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 11 5 juni 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Cannes'81 pagina 1 Produktie pagina 2 Nieuwe films pagina 3 Nieuwe bioscopen pagina 4-5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7 - 8 De kaarten zijn geschud, de prijzen uitgedeeld en Cannes 1981 be hoort weer tot het verleden. Als beste film kwam uit de bus "De man van ijzer" van de Pool Andrzej Wadja. Naast de Gouden Palm ontving deze film ook nog de prijs van de oecumenische jury. De Gouden Palm voor de beste korte film ging naar de Hongaar Bela Vajda voor zijn "Moto perpetuo" De persprijs plus de onderscheiding voor het beste scenario ontving Istvan Szabo eveneens een Hongaar voor zijn film "Mephisto". De Prix Spécial werd uitgereikt aan de Zwitser Alain Tanner voor "Light years away". Als beste artistieke bijdrage aan het festival werd beschouwd "Excalibur" van John Boorman. "Neige" (Juliet Berto en Jean-Henri Roger) en "Looks and smile" (van Ken Loach) deelden samen de prijs voor de "eigentijdse cinema". De Caméra d'Or (persprijs voor het beste regie-debuut) kon in ont vangst genomen worden door Vadim Glowna voor "desperado City". De prijs voor de beste mannelijke hoofdrol ging naar Ugo Tognazzi (Tragedia di un uomo ridicole van Bernardo Bertolucci) en voor de vrouwelijke hoofdrol naar Isabelle Adjani die voor twee films een bij drage leverde (Quartet van James Ivory en Possession van Zulawski). Ian Holm uit "Chariots of fire" werd uitgeroepen tot de beste bijrol vertolker en zijn collega Elena Solovei (Het Litause Drama Fakt) werd beschouwd als de beste bijrol-actrice. Verder ontving de Italiaan Ettore Scola een eervolle vermelding voor zijn gehele oeuvre. Ook bij de korte films een gedeelde prijs. De speciale juryprijs ging naar "Le Rat" (Elisabeth Huppert, inderdaad, zusje van Isabelle) en "Zea" van André en Jean-Jacques Leduc. Een technische prijs ten slotte (voor het geluid) ging naar Lelouch voor "Les uns et les autres". Uiteraard zullen in de komende maanden de "Cannes" films de Ne derlandse bioscopen bereiken. Met opmerkelijke "nieuwkomer" is daarbij "Napoleon" van Abel Gance uit 1925! Deze film is al na een volledige restauratie met zeer veel succes vertoond in Londen en New York. FILM ISSN 0166-1477 Cc' NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND De gezellige foyer annex bruin café van Cinemactueel in Hergen op Zoom v.l.n.r. Wajda, Adjani en Tognazzi na de prijsuitreiking

Film | 1981 | | pagina 3