In i!t dr" Kort geding tegen kabelpiraten Naar een integraal filmbeleid? Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 12 19 juni 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Kort geding tegen kabelpiraten Naar een integraal filmbeleid? pagina 1 Produktie pagina 2 Opdrachtfilm 1981 pagina 3 Cannes '81 pagina 4 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 De Nederlandse Bioscoopbond heeft in een kort geding van de uitge ver van het blad "De piraat", de Firma Geerlings Van der Ploeg, stopzetting geëist van de aankondiging in dit blad van bioscoopfilms die door de Amsterdamse kabelpiraten Einstein, Mokum, Randstad en Sinclair in strijd met de rechten van auteurs en rechtverkrijgenden worden uitgezonden door illegaal gebruik van het Amsterdamse ka belnet. Als eisers traden naast de Bond op enige buitenlandse film producenten en Nederlandse filmdistributeurs en bioscoopexploitan ten. Dezelfde eis is gesteld ten aanzien van de overneming van de ge selecteerd verspreide persberichten van de Nederlandse Bioscoop bond, waarin een weekoverzicht wordt gegeven van de filmpremières en belangrijke prolongaties. Dit persbericht was niet verschaft aan ge noemde uitgever. Door overneming van de kop van het persbericht wekte de publicatie in "de piraat" ten onrechte de indruk, alsof hier sprake was van een advertentie van de Bond. Voor de Bond c.s. trad op Mr. D.H.M. Peeperkorn te Amsterdam. Het kort geding vond plaats op donderdag 11 juni j.1. voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank Mr. W. Borgerhoff Mulder. Tegelijkertijd vond de behandeling in kort geding plaats van de eis van de N.O.S. en de acht omroepverenigingen voor een verbod van de publicaties in "de piraat" van de wekelijkse omroepgegevens. Voor de omroep trad op Mr. J. Santbrink. De uitgever werd in beide zaken verdedigd door Mr. H. Boukema. De uitspraak is door de president bepaald op 25 juni a.s. Wij zullen op deze aangelegenheid uitvoerig terugkomen na deze uit spraak. Het moet ons overigens nu al van het hart, dat de gang van zaken in de rechtszaal ons, zacht uitgedrukt, bevreemdde. Nog afgezien van de rommelige sfeer vanwege het duidelijk zichtbare en hoorbare piraten- dom, werden er opnamen gemaakt door Mokum-TV ten behoeve van illegale uitzendingen via de kabel. Hoewel onze advocaat hiertegen namens ons ernstig bezwaar heeft gemaakt, gaf de president van de rechtbank toestemming tot het maken van de opnamen. Wij willen nadrukkelijk stellen er begrip voor te hebben, indien de president aan een zendgemachtigde toestemming voor het maken van televisie-opnamen zou hebben gegeven. Wij kunnen er echter geen be grip voor opbrengen, dat een zodanige toestemming wordt verleend aan hen die in strijd met de wet van de kabel gebruik maken en zich daarbij niet ontzien filmauteursrechten op ernstige wijze te schenden. De Raad voor de Kunst heeft dezer dagen de nota "Het Nederlandse filmfonds" gepresenteerd. Het is verheugend te constateren, dat de 'nieuwe' Raad realistischer en genuanceerder is dan de 'oude', die in zijn nota 'Plan Filmcentrum' in veel richtingen trappen uitdeelde als aanloop tot de conclusie, dat er maar één oplossing van het filmbeleidsvraagstuk is: de instel ling van een overkoepelend filmcentrum. De nieuwe Raad voor de Kunst heeft de zware kritiek die het Plan Filmcentrum heeft ondervonden, niet naast zich neergelegd. Hij heeft FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Benthe Forrer vertolkt de titelrol in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Sabine' van René van Nie.

Film | 1981 | | pagina 3