in dlllt mr:: Bond wint kort geding tegen kabelpiraten Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 13 3 juli 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Ho o f dr e dac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Bond wint kort geding tegen kabelpiraten pagina 1 Produktie pagina 3 Techniek pagina 4 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7-8 Op 25 juni heeft de President van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, Mr. WJ. Borgerhoff Mulder, uitspraak gedaan in het kort geding, dat de Nederlandse Bioscoopbond tegen de uitgever van het blad 'De piraat', de Firma Geerlings Van der Ploeg, heeft aangespannen. In deze rechtszaak trad voor ons als advocaat op Mr. D.H.M. Peeperkorn en voor de uitgever Mr. H.J.M. Boukema. Het blad 'De piraat' wordt sinds begin mei van dit jaar wekelijks door de heren Geerlings en Van der Ploeg uitgegeven met het doel de pro gramma's van de Amsterdamse piratenzenders, die illegaal van het Amsterdamse kabelnet gebruikmaken, te publiceren. Ons bezwaar was er vooral tegen gericht, dat de publicaties betrekking hadden op de filmprogramma's van de kabelpiraten, hierbij in aanmerking geno men dat de bewuste films onrechtmatig worden verkregen en uitge zonden. Door de publicatie van deze onrechtmatige uitzendingen van biscoopfilms in 'De piraat' ondersteunde en bevorderde de uitgever deze onrechtmatige uitzendingen en handelde hij dus eveneens on rechtmatig. In de dagvaarding traden naast de Nederlandse Bioscoopbond als be langenorganisatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf als eisers op enige filmproduktiemaatschappijen en filmverhuurkantoren, alsmede enige bioscoopexploitanten te Amsterdam. Hiermede werd gedemonstreerd, dat niet alleen de belangen van de direct betrokken bedrijfsgenoten in het geding waren, doch van de bedrijfstak in zijn totaliteit. Het hoofdverweer van de advocaat van de tegenpartij hield in, dat het een journalist vanwege de vrijheid van meningsuiting vrij staat om de illegale praktijken van derden openbaar te maken. Volgens de President van de rechtbank staat de vrijheid van menings uiting hier geheel buiten de zaak. Het staat naar zijn mening gedaag den vrij binnen zekere perken van de piratenzenders publiekelijk hun oordeel te geven. Gedaagden zijn er naar de opvatting van Mr. Borger hoff Mulder in de eerste plaats op uit "te eigen bate aan de onrecht matige parasiterende concurrentie welke het film- en bioscoopbedrijf van de piraten ondervindt, de nodige publiciteit te geven en deze daar door te bevorderen." Zij handelen, aldus de President van de recht bank, bijgevolg onvoldoende zorgvuldig in het maatschappelijk verkeer en mitsdien onrechtmatig jegens de leden van de bond. Conform de eis werd 'De piraat' bevolen om zich te onthouden van het doen van iedere aankondiging of mededeling in dat blad van of omtrent een openbaarmaking van bioscoopfilms waarop Bpndsleden vertoningsrechten bezitten, door televisie-uitzendingen die worden verzorgd door zogenaamde piratenzenders. Voor iedere overtreding van het bevel is een dwangsom verschuldigd van f 100.000,—. Het kort geding had voorts betrekking op het zonder toestemming van de Bioscoopbond publiceren in 'De piraat' van gegevens uit het wekelijks door de Bond aan een aantal geselecteerde bladen verstrek te persbericht. Door hierbij de kop van het persbericht over te nemen werd bovendien de onjuiste en misleidende indruk gewekt, dat sprake is van een advertentie van de Bond. De President van de rechtbank vond deze zaak met het oog op de fundamentele verschillen omtrent de juiste toedracht niet geschikt voor afdoening in kort geding. Hij achtte hiervoor te minder reden, nu de uitgever van het blad had ver klaard geen persberichten van de Bond meer te zullen overnemen. De President van de Amsterdamse rechtbank deed te zelfder tijd uit spraak in het kort geding van de N.O.S. en de omroepverenigingen tegen de uitgever van 'De piraat', waarbij stopzetting werd geëist van FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Monique van de Ven en Rijk de Gooyer in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Hoge hakken, echte liefde'.

Film | 1981 | | pagina 3