de publicaties in dit blad van de televisieprogram ma's van de twee Nederlandse zenders. Deze publicaties werden in strijd met de Omroepwet geacht. Ook hier beval Mr. Borgerhoff Mulder 'De piraat' zich te onthouden van de publicatie van de bedoelde programma's op straffe van verbeurte van een dwangsom van f 100.000,— per overtreding. Het is een goede zaak, dat de rechter zich niet heeft laten beïnvloeden door het te verwachten be roep op journalistieke vrijheid en de vrije menings uiting, welk beroep in beide rechtsgedingen door gedaagden is gedaan. De rechter heeft zonder om haal van woorden de activiteiten van de kabelpira ten aan de kaak gesteld als parasiterende concur rentie. De beide vonnissen bevredigen ook óns rechtsge voel, dat door het schaamteloze en steeds verder om zich heen grijpende optreden van de kabelpi raten in strijd met de wet en de filmexploitatie- rechten van het film- en bioscoopbedrijf een niet geringe knauw heeft gekregen. Het is uitermate frustrerend, dat de onrechtmatige uitzending van geroofde films via de kabel voort gaat en dat een werkelijk effectieve bestrijding van deze piraterij achterwege blijft. Wij hebben de in druk, dat politieke overwegingen hierbij in het ge ding zijn. Zo kunnen wij ons voorstellen, dat vooral zij die een verandering van ons omroepbestel voor staan, de activiteiten van de kabelpiraten, hoewel op zichzelf afkeurend, niet al te hard willen aan pakken vanwege de katalyserende werking die er van uitgaat. Politiek gezien blijkt ook de populari teit die de kabelpiraten om begrijpelijke redenen bij het televisiekijkende publiek genieten (het zit gratis op de eerste rang), tevens een rol te spelen. Wij willen hier geen uitspraken van politieke aard doen over het omroepbestel in al zijn vormen, ka beltelevisie incluis. Zij die politieke verantwoorde lijkheid dragen, moeten echter wel beseffen, dat het niet aangaat de kwestie van het omroepbestel uit te vechten ten koste van deze bedrijfstak en de werkgelegenheid die hij biedt. De rechter heeft de kabelpiraten terecht als para sieten bestempeld. Dat is andere koek dan lieve be schouwingen die nogal eens aan het 'idealistische' piratendom worden gewijd. Het zijn dergelijke lieve beschouwingen die naar onze mening belemmerend werken op een snelle en effectieve bestrijding van de niet aflatende filmroof door de piraten, wier enige idealistische doel hierin bestaat, dat zij langs illegale weg zoveel mogelijk geld willen binnenha len. Het Hoofdbestuur van onze organisatie heeft op deze problematiek de aandacht gevestigd van onze regering, de Directeur-Generaal van de P.T.T. en onlangs nog van de kabinetsinformateurs. In het bijzonder is gewezen op de noodzaak van een snel ingrijpen, zulks ter voorkoming van onherstelbare schade. Het voortduren van de huidige toestand ondermijnt het gezag van de overheid vanwege het tolereren van een veelheid en verscheidenheid van wetsover tredingen en is voor de film- en bioscoopsector on acceptabel. ADVIEZEN RAAD VOOR DE KUNST ITALIAANSE FILMPRIJZEN PRODUCTIEFONDS VOOR NEDERLANDSE FILMS ONDERSCHEIDING DE PRETENDERS NAAR MOSKOU TOONDERS STUDIO'S WINT PRIJS IN ANNECY In de maand mei zijn voor de Raad voor de Kunst positieve adviezen uit gebracht voor de volgende filmprojec ten: 'De Papalagi' van M. Zeillemaker, 'De deserteurs' van E. van Zuylen, '36' van W. Thijssen, 'Achter onze verbeelding' van de dames Honigmann en Van der Lely, 'Crime passionel' van J. Voogd en 'Twee Rotterdammers' van J.J.M. Kraanen. De Italiaanse Ambassade heeft mede gedeeld dat de Italiaanse Kwaliteits prijs 1978 (produktiejaar 1977) is toegekend aan onderstaande films: 'De beste van de klas', regie en pro- duktie: Wim K. van der Velde; 'De electriseermachine van Wimshurst', regie. Erik van Zuylen, produktie: Olga Madsen en Frans Rasker; 'Oh my darling', regie: Börge Ring, produktie: Nica Crama; 'Absurd', regie: Zaev Nirnberg, pro duktie: Jan Wiegel; 'Er gebeurt helemaal niets', regie Ernie Damen, produktie: RolfOrthel. In het tweede kwartaal van 1981 is voor de verfilming van het volgende speelfilmproject door het Productie fonds een toewijzing verleend: 'De tragiek' Jos Stelling Filmpro- dukties B.V., regie: Jos Stelling, scena rio: Freek de Jonge Jos Stelling, hoofdrol: Freek de Jonge Voorts werden bijdragen voor het schrijven van een speelfilmscenario toegekend aan: Ab van Ieperen, Roy Logger en René Seegers Jean. v.d. Velde Leon de Winter. Op het IXth IRF World Film Festival dat begin juni in Stockholm werd ge houden heeft de Nederlandse op- drachtfilm 'Welcome to the ground' van Joop Burcksen en Ruud Herblot een tweede prijs behaald. De film die geproduceerd werd door Mundofilm in Hilversum, geeft een beeld van de geavanceerde technieken die gebruikt worden bij de aanleg van platforms op weinig draagkrachtige bo dem van de Luchthaven Schiphol. De film 'De Pretenders' van Jos Stel ling zal op 10 juli a.s. in competitie vertoond worden op het 12de Interna tionale Filmfestival van Moskou. De film is eveneens geselecteerd voor de komende festivals van Parijs en To- ronto. 'Soldaat van Oranje' en 'De bende van hiernaast' zullen eveneens in Moskou vertoond worden. De film 'Philips balzaal', heeft op het animatiefestival te Annecy 'de prix du film publicitaire' gekregen. De commercial, uie al enige tijd via de Ster te zien is, is in opdracht van Philips Nederland ontworpen door In- termarco/Farner en geproduceerd door Toonder Studio's te Nederhorst den Berg. Per Lygum, de regisseur/animator van deze film, laat lampekappen en arma turen dansen met gloeilampen, die aan- gloeien zodra ze dansen. Filmtechnisch vereist dit de nodige zeer complexe trucages.

Film | 1981 | | pagina 4