in dit MAATREGELEN TEGEN VIDEOPIRATERIJ Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 15 31 juli 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 fii Eli n Maatregelen tegen videopiraterij pagina 1 Nieuwe films pagina 2-3 Nieuwe bioscopen pagina 4-5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7-8 De Engelse overheid heeft vergaande maatregelen afgekondigd tegen de steeds verder voortwoekerende videopiraterij. In een zojuist gepubliceerd wetsontwerp worden bij overtreding zeer aanzienlijke boetes in het vooruitzicht gesteld, die in geen verhouding staan tot de huidige maxima. Bovendien zijn strakkere import beperkingen voorgesteld voor films waar auteursrechten op rusten. Het huidige wetsontwerp moet de basis gaan vormen voor een geheel nieuw opgezette wetgeving op dit terrein. De Engelse regering heeft daarentegen wel aangekondigd dat er op dit moment geen plannen bestaan voor nieuwe wetten op het gebied van het 'thuis kopiëren' en ook niet het voornemen heeft om een heffing te leggen op onbespeelde videocassettes. De huidige wettelijke bepalingen zijn achterhaald, de boetes veel te laag in verhouding tot de geweldige inkomsten van de videopiraten en zeker niet afschrikwekkend genoeg. Bovendien is het voor de auteurs rechthebbenden een lange en kostbare weg om 'hun recht' te verkrij- In het huidige voorstel wordt echter niet gerept over het wegnemen van filmkopieën uit laboratoria of bioscopen voor het vervaardigen van illegale videokopieën. Op dit moment is iemand slechts strafbaar wanneer bewezen is dat hij de bedoeling had om het materiaal in zijn bezit te houden. In de meeste gevallen echter wordt de film na 'ge bruik' weer teruggebracht. De voorzitter van de Engelse bioscoopexploitantenorganisatie CEA (Cinema Exhibitors Association) verklaarde tot op zekere hoogte ver heugd te zijn over de huidige aanbevelingen, doch benadrukte de noodzaak van wetgeving die ook betrekking heeft op de eerste scha kel in de keten. Naar zijn mening is iemand die een kopie wegneemt uit een laborato rium of een bioscoop net zo strafbaar als een handelaar in illegale vieobanden. De overheid hoopt met deze voorstellen een brede discussie met het betrokken bedrijfsleven te kunnen voeren alvorens de definitieve ver sies van de nieuwe wetten worden geformuleerd. Ondanks zware druk uit de muziekwereld en in mindere mate vanuit het filmbedrijfsleven is de Engelse regering van mening dat het niet mogelijk is om afdoende maatregelen te treffen tegen het'thuiskopi- eren' van platen en banden. Het eventuele invoeren van een heffing op onbespeelde cassetteband jes en videobanden wordt als onrechtvaardig gevoeld tegenover dege nen die de wet op dit gebied niet overtreden. Het ware te wensen dat de overheid hier te lande even voortvarend te werk zou gaan als in Engeland. Alhoewel het ook daar gezien wordt als een eerste aanzet om te komen tot een bescherming van de rech ten van de velen die op dit terrein, in het licht van de huidige wette lijk mogelijke maatregelen, op grove wijze benadeeld worden. FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Aan de gevel van liet gebouw waarin de beide Scène's in Venlo werden gevestigd, werd geen steen veranderd.

Film | 1981 | | pagina 3