Sin d!.'t drs WEER EENS DE TOEGANGSPRIJZEN VAN DE BIOSCOOP Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 16 14 augustus 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Ho o f dr e dacteur: J.Th., van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Weer eens de toegangsprijzen van de bioscoop pagina 1 Arbitrage pagina 2 Veertigjarig Bondsjubileum van de heer A.M.A. de Haan pagina 6 Bondsnieuws pagina 8 In de Kunstrubriek van N.R.C.-Handelsblad troffen wij een be schouwing aan naar aanleiding van de bioscoopstatistiek die de Ne derlandse Bioscoopbond maandelijks in dit blad publiceert. In deze beschouwing, die op 7 augustus in de krant was opgenomen, wordt onder meer het prijselement ter sprake gebracht. Als iets dergelijks gebeurt zijn wij altijd waakzaam. De ervaring leert name lijk, dat de toegangsprijzen van bioscopen meer dan eens aanleiding geven tot uitspraken die kant noch wal raken. Zo is menige bejaarde en ook minder bejaarde er nog steeds niet over heen, dat er nu voor het bioscoopbezoek een veelvoud moet worden betaald van wat in zijn of haar jeugd gebruikelijk was. Alsof het met de stijging die het prijsniveau gedurende de laatste decennia over de hele linie heeft ondergaan, anders zou zijn gesteld. In het bewuste artikel vonden wij ook weer een paar leerzame op merkingen. Zo wordt gesteld, dat de prijs van het bioscoopkaartje in een jaar tijds met 3% verder omhoog is gegaan van gemiddeld f 7,69 naar f 7,92. Het mag duidelijk zijn, dat met de prijs van het bioscoop kaartje hier wordt bedoeld de gemiddelde besteding per bioscoopbe zoeker. Dit gemiddelde wordt echter niet bepaald door de prijs van het toegangskaartje, doch tevens door andere factoren, zoals de be sluitvorming van het publiek inzake de keuze van bioscopen en van eventuele rangen en de mate waarin zogenaamde avondvullende films (met een dubbele programmaduur en dus met aangepaste prij zen) worden vertoond. Met deze factoren houdt het artikel in kwes tie geen rekening. Het schrikbeeld van de hoge toegangsprijzen voor bioscopen wordt ook in het artikel ten tonele gevoerd. De constatering, dat de prijs met 3% verder omhoog is gegaan, zegt al genoeg omtrent de opvat ting van de schrijver. Tegen het stijgingspercentage kan hij gezien de algemene prijsstijging op zichzelf geen bezwaar maken, doch door het gebruik van het woordje 'verder' suggereert hij voldoende hoe hoog het prijsniveau bij de bioscopen wel is. Dit blijkt met name ook uit de hierop volgende zinnen: 'In de drie grote steden ligt de prijs al op gemiddeld f 8,68. Het duurst zijn echter de provincieplaatsen, waar recentelijk nieuwe theaters werden geopend.' De scribent geeft nog een paar voorbeelden van plaatsen met de 'duurste' bioscopen. Het ligt wel voor de hand, dat de vestiging van nieuwe bioscopen met het oog op de steeds hogere investeringen, die hiervoor vereist zijn, niet zonder consequenties blijft voor het 'prijsniveau'. Het ligt niet minder voor de hand, dat de invloed van nieuwe theaters op het be stedingsgemiddelde van een plaats doorgaans groter zal zijn naarmate het aantal bioscopen in zo'n plaats kleiner is. Het lijkt nu echter wel, of nieuwbouw van bioscopen in de 'provin cie' als een slechte zaak wordt aangemerkt. Er wordt zelfs een straf op gesteld! 'Nu alle nieuwe films van enig belang toch overal tegelijk uitgebracht worden, loont het de moeite om die prijskampioenen even te noteren, en de film van Uw keuze in een naburige grote stad te bezoeken', aldus het artikel. Hierover twee opmerkingen: In de eerste plaats is het een bewijs van ondernemingslust, wanneer men onder de gegeven moeilijke econo mische omstandigheden tot expansie overgaat. Het is voorts een be lang van de betrokken gemeenten dat het publiek meer mogelijk heden, meer variatie in de programmering (ook in cultureel opzicht) wordt geboden. In plaats van waardering voor hun initiatieven krijgen onze bedrijfsgenoten alleen meer straf in de vorm van een aanbeveling aan het publiek in de omgeving maar een goedkoper theater te gaan bezoeken. vervolg op pagina 6 FILM ISSN 0166 1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Theu Boerrnans speelt de hoofdrol in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Come back' onder regie van Jonne Severijn

Film | 1981 | | pagina 3