In i!t n =f! Al of niet kort geding? Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 23 4 december 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J.Tn. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Al of niet kort geding? pagina 1 Produktie/Techniek pagina 2 Nieuwe films pagina 3 Sociaal pagina 4 Nieuwe bioscopen pagina 5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7-8 De Nederlandse Bioscoopbond heeft ten doel "de behartiging en de bevordering van de belangen van het Nederlandse Film- en Bioscoop bedrijf". Dat zij zich met verve van deze taak kwijt komt althans voor derden het beste naar voren in de strijd die wordt gevoerd tegen de piraten. De Bond is hier niet in de laatste plaats toe gedwongen door na latigheid van de overheid. Het is niet de eerste, (en zal voorwaar ook niet de laatste) keer zijn dat over dit fenomeen in dit blad wordt gesproken. Over het arrest van 17 september 1981 (Amerikaanse filmmaatschappijen contra KTA) en de uitspraak van de Hoge Raad d.d. 30 oktober 1981 (Nederlandse Bioscoopbond en Amerikaanse filmmaatschappijen contra het Amstelveense kabelnet) is uitvoerig bericht. Verondersteld zou mogen worden dat na de uitspraak van de Hoge Raad de exploitant van een CAI (centrale antenne-inrichting) gevolg geeft aan het verzoek van de advocaat van de Bond mr. Peeperkorn, om voorzieningen te treffen die resulteren in de onmogelijkheid speelfilms via piratenzenders door te geven. Deze veronderstelling dringt zich des te sterker op wanneer men zich realiseert dat 40% van de centrale antenne-inrichtingen in handen is van de gemeentelijke overheid terwijl iedere CAI bovendien nog overheidstoestemming moet hebben om zelfs maar te kunnen functi oneren. Niet alle exploitanten van CAI's willen deze denktrant echter volgen, en hebben dit ook zo verwoord. Door de weigering van die CAI's dwingen zij de Bond om via een kort geding dit verzoek alsnog ge honoreerd te zien. Tot nu toe is dit verzoek tweemaal gedaan en ook tweemaal aan de Bond toegewezen. De president van de Rechtbank in Den Haag heeft in het kort geding, aangespannen tegen de Leidse CAI c.s. bevolen dat deze binnen 4 weken (te rekenen vanaf 26 november) voorzieningen moet treffen die het doorgeven van speelfilms via piratenzenders onmogelijk maken. De President van de Rechtbank in Haarlem kwam tot dezelfde uitspraak met dien verstande dat de termijn werd gesteld op 10 dagen (te rekenen vanaf 2 december). Met een aantal exploitanten van CAI's is een voorzichtige dialoog gaande teneinde te komen tot een acceptabele oplossing voor alle betrokkenen. Er zal een kort geding volgen tegen de CAI's van Tiel, Leeuwarden en Hilversum, terwijl nog geprocedeeerd moet worden tegen de CAI's die helemaal niet op het verzoek van mr. Peeperkorn hebben ge reageerd. De eis in kort geding tegen de gemeente Dordrecht van een Dordtse abonnee, die onbelemmerd doorgifte eiste van alle programma's via de Dordtse CAI (zowel legale als illegale) is op alle punten door de President van de Rechtbank afgewezen. Het ware te wensen dat de gedane uitspraken en de ruime mate van publiciteit snel resulteren in de eerder genoemde bevredigende op lossing zodat ingewikkelde en vooral tijdrovende en kostbare proce dures voorkomen kunnen worden. H.T. FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Een scène uit de nieuwe jeugdfiln 'Billy Turf 2' 1

Film | 1981 | | pagina 3