De Koöperatieve Filmproduktievere- niging 'Maya' is momenteel bezig met de afwerking van de Nederlandse speel film 'Hes' onder regie van Orlow Seun- ke. Hoofdrollen worden gespeeld door Gerard Thoolen, Joop Admiraal, Hans van Tongeren en Olga Zuiderhoek. Het camerawerk is van Albert van der Wildt, voor het geluid is Piotr van Dijk verantwoordelijk. HES Het verhaal speelt niet in een bepaalde tijd, noch heeft het met een werkelijk heid te maken waarin wij nu leven of in geleefd hebben. Het is een eigen be- dach t verhaal. Hes, de hoofdpersoon, is een gedron gen man van tegen de 40. Hij is keurig gekleed, altijd met iets bezig en afstan delijk in zijn optreden. Hij is 'sociaal regelaar' op een groot kantoor. Het kantoor is een soort ministaatje, een overheidsinstantie, waar alles wat met hulpverlening te maken heeft is ondergebracht. Het is een mierenhoop, waar niet alleen de sociale dienst is on dergebracht, maar waar ook bijv. een gerechtshof zetelt. Er lopen brand weermannen, verpleegsters en nonnen rond. Hes is een droog ambtenaar die in een onpersoonlijke kamer zit, waar vooral geen rommel mag zijn. Hij vindt het noodzakelijk om afstand te bewaren tegenover zijn cliënten, omdat hij vindt dat je niet objectief kunt beslis sen wanneer je emotioneel betrokken raakt bij de problemen van een ander. De meest tergende gevallen zijn voor hem routine geworden en professio neel cynisme is zijn enige verweer tegen de ellende waarmee hij dag in uit feconfronteerd wordt. Hes kent alle neepjes van de bureaucratie en maakt een stagiaire wegwijs, zodat we kennis maken met de gevallen die door Hes behandeld worden. Door een ongeluk dat Hes voor zijn ogen ziet gebeuren, gaat hij twijfelen. Hij begint te beseffen dat de keurig heid en de orde die hij in zijn leven heeft gecreëerd, totaal niet overeenko men met de wereld waarmee hij in zijn werk te maken heeft. Wanneer een ouder echtpaar, waarmee Hes al jaren contact heeft vanwege hun achterlijke kind, om het leven komt, raakt Hes in een crisis. Het kind, een meisje van 14 jaar, heeft nu geen fami- V.l.n.r. Joop Admiraal, Hans van Tongeren en Gerard Thoolen lie meer en het blijkt dat ze onopge- voed is; haar ouders hadden haar totaal verwaarloosd. Ze is onzindelijk, drinkt uitsluitend melk met geweekt brood, ze kan nauwelijks praten en het blijkt dat ze nog nooit buiten is ge weest. Het huis staat in een achter buurt. Wanneer ook vrienden en buren niet voor het kind willen zorgen, be seft Hes dat hij eigenlijk de enige is die een band met het kind heeft, zij het beroepsmatig. Voor het eerst wordt hij geconfron teerd met de andere kant van de scheidslijn. Hij raakt nu in een enorme identiteitscrisis. Heeft hij eigenlijk ooit wel één geval tot een werkelijk bevre digende oplossing gebracht? Hij wordt geconfronteerd met het feit dat hij opeens te maken heeft met een geval dat principieel anders is dan zijn routine: hier móet hij engageren. Hij weet dat er in feite geen goede tehui zen bestaan en neemt het voor het kind op. De man die zo goed overweg kan met Olga Zuiderhoek

Film | 1982 | | pagina 4