In Antwerpen draait sinds enkele weken de Nederlandse speelfilm 'Twee vorstinnen en een vorst' met veel succes. Hier een foto van het grote 'gevelschilderij' op de Savoy bioscoop. Binnenkort zal de film ook in de Belgische hoofdstad Brussel te zien zijn. FILMJOURNALISTEN VERENIGEN ZICH NIEUWE SERIE FILMKUNDE VIA SCHOOLTELEVISIE cent toegenomen terwijl de omzet 5,8 procent is gestegen. Alhoewel de be doelde 1 procent niet bepaald schok kend is te noemen moet hierbij wel worden aangetekend dat dit cijfer erop wijst dat het bioscoopbedrijf zich ten minste heeft gestabiliseerd en dat van een teruggang geen sprake is. Voor de filmindustrie in Engeland was 1981 een uiterst slecht jaar. Het aantal produkties in vergelijking met 1980 was beduidend minder, dit geldt ook voor het aantal bioscoopbezoekers. Al hoewel de cijfers voor de laatste vier maanden van 1981 nog niet bekend zijn wordt verondersteld dat negentig miljoen personen een bioscoop hebben bezocht. Dit zou dan elf miljoen min der zijn dan in 1980. In 1976 en 1977 waren deze cijfers nog honderdzeven en honderdacht miljoen. Uit Amerika wordt een toenemende interesse voor het fenomeen film ge meld. De heer Jacques Valenti, presi dent van de Motion Picture Associa- tion of America deelt mee, dat de eerste negen maanden van 1981 3.175 biljoen dollar hebben opgebracht, dat is meer dan in het record-jaar 1980, toen over dezelfde periode 2.03 bil joen kon worden genoteerd. Niet alleen de ontvangsten aan de kas sa zijn toegenomen ook de bezoekers aantallen zijn beduidend gestegen. Voor de eerste negen maanden van 1981 bedroeg het aantal meer dan 785 miljoen. Voor dezelfde periode van 1980 bedroeg dit aantal ruim 757 mil joen. Het nieuwe Festivalpaleis in Cannes zal niet gereed zijn voor het Filmfestival in mei 1982. Stakingen en veranderin gen in de opzet zijn de oorzaak van deze vertraging. Het behoort tot de mogelijkheden dat in Duitsland een overeenkomst wordt afgesloten tussen verhuurders en ex ploitanten waarbij deze laatsten het recht krijgen voor een bepaalde tijd bijvoorbeeld 12 maanden) een film te vertonen in hun theaters alvorens deze op video-tape verkrijgbaar is. Het over leg is nog niet afgerond. Ook met pro ducers zal nog worden gesproken. Ook in Duitsland is een toenemende interesse te constateren voor het me dium film. In verhouding met 1980 is het bezoekersaantal met ruim 1 pro- In het Nederlands Filmmuseum in Am sterdam is onlangs de Kring van Neder landse Filmjournalisten opgericht. De ze belangenvereniging wil de werkom standigheden voor filmjournalisten ver beteren en faciliteiten in binnen- en buitenland verruimen. Dat laatste is o.m. door zich aan te slutien bij de Federation Internationale de la Presse Cinématographique (FIPRESCI). Een veertigtal journalisten heeft zich reeds aangemeld voor de KNF. Er is een bestuur geïnstalleerd dat bestaat uit Peter van Bueren (voorzitter), Pie- ter van Lierop (secretaris), Hans Beere- kamp (penningmeester) en Frank Zaagsma. NOT schooltelevisie start op woens dag 3 maart (10.30 uur), voor de hoog ste klassen van het voortgezet onder wijs en het HBO, met de nieuwe vijf delige serie 'Thematische filmkunde'. Het doel van de serie is, de leerlingen inzicht te geven in de wijze waarop een aantal bekende West-Europese cineas ten na de tweede wereldoorlog ieder vanuit hun eigen engagement verhou dingen tussen mensen hebben ver beeld. Samensteller Jos Simhoffer en regis seur Wim Stokhof doen dit met behulp van vele fragmenten uit de gekozen filmstijlen- en stromingen zoals: neo realisme, nouvelle vague, film d'auteur en avant-garde (nieuw realisme). Een aantal van deze fragmenten, met name van nouvelle vague cineasten als Jean Luc Goddard en Francois Truffaut, was slechts met moeite te achterhalen. In elk t.v.-programma staat een be paald thema centraal: Programma 1 (3 maart): inleiding tot de gehele serie Programma 2 (10 maart): recht en onrecht Programma 3 (17 maart): liefde en haat Programma 4 (24 maart): jong en oud Programma 5 (31 maart): geloof en ideaal Ieder programma begint om 10.30 uur. Het begeleidend commentaar wordt gesproken door Maarten van Rooyen. De serie gaat vergezeld van een docen- tenboek (48 pag.) met nadere beschou wingen en gegevens over de films waar uit fragmenten getoond worden en de cineasten. Dit boek samengesteld door Jos Simhoffer en Jan Hes is voor f 19,25 te bestellen bij NOT schoolte levisie, afd. Verkoop, Antwoordnum mer 1213, 2500 XJ 's-Gravenhage. De serie 'Thematische filmkunde' is tot stand gekomen onder verantwoor delijkheid van de katholieke basisstich ting van de NOT (ACKO) in samen werking met de KRO.

Film | 1982 | | pagina 7