IN MEMORIAM ROLF THEILE die als journaliste voor het Amerikaanse maandblad Sunset Magazine werkt. Een type dat niet met haar gevoelens te koop loopt. Zij personifieert de gedegen, eerlijke en inte gere emigrant die nog graag op haar vroegere basis terug komt. De familie Ekker moet, net als Walter Cronkite, anderhalf eeuw terug om zijn Nederlandse wortels te vinden. De voor vader van Arthur Ekker, die Gerrit Jan heette, leefde in het slaperige Zuiderzeestadje Vollenhove, toen hij zich tot de Mormonengodsdienst bekeerde en met zijn hele familie de grote oversteek waagde. Ze streken neer in Salt Lake City en kregen vele nakomelingen. De Ekkers zijn altijd in de staat Utah blijven wonen en op het ogenblik bestaat de fa milie uit een paar honderd leden, die eens in de drie jaar een reünie houden. In de zomermaanden leidt Arthur Ekker excursies voor toeristen door een woest natuurgebied dat de 'Outlaw trail' wordt genoemd. Die excursies kregen vooral bekendheid doordat Robert Redford erover schreef in de National Geographic. Een heel ander geval is Bill Dotter. Hij werkt als piloot voor een luchtvaarmaatschappij en hij is een van die moderne Amerikanen die gegrepen werd door de cultuur van de oude wereld. Twaalf jaar geleden ontdekte hij in een boek bouw tekeningen van een oud Nederlands zeilschip, van het type Mayflower, waarmee de Pilgrimfathers in 1622 naar Ameri ka voeren. Sindsdien is het een obsessie voor hem gewor den. In 1970 begon hij eerst met het bouwen van een schaalmodel van het schip 'De Rode Leeuw' dat oorspron kelijk in 1597 in Amsterdam op stapel werd gezet. Het am bitieuze plan om een zeewaardig model te bouwen op halve grootte van het origineel, kreeg gestalte toen Dotter zijn eerste 3000 dollar bij elkaar had gespaard en een scheeps bouwer in Wisconsin opdracht kon geven om eraan te begin nen. Het schip is nu bijna klaar en het is Dotters bedoeling om 'De Rode Leeuw' in de zomer van dit jaar naar Neder land over te varen. Bill Dotter komt naar voren als de doordouwer bij uitstek. Een karaktertrek die Amerikanen en Nederlanders gemeen schappelijk hebben. De befaamde acteur Gustav Fröhlich vierde 21 maart zijn 80ste verjaardag. Fröhlich heeft meer dan 100 hoofdrol len gespeeld in evenzovele films. Zijn carrière begon in 1926 met 'Metropo lis'. Daarnaast heett hij ook meermalen het regieschap op zien genomen en is een groot aantal scenario's van zijn hand gekomen. Film Polski heeft Wajda's Man van IJzer trachten terug te trekken uit de Oscar Competitie. Echter, het Bestuur van de Academy of Motion Picture Arts Sciences heeft unaniem besloten dit niet te zul len accepteren. De film, eerder al win naar van de Gouden Palm in Cannes, blijft één van de kanshebbers voor de Oscar voor de beste buitenlandse film. Overigens is dit Poolse verzoek uniek in zijn soort. Nooit nog in de geschie denis van de Oscars werd een dergelijk verzoek tot terugtrekken gedaan. Serieuze pogingen worden ook door dirigent/componist William DeFotin in het werk gesteld om de 12 1/2 mi nuten durende film 'Regen' van Joris Ivens (1929) te achterhalen. Er be staan nog wel versies van, maar het gaat DeFotin in dit geval in het bijzon der om een exemplaar voorzien van de originele muziek van Hannes Eisler. tot nu toe echter zijn deze pogingen vergeefs gebleken. Jack Valenti, voorzitter van de Motion Picture Association of America, heeft gezegd dat hij vooralsnog niet bang is voor overheidspogingen tot het instel len van beperkende maatregelen, die de vrijheid van de individuele filmma ker zouden kunnen belemmeren. Valenti deed deze uitspraak naar aan leiding van recente opmerkingen van President Reagan over zijn afkeer van het vertonen van naakt, uitgesproken sex en profaniteit in de hedendaagse film. De President zou er naar zijn zeg gen totaal geen bezwaar tegen hebben als de dagen van Will Hays, de eertijds zo gevreesde censor, weer zouden te rugkeren. Het zevende Internationale Festival van de Humoristische Film in Cham- rousse (Frankrijk) vond plaats van 15 tot 20 maart. In het officieel geselec teerde programma was ook opgeno men Dimitri Frenkel Frank's 'Hoge hakken, echte liefde'. Frans-Amerikaanse samenwerking: Gaumont en Columbia hebben op fif- ty-fifty basis Triumph Films in het le en geroepen. Dit bedrijf zal zich gaan bezighouden met de uitbreng van Eu ropese films in Amerika. Als eerste al werd de Duitse film 'Das Boot' in New York op het programma genomen. Ook zijn er plannen om de nieuwe film van Wajda, die in Frankrijk zal worden gemaakt 'Danton et Robespierre' naar de VS te halen. Per jaar zullen twaalf buitenlandse films door Triumph in Amerika wor den uitgebracht. De selectie daarvan vindt door Gaumont en Columbia in gezamelijk overleg plaats. Het succes dat de gerestaureerde versie van Abel Gance's 'Napoleon' (uit 1926) zowel in Engeland als Amerika heeft gehad, heeft ertoe geleid dat nog andere klassiekers uit de tijd van de stomme film weer van de plank zijn ge haald. In oktober werd het London Film Festival King Vidor's 'The crowd' (1925) vertoond, compleet met een volledig orkest en in november volgde het Chicago Film Festival dit voor beeld. Tijdens de gala-opening werd toen 'Peter Pan' uit 1924 vertoond. Zojuist is bekend geworden dat de 4 uur durende Amerikaanse versie van 'Napoleon' van Abel Gance ook in ons land te zien zal zijn en wel op 4, 5 en 6 juni a.s. in het kader van het Holland Festival. De vertoningen vinden plaats in het Casino in Den Bosch en worden begeleid door het Brabants Orkest o.l.v. K.M. Coppola (de vader van Francis Ford Coppola). Op 8 maart jl. is op 79-jarige leeftijd Rolf Theile overleden. Theile was een bekende persoonlijkheid in de theater organisaties in de Bondsrepubliek. Hij heeft een groot aantal bioscopen ge sticht, o.a. in Frankfurt, Wiesbaden, Karlsruhe, Stuttgart, Mannheim en Darmstadt. Als voorzitter van het Zentralverband Deutscher Filmtheater was hij ook meerdere malen voorzitter van de Spit- zenorganisation der Filmwirtschaft (SPIO) en vice-voorzitter van de inter nationale organisatie U.I.E.C. Onder grote nationale en internationa le belangstelling is hij op 12 maart in Frankfurt begraven.

Film | 1982 | | pagina 5