BIO eert zijn stille medewerkers Hoewel eerst het BioVakantieoord en later het Bio-Kinderrevalidatie- centrum zich gedurende meer dan 50 jaren van hun bestaan op vele manieren en met vele gezichten hebben gepresenteerd aan het bio scooppubliek, is toch door al die jaren De Kraai zich blijven manifes teren als hét symbool van het Bio werk. Zelfs, al was hij gedurende geruime tijd niet meer te zien op de bioscoopschermen. Het was dan ook een wijs besluit van het Stichtingsbestuur een paar jaar geleden om deze uit 1939 stem mende onvergetelijke schepping van George Pal een tweede leven te gun nen. In het laatste Bio filmpje ver vult hij zijn animerende taak dan ook weer op zijn onnavolgbare kra kerige wijze. En nu heeft hij er nog een tweede taak bijgekregen: jaar lijks wordt zijn zilveren beeltenis ter beschikking gesteld aan die bio scoopmensen, die met z'n allen heb ben gezorgd voor de hoogste op brengst per bezoeker in één bio scoop. Immers, uitsluitend door de inzet van de bioscoopondernemer én zijn mensen is het voor Bio mo gelijk om te blijven werken aan al die specifieke onderzoeken en projecten, die net iets en vaak veel meer geld vergen dan door de overheid in het kader van de al- gemene gezondheidszorg ter be schikking gesteld kan worden. Bio vond daarom dat het tijd werd om juist deze mensen ook eens in het zonnetje te zetten. Op 23 juni werden voor het eerst door de voorzitter van het bestuur van Bio, de heer J. Nijland een "zo- merkraai" en een "winterkraai" uit gereikt. Het beste resultaat tijdens de zo mercollectie 1981 werd bereikt in het B.E.M.-theater Rembrandt/ Luxe in Arnhem. De trofee werd in ontvangst genomen door bedrijfs leider J.W. Deerenberg in aanwezig heid van een groot aantal van zijn medewerkers. Met z'n allen wisten ze per bezoeker 78,70 cent in de bussen te laten deponeren. Nog in drukwekkender was de opbrengst van de koploper van de Kerstcol lecte van dat jaar, het Luxor The ater in Ulft. Directeur A.L.M. Holt slag en zijn ploeg zagen kans om 155,01 cent per bezoeker in de Bio kas te storten. Na de officiële uitreiking kreeg het gezelschap een boeiend verslag van Bio's directeur de. heer Martinot over een groot aantal onderzoeks initiatieven, waarin Bio op dit mo ment daadwerkelijk participeert. Het zou wellicht in dit korte bestek te ver voeren om dieper op alle pro jecten in te gaan, maar een paar wil len we er hier toch wel uitlichten. Te meer omdat voor een tweetal daarvan de opbrengsten van de ko mende collecte bestemd zijn. Het project Minimal Brain Dysfunc- tion is opgezet voor die kinderen, die naast een motorische afwijking, te kampen hebben met specifieke leer- en gedragsproblematiek. Van belang voor deze groep kinderen is vooral het vinden van een model voor aanvullende voorzieningen voor gezins- en schoolbegeleiding. Inmiddels functioneert al een vol waardig behandelteam en zijn er contacten gelegd met een aantal LOM-scholen, de schoolartsendienst en de onderwijsbegeleidingsdienst in Arnhem; dit alles in nauwe sa menwerking met de betrokken ouders. Ook stelt men zich voor te begin nen met een project ten behoeve van kinderen met restverschijnselen na verkregen letsel. Dit houdt in dat er inzicht verkregen moet worden in de omvang van de problematiek die optreedt ten gevolge van een onge val. Deze verschijnselen kunnen zich openbaren in de vorm van ver anderde bewegingspatronen, veran dering in gedrag of in geheugen en concentratie. In eerste instantie zal worden be gonnen met een inventariserend on derzoek naar de behandelingsresulta ten van de kinderen die in Bio zijn gerevalideerd in de jaren 1970-1980. De Katholieke Universiteit van Nij megen neemt eveneens deel aan dit onderzoek. Als laatste noemen wij hier het "project rolschaal". Dit project heeft ten doel een hulpmiddel te ontwikkelen tussen bed en rolstoel, waardoor het volledig aan bed ge kluisterde patientje, die zelfs niet in staat is van een rolstoel gebruik te maken en dus nauwelijks bewe gingsvrijheid geniet, meer mobiel te maken. In samenwerking met de af deling vormgeving van de TH Delft is een prototype rolschaal in voor bereiding. Vooral voor de jongeren uit het ge zelschap, zal de vertoning van alle Bio-filmpjes (minus de laatste: de wedergeboorte van de Kraai), na de uiteenzetting van de heer Martinot op het programma, een openbaring zijn geweest. Voor de ouderen was het vaak een vertederende hernieuw- 9 De heer Holtslag en zijn medewerkers De heer Deerenberg ontvangt de trofee uit handen van de voorzitter van het bestuur van Bio, de heer Nijland. Bio-directeur Martinot aan het woord

Film | 1982 | | pagina 11