De prijzen voor doorlopende toe- gangskaarten inclusief coupon, voor gratis catalogus bedragen in Nederland f 55,75 (in Keulen DM 70,-). Een dagkaart kost f 28,25 (in Keulen DM 30,-). De prijs voor de catalogus bedraagt f 13,50 (excl. f 5,- verzendkosten). Van 15 tot 24 oktober a.s. zal in Besancon (Frankrijk) het 10de In ternationale Festival voor Muziek- en Dansfilms worden gehouden. Deelname staat zowel open voor documentaires als voor speelfilms. Voorwaarde is echter dat de muziek een wezenlijk bestanddeel van de film moet zijn. Zwart-wit, kleur en zowel 35 als 16mm en videocassettes mogen in gezonden worden. De films moeten na 1 september 1980 vervaardigd zijn. Aanmeldingsformulieren kunnen worden aangevraagd bij: Festival du Film Musical, 2D, rue Isenbart, 25000 Besancon, Frankrijk. Aan meldingen moeten voor 1 5 augustus a.s. binnen zijn. Na een langdurige ziekte is op '18 juni jl. op 66-jarige leeftijd de be kende acteur Curd Jürgens overle den. Hij speelde zijn laatste rol naast Alain Delon in de film 'Tehe ran '43', een Russisch-Franse co- produktie. Jürgens heeft een lange carrière ach ter de rug. Hij speelde zijn eerste filmrol in 1935 in 'Königswalzer'. Daarnaast trad hij in veel toneel stukken op in het Berlijn en Wenen voor 1940. Zijn internationale doorbraak be gon in 1955 met zijn hoofdrol in de film 'Des Teufels General'. Daarna filmde hij in heel Europa en de Ver enigde Staten, schreef scenario's en regisseerde ook enige films. In to taal heeft hij rollen gespeeld in meer dan 100 films. Regisseur Blake Edwards heeft on langs de laatste hand gelegd aan maar liefst twee Pink Panther-films, de eerste in Pinewood Studios in Engeland met de titel 'Trail of the Pink Panther' en de tweede in New York onder de titel 'Curse of the Pink Panther'. De eerste film bevat beelden van Pe ter Sellers uit zijn vorige vier Pink Pantherfilms en zal op 17 decem ber a.s. in de Verenigde Staten uit gebracht worden. De tweede film 12 staat geprogrammeerd voor de zo mer van 1983. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis dat een regisseur op deze manier twee films naast elkaar af werkt. De binnen-opnamen vonden plaats in Pinewood. Er werd op lo- katie gefilmd in Valencia, op Ibiza, aan de Franse Rivièra en in Parijs en Cortina d'Ampezzo. In ons land is de release in handen van Nova Film. In Los Angeles is onlangs Robert E. Gottschalk overleden. Hij was stich ter en president van Panavision Inc. Hij was de uitvinder van de beroem de Panaflex camera, waarvan de in troductie plaatsvond in 1972. Deze camera is over de hele wereld be kend vanwege de grote hanteerbaar heid, het geringe gewicht en het bij zonder lage geluidsniveau. Panavi sion heeft diverse Academy Awards gekregen voor prestaties op tech nisch gebied. Gootschalk zelf ont ving een Oscar in 1979 voor zijn bij zondere verdiensten. In 1949 begon hij zijn eerste eigen fima en in 1953 op het moment dat de cinemascope werd geïntrodu ceerd, stichtte hij Panavision. In 1959 werd zijn Panavision 65 systeem voor het eerst toegepast bij de opnamen voor de MGM-film 'Ben Hur'. In de loop der jaren heeft de firma niet minder dan 20 camera-technische patenten verwor ven. Gottschalk ontving ook talrijke buitenlandse onderscheidingen voor zijn baanbrekende werk. Onderscheiding Tijdens het 1 5e U.S. Industrial Film Festival in Elmhurst, Illinois heeft de Nederlandse opdrachtfilm 'Blik achter de schermen' een onderschei ding verworven. Er waren 1.000 inzendingen voor dit festival die gejureerd werden door 250 juryleden. 'Blik achter de schermen' werd ge produceerd door Bob Kommer Studio's B.V. in Den Haag in op dracht van Thomassen Drijver- Verblifa N.V., de regie was in han den van Pum Rote. Nederlandse films in de Verenigde Staten In het kader van de viering van de Bicentennial (200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten) vindt ook een cultureel uitwisselingsprogramma plaats. Een negental, over het alge meen recente, speelfilms maakt een tournee langs zes universiteitsste den, waaronder Minneapolis, Wash ington, Los Angeles en Houston. Voorts is ook een aantal korte films in het programma opgenomen. De negen speelfilms zijn: 'Een vlucht regenwulpen', 'Martijn en de magiër', 'Charlotte', 'Twee vorstin nen en een vorst', 'Hoge hakken, echte liefde', 'Het teken van het beest', 'Tiro', 'Twee vrouwen' en 'De stilte rond Christine M.'. De lokale recensenten schreven over het algemeen met veel lof over de 'new Dutch cinema' zoals men onze produkties kwalificeerde. De films werden veelal stuk voor stuk besproken en gunstig ontvan gen. De tournee werd mogelijk dankzij de medewerking van een aantal speelfilmproducenten en de inspan ningen van ons Ministerie van Bui- tenlanse Zaken via de Nederlandse Ambassade en Consulaten in de Verenigde Staten. De organisatie aldaar is in handen van het bekende Smithonian Insti- tute, dat zich in hoofdzaak op uni versitair terrein beweegt. Op het verdere verloop van deze in teressante tournee komen wij in de volgende edities terug. Polygoon Journaal no. 27 In het Polygoon journaal van deze week een terugblik op de Tour de France. Nu de Tour de France weer is begonnen, keek het Polygoon journaal terug in het verleden van dit evenement, met beelden van een Tour van een halve eeuw geleden. In Noordwijk werd voor het eerst een Straatmaker-aan-Zee-Show ge houden; een wedstrijd van leerling- straatmakers uit geheel Nederland. Dit ambacht vergt vakmanschap, zeker als het gaat om sierbestrating. Het Polygoon journaal besluit met een kleurenreportage van een ten toonstelling over de ontwikkeling van de automobiel in het automu seum Autotron in Drunen.

Film | 1982 | | pagina 14