bent U gedruende deze tijd niet uit sluitend in de verhuursector actief geweest, maar hebt U ook in de bio scoopexploitatie, al of niet gecom bineerd, werkzaamheden verricht. Het behoeft wel geen betoog, dat U door Uw functionering op hoog ni veau in tal van functies in het film en bioscoopbedrijf een enorme ken nis omtrent deze bedrijfstak hebt verworven, waardoor het alleen al hierom een logische zaak is geweest, dat U tot zeer belangrijke taken in de organisatie geroepen bent gewor den. Doch er zijn ook andere rede nen geweest. Men heeft U in en bui ten Uw werk leren kennen als een charmante persoonlijkheid, als iemand die zich kan inleven in de problemen van anderen op zakelijk en persoonlijk terrein, als een man van gezag temidden van de bedrijfs- genoten. Dit zijn dingen die wel de gelijk meetellen. Wat Uw organisatorische functione ring betreft kan ik uit eigen ervaring in het Hoofdbestuur vaststellen, dat U de gaven van een bestuurder be zit, die naast zijn eigen standpunten ook begrip kan opbrengen voor an dermans opvattingen. Hierdoor en door Uw objectiviteit hebt U een belangrijke rol gespeeld in de verga deringen van het Hoofdbestuur en hebt U in het bijzonder de speciale problemen die optreden binnen een organisatie waarin verschillende be- drijfsgroeperingen als een eenheid zijn verenigd, op de juiste wijze we ten te benaderen. U hebt ook altijd de consequenties van het lidmaat schap van de Bond met alles wat er mede samenhangt aanvaard voor U zelf en aldus voor de maatschappij en, waarvan U het directeurschap hebt vervuld. Het is terecht of ten onrechte gebruikelijk een erelid maatschap toe te kennen aan het einde van iemands carrière in een vereniging, althans wanneer het om essentiële taken gaat die men neer legt. Voor U, die Uw werk als een hobby beschouwt en die nog bruist van energie, komt dit moment te vroeg. Wij op onze beurt hadden graag langer van Uw aanwezigheid in de belangrijkste organen van de Bond willen profiteren, van Uw kennis van zaken en van Uw erva ring, van Uw sympathieke persoon lijkheid, van Uw charme en Uw hu mor. De toekenning van dit erelidmaat schap biedt in ieder geval de moge lijkheid de relatie tussen U en het door U zo geliefde bedrijf en zijn organisatie te bestendigen. Naar wij hopen tot in lengte van dagen. Afscheid Drs. F.L. Schimsheimer bij de Kamer van Koophandel Na ruim 36 jaar bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken werk zaam te zijn geweest, waarvan 21 jaar als algemeen secretaris, heeft de heer Drs. F.L. Schimsheimer, voor zitter van de Commissie Nieuwe Za ken sedert 1970 en voorzitter van het College van Appèl vanaf 1973, zijn functie bij de Kamer per 1 juli jl. neergelegd. De heer Schimsheimer is in 1946 bij de Amsterdamse Kamer van Koop handel in dienst getreden. In 1961 werd hij benoemd tot algemeen secretaris. In deze periode is de Ka mer uitgegroeid tot een modern uit gerust dienstverlenend orgaan dat zo wel bij de uitvoering van wetten als bij het adviseren aan en ten behoeve van het bedrijfsleven een centrale plaats inneemt in de economie van stad en regio. Op 24 juni jl. werd in het gebouw van de Amsterdamse Kamer van Koophandel een af scheidsreceptie gehouden, waarop ook enige leden van de Commissie Nieuwe Zaken, alsmede de Bonds directeur, acte de présence gaven. De heer Schimsheimer is bereid ge vonden zijn functies van voorzitter van de Commissie Nieuwe Zaken en van het College van Appèl te con tinueren. In memoriam Gerard Rutten Een markant regisseur is niet meer. Op 28 juni jl. overleed Gerard Rut ten in Amsterdam. Van jongsaf aan heeft hij zich geïn teresseerd voor het medium film. In de jaren twintig werkt hij in Berlijn bij de UFA. Hij maakt produkties mee van Fritz Lang en Josef von Sternberg. Hij raakt zo in de ban van het film- maken dat hij terug in Nederland zelf aan de slag gaat. Zijn eerste gro te succes is de film 'Dood water', waarmee hij een onderscheiding wegsleept op het Filmfestival van Venetië. Hij trekt internationaal zoveel aan dacht dat hij wordt uitgenodigd om bij de UFA een aantal films te regis seren. Als blijkt dat de opdrachtge vers de bedoeling hebben om anti semitische tendensen in de films aan te brengen, besluit hij naar En geland te vluchten. Daar komt hij in dienst van de Ne derlandse regering in ballingschap. Hij maakt achtereenvolgens deel uit van de staf van Prins Bernhard en Koningin Wilhelmina. Na de abdica tie in 1948 gaat hij zich weer aan film wijden. In 1953 regisseert hij voor produ cent Rudi Meyer de succesvolle film 'Sterren stralen overal'. Met Wim Sonneveld maakte hij de film 'Het wonderbaarlijke leven van Willem Parel', in 1957 volgde'De vliegende Hollander'. Na het overlijden van Koningin Wilhelmina komt in 1962 de documentaire 'Wederzijds' tot stand. In 1976 verscheen zijn auto biografie 'Mijn papieren camera'. De begrafenis heeft in familiekring plaatsgevonden. In memoriam J.S. Karpes Op 23 juni jl. is op 77-jarige leeftijd te Rijswijk overleden de heer J.S. Karpes. De heer Karpes exploiteer de van 1936 tot 1978 het Olympia Theater te 's-Gravenhage. De H. Uitvaartdienst en de crematie hebben op 25 juni jl. in besloten kring plaatsgevonden. 6

Film | 1982 | | pagina 8