PRODUKTIE EXPLOSIE IN ITALIË Er heerst een enorme bedrijvigheid in Rome's Cinecitta en andere Ita liaanse filmstudio's. Sergio Leone is bezig met de op namen voor 'Once upon a time in America', met onder andere Robert de Niro, Treat Williams en Louise Fletcher. Ava Gardner, Anthony Quinn en Anna Karina zijn begonnen met de repetities voor 'Regina', onder regie van de in Hollywood geves tigde Fransman Jean-Yves Prate. Opmerkelijk feit is dat een groot deel van de financiering voor deze film wordt opgebracht door de diri gent Lorin Maazel. Ook Fellini is begonnen aan de voorbereidingen voor een nieuwe film en Zeffirelli is bijna klaar met de opnameactiviteiten voor 'La Traviata' met Placido Domingo, Teresa Stratas en Cornell MacNeill. In Parijs zullen de afsluitende op namen nog worden gemaakt. 'Shogun'-regisseur Jerry London is begonnen met 'A Vatican Story' (voorlopige titel), waarin John Gielgud de rol vervult van Paus Pius XII. De film is gebaseerd op een boek uit de zestiger jaren: The Scarlet Pimpernel in the Vatican, het verhaal over Mon seigneur Hugh O'Flaherty (Gre- gory Peck) gedurende de jaren 1943/44. Christopher Plummer speelt de rol van Gestapo chef Herbert Kappler. Lina Wertmüller is op 12 juli ge start met haar nieuwe kostbare produktie Tieta a Agreste' met Sophia Loren, José Ferrer, Luigi Proietti en Alain Cuny. Na voltooiing van de opnamen in Italië verhuist de hele ploeg naar Brazilië. Pia (Butterfly) Zadora is vrijwel klaar met de opnamen voor 'Lonely Lady' waarin zij de titelrol voor haar rekening neemt, en geassis teerd wordt door collega's Lloyd Bochner, Jared Martin en Bibi Besch, onder regie van Peter Sasdy. Ook Lou (de Hulk) Ferrigno heeft het druk in Italië. De opnameperio de voor 'Seven Magnificent gladia tors', waarin ook een belangrijke rol is weggelegd voor Rome's vele antieke monumenten is inmiddels afgelopen, maar met slechts een week tussenpauze zijn de werk zaamheden voor 'Hercules' al weer gestart. Het vrouwelijke element daarbij komt van de actrices Sybil Danning en Mandy Rice Davies. De oorzaak van de explosieve acti viteiten kan gevonden worden in het feit dat men inmiddels de on zekerheden veroorzaakt door de laatste jaren zo manifeste politieke terreur te boven schijnt te zijn ge komen. Daarnaast is de devaluatie van de lire ook niet ongunstig voor de dollar-budgetten. Overigens is Italië niet ineens een filmparadijs geworden. De dalende economie, werkgelegenheidspro blemen en de politieke instabiliteit blijven een goede voedingsbodem voor het optreden van stakingen op vitale plaatsen: vliegvelden, douane kantoren, hotels, transportvoorzie ningen en kranten. Als men echter het voor en tegen tegen elkaar afweegt, houden de voordelen voor de buitenlandse producent toch de overhand. Voor al Rome is weer een centrum voor internationale filmproduktïe-activi- teiten. PRODUCTIEFONDS VOOR NEDERLANDSE FILMS In het tweede kwartaal 1982 zijn voor de verfilming van de volgende speelfilmprojecten door het Produc tiefonds toewijzingen verleend: De Vlaschaard - Cine/Vista BV. (Gerrit Visscher)/Kunst en Kino, Brussel." 12 Regie: Jan Gruyaart, scenario: Jan Gruyaart, naar de gelijknamige ro man van Stijn Streuvels, distribu tie: Concorde Film. Knokken voor twee (werktitel: Kiezen of delen) Karst van der Meulen, Castor Films. Scenario en regie: Karst van der Meulen, distributie: Gofilex Film. De zwarte ruiter Joop van den Ende Filmprodukties B.V. Uit voerend producent: Gijs Versluys. Regie: Ruud van Hemert, scenario: Gerard Cox, distributie: Euro-cen- trafilm. Scenariobijdragen zijn toegekend aan: Wim Verstappen Guido Pieters Karin Loomans en Lou Brouwers Tomans Ross. NEDERLANDSE FILMDAGEN 1982 Van 23 tot en met 29 september a.s. worden in Utrecht voor de tweede maal in successie de Neder landse Filmdagen gehouden. Naast het Cultureel Centrum 't Hoogt zullen ook de bioscopen Ca mera en Studio ingeschakeld wor den. De officiële opening zal op 23 sep tember plaatsvinden in het Camera Theater aansluitend vindt dan de Nederlandse première plaats van de film 'Om jou' (vorige titel Hes De smaak van water) onder regie van OrlowSeunke. Alle korte en lange films gepro duceerd tussen oktober 1981 en september 1982 zullen worden ver toond. Een aantal films zal dan ook in Utrecht off icieel in première gaan. Er zal een retrospectief gehouden worden van het werk van camera man Robby Muller, die hoogstwaar schijnlijk zelf aanwezig zal zijn. Naast een retrospectief zal er ook een tentoonstelling gewijd zijn aan het werk van Jan Vrijman onder de titel 'De werkelijkheid van Jan Vrij man'. Van de onlangs overleden cineast Gerard Rutten zullen de films 'Dood water' en 'Wederzijds' ver toond worden. Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Wetenschappelijke Film en Televisie (N.V.W.F.T.) zal een hele dag in 't Hoogt gewijd wor den aan wetenschappelijke films die het afgelopen jaar gemaakt zijn. De filmpjes van de jeugdscenario- wedstrijd zullen ook in Utrecht hun première beleven. Er zal een symposium plaatsvinden over de exportbevordering van de Nederlandse film. In dit kader zal een aantal films in Utrecht gedraaid worden met ondertiteling. Men ver wacht voor het eerst ook-een aantal buitenlandse genodigden. De N.B.F, verzorgt een forum over film- en t.v.-beleid en ook het film- tijdschrift Skoop zal net als vorig

Film | 1982 | | pagina 14